• Mardin35 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak36 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Yanık: İçinde yaşadığımız toprağın geleceğini beraber inşa ediyoruz
10 Haziran 2021 Perşembe 10:20

Bakan Yanık: "İçinde yaşadığımız toprağın geleceğini beraber inşa ediyoruz"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Güçlü olmak, ayakta kalmak ve geleceği sahip olduğumuz kültür ve değerler sistemiyle kurabilmemiz için birlikte mücadele etmek ve çalışmak zorundayız." diye konuştu.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ortaklığında yürütülen kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kadınların ekonomik ve sosyal hayata etkin katılımını amaçlayan proje kapsamındaki yedinci buluşma Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.
 
Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması programı, Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlendi.
 
Programa; Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep Kilis, Siirt, Şırnak ve Mardin illerinden valiler, belediye başkanları ve kadın kooperatifi temsilcileri de video konferans yöntemiyle katılarak bu yöndeki faaliyetleri hakkında bilgiler verdiler.
 
"Kooperatifçilik, çok içeriden yaşadığımız bir duygunun eseridir"
 
Programda konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kooperatifçiliğin imece kültürünün bir sonucu olduğunu belirterek, "Kooperatifçilik, çok içeriden yaşadığımız bir duygunun eseridir. Bugün baktığımızda biraz teknik geliyor olabilir ama kooperatifçiliğin ruh halini, Anadolu toprakları geçmişte çok içeride yaşamış, birbirine omuz vermeyi, birbirine el vermeyi, birbirinin eksiğini tamamlamayı, yokluğunu gidermeyi zaten yapagelmiştir. Bugün kooperatifler eliyle birbirimizin eksiğini tamamlarken, sonuç itibariyle içinde yaşadığımız toprağın geleceğini de beraber inşa ediyoruz. Bu gelecek inşası konusunu hiç unutmamak gerekiyor. Güçlü olmak, ayakta kalmak ve geleceğe sahip olduğumuz kültür ve değerler sistemiyle kurabilmemiz için birlikte mücadele etmek ve çalışmak zorundayız." diye konuştu.
 
Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi Projesi'ne destek veren ve çalışma içerisinde yer alanlara teşekkür eden Bakan Yanık, bakanlığının yetkisi ve imkânları dâhilinde kadın kooperatiflerine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade ederek, “Sizlerin yaptığı her türlü çalışmanın içerisinde büyük bir mutlulukla yer alacağımızı ifade etmek istiyorum" dedi.
 
Düzenlenen programda Şanlıurfa’nın sosyo-ekonomik verileri hakkında bilgi veren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentte çok boyutlu bir kalkınma planına ihtiyaç olduğunu belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde geçen 19 yıllık süreçte Şanlıurfa’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasının sağlanması, geçmişteki ihmallerin giderilmesi amacıyla en fazla kamu ödeneği alan illerin başında geldiğini kaydeden Vali Erin, 2002’den sonra iki yıl öncesine kadar Şanlıurfa’nın genel bütçeden en fazla payı alan ilk on il arasında yer aldığını dile getirdi.
 
"Önümüzde yapacak çok işimiz, el atmamız gereken çok problemli alan var"
 
Eğitimden sağlığa, tarımdan turizme ve üretime kadar birçok alanda tahmin edilemeyecek gelişmeler yaşandığını ifade eden Vali Erin, "Mahallelerimizi, ilçelerimizi, il merkezimizi on, on beş sene öncesi ile kıyaslama imkânının olmadığını vicdan sahibi olan herkes takdir eder ve bu hakkı teslim eder. Ancak yine önümüzde çok yapacak işimiz, el atmamız gereken çok problemli alan var. Bunun bilincindeyiz. Tüm bakanlıklarımızın ve faaliyet alanı itibariyle en kapsamlı hizmetleri sunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bugüne kadar desteklerinden dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Şanlıurfa’da yedi kadın kooperatifi olduğunu ancak bunlardan üçünün aktif olduğuna dikkat çeken Vali Erin, uygulanan proje ile kadın kooperatiflerinin daha aktif olacağına inandığını ifade etti. (İLKHA)
Bu haber toplam 71 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA