• Mardin35 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak36 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesine tepkiler sürüyor
05 Mayıs 2021 Çarşamba 10:07

Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesine tepkiler sürüyor

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Avukat Ahmet Tüysüz, Emniyet Genel Müdürlüğünün "ses ve görüntü alınması" konulu genelgesinin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.
Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutlamayı çok arzu ettiğini belirten Tüysüz, ortada kutlanacak bir şey göremediklerini buna karşılık kınanması gereken bir nedenle bu açıklamayı yaptıklarını belirtti.
 
"Basının özgürlüğü, herkesin özgürlüğü demektir"
 
Basın özgürlüğünün herkesin özgürlüğü olduğunu ifade eden Tüysüz, "Emniyet Genel Müdürlüğünün 27 Nisan 2021 tarih ve 3895 sayı ile yayınlanmış olan genelge gerekçe gösterilerek daha ilk gün 1 Mayıs kutlamalarında basın özgürlüğü kısıtlandı. İfade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı mücadele etmek, yalnızca basın emekçilerinin görevi değildir. Bu yasadaki haklar basın emekçilerine tanınmış bir imtiyaz da değildir. Bu haklar doğrudan kamunun haber alma hakkına dayanmaktadır. Bu konuda herkese sorumluluk düşmektedir. Çünkü toplumun yararını ve özgürlüklerini savunan basının özgürlüğü, herkesin özgürlüğü demektir. Yaşanan pratikler göstermiştir ki kamu görevlilerinin işlediği suçlarda genel olarak bir cezasızlık politikası ile failler gizlenmiştir. Ceza zaman aşımına uğratılmıştır. Onların çektiği kamera kayıtları, fail bir kamu görevlisi ise kameralar her ne hikmetse ya o açıyı çekmemiş veya o esnada o kameranın çalışmadığı sonradan anlaşılmıştır. Genelge bu koruma zırhını destekler mahiyettedir." şeklinde konuştu.
 
"Hukuk devletinden polis devletine evriliyoruz"
 
Genelgenin, hukuk devletinden polis devletine evrilmenin resmi bir ilanı olduğunu savunan Tüysüz, "Kişisel Verilerin Korunmasına Dair Kanun, bu genelgenin gerekçesi olarak lanse edilmiş ise de böyle bir şeyin olması ne hukuken ne mantıken mümkün değildir. Kamuya açık bir alanda bu yasa tersine çevrilmek suretiyle kamu görevlilerinin aleni suçlarını örtbas için yayınlanmış olan ilgili genelge örtbası zorlaştıracaktır. Sorumlu yurttaş bilinciyle suçu kamuoyuna duyurmak için sesli ve görüntülü belge kaydı tutanlara yönelik ve hiç bir kanunda yeri olmayan suç işlemek için teşvik edici, işlenmiş suçun delillerini yok edici, adeta işlediği suçun failini koruyucu kollayıcı bir ayrıcalık olarak kolluğa bahsedilmiştir. Bu genelge, hukuk devletinden polis devletine evrilmenin resmi bir ilanından başka bir şey değildir." diye konuştu.
 
"Kolluk memuruna, suç delilini karartma yetkisi vermektedir"
 
Genelge ile suçüstü yakalanan kolluk memuruna, suç delilini karartma yetkisi verildiğini belirten Tüysüz, "Emniyet Genelgesi, sivillere yönelik kolluk suçlarını görüntüleyen veya ses kaydı alarak topluma duyuran, yurttaşlık bilincini suçlu ilan etmektedir. Suçüstü yakalanan kolluk memuruna, suç delilini karartma yetkisi vermektedir. Üstelik suçu belgeleyen sade vatandaşa suçlu muamelesi yapma görevi de vermektedir. Yani suçluyu kayıran, bilinçli vatandaşı ise cezalandırmaktadır. Yurttaşlık bilincini suçlu ilan eden bu genelge aynı zamanda kamu karşısında halkı koruma, halka hizmet prensibinden vazgeçildiğinin de en açık ilanıdır." dedi.
 
"Emniyet Genelgesi kolluk gücüne kanunsuz emir niteliğindedir"
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Genelgesinin iptali için parti olarak dava açacaklarını belirten Tüysüz, "Emniyet Genelgesi, kolluk gücüne kanunsuz emir niteliğindedir ve kanunsuz emir anayasaya aykırıdır. Kanuna açıkça aykırı suç oluşturan bir emrin yazılı olması halinde dahi talimatı alanın bunu yerine getirmesi durumunda sorumluluğunu bertaraf edemeyeceğini, genelge ile bu kaydı tutanları Kişisel Verileri Koruma Kanununa muhalefet ile tehdit edenlere ise TCK.Mad.278/1: 'İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmüyle beraber hatırlatmak isteriz. Basının gerçekten özgür olduğu ve bu özgürlüğü doyasıya tadabileceğimiz kutlayabileceğimiz günlerde konuşabilmeyi umut ediyoruz. Bu konuda da umudumuzu yitirmemek için bu hukuksuz genelgenin bir an önce geri çekilmesi gerektiğini ve genelgenin iptali için de DEVA Partisi olarak dava açacağımızı değerli basınımıza ve kamuoyuna saygıyla arz ederiz." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 165 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA