• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rusyada konuştu: Dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır
09 Aralık 2022 Cuma 07:39

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rusya'da konuştu: Dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır

Rusya’da düzenlenen ‘18. Uluslararası Müslüman Forumu’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bugün emperyalizmin etkin olduğu, güçlünün kendini haklı gördüğü bir dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır.” Dedi.
Rusya’da düzenlenen ‘18. Uluslararası Müslüman Forumu’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bugün emperyalizmin etkin olduğu, güçlünün kendini haklı gördüğü bir dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır.” Dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rusya’da düzenlenen “Adalet ve Ilımlılık: Dünya Düzeninin İlahi İlkeleri” temalı “18. Uluslararası Müslüman Forumu”na katıldı.
 
Buradaki konuşmasında, Hazreti Adem’den son Peygamber Hazreti Muhammed'e kadar gelen bütün Peygamberlerin hak ve adalet anlayışını insanlara benimsetmek için gönderildiklerini belirten Erbaş, “İlahi adalete uyulduğu sürece yeryüzünde huzur, barış ve sevgi hakim olmuş, ilahi adalet ölçüleri ihlal edildiğindeyse zulüm, kan, göz yaşı ve haksızlık hayatı kuşatmıştır.” dedi.
 
İslam’a göre adaletin hayatın her alanı için vazgeçilemez bir değer olduğuna işaret eden ve her zaman her yerde adaletin gerekli olduğuna işaret eden Erbaş, “Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı ve bütün dünyaya sunduğu kitabının ismi de ‘Daha Adil Bir Dünya Mümkün’. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kitabında daha adil bir dünyanın nasıl inşa edileceğini bütün dünyaya deklare etmektedir.” diye konuştu.
 
“İnsanlığın düçar olduğu krizlerin en temel sebebi anlam, ahlak ve hukuk konusunda yaşanan savrulmadır”
 
Özellikle son zamanlarda dünyada inanç, kültür, hukuk ve sosyoloji başta olmak üzere her açıdan küresel boyutta hızlı değişimler yaşandığını anlatan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bugün dünyamız, yoksulluk, terör eylemleri, ümitsizlik gibi devasa sorunların kuşatması altında tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. İnsanlığın düçar olduğu krizlerin en temel sebebi anlam, ahlak ve hukuk konusunda yaşanan savrulmadır. Hayatın manası ve gayesi kaybedilmiş, varlığı anlamlı, insanı ahlaklı kılan değerler hayatın dışına itilmiş, adalet ihmal edilmiştir. Küresel boyutta bir kimlik, şuur ve istikamet sorunu hayatı kuşatmıştır.
 
Yeryüzü insanın hizmetine amade kılınmışken, insan eşyanın maalesef esiri olmuştur, dünyevileşmiştir aynı zamanda. Gücü ve imkanı ele geçirenler, diğer bireylere ve tabiata adil davranmadığı için sömürge ve emperyalizm hayatı esir almakta, gelecek nesillerin bile hakları ihlal edilmektedir. Dolayısıyla yerel ve küresel ölçekte pek çok krizin yaşandığı bir çağda, esasında yaşanan en büyük problemin bir ahlak ve adalet krizi, hukuk ve değer aşınması olduğunu düşünüyorum.
 
Bu sebeple bütün insanlık için daha güzel bir gelecek adına yapılması gereken en önemli şey; bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir hukuk ve güzel ahlak inşasıdır. Bu ise belirli bir zümrenin tekelinde olmaksızın bütün toplumların birlikteliği ve katkısıyla sağlanabilecektir.”
 
“Adalet, herkesin hakkının gözetilmesi için bir garantidir”
 
Erbaş, Kur’an-ı Kerim’e göre adaletin ölçüsü ve dayanağının hakkaniyet olduğunu dile getirerek, “Hidayete hak sayesinde ulaşılabileceği gibi adalet de hakka uymakla sağlanır. Çünkü adalet güçlünün kendisini meşrulaştırma aracı değil, herkesin hakkının gözetilmesi için bir garantidir.” ifadelerini kullandı.
 
“Eğer hak onların keyfi arzularına uysaydı göklerin, yerin ve bunlarda bulunanların düzeni bozulurdu.” ayet-i kerimesine atıfta bulunan Erbaş, “Dinimizde hak ve adalete yapılan vurgu öyle güçlüdür ki bizzat Allah’ın ahirette hiçbir haksızlığa mahal verilmeyecek şekilde adaletle hükmedeceği ve onun bu vaadinin kesin (hak) olduğu belirtilmiştir.” şeklinde konuştu.
 
Bireysel olarak her insanın kendisine, çevresine ve tabiata karşı adaletle davranmak mecburiyeti bulunduğunu belirten Erbaş, aynı şekilde kurumlar, kuruluşlar, devletler ve küresel oluşumların da adalete riayet etmek zorunda olduklarını vurguladı.
 
Adalet kaybolduğunda, insanlığın huzur ve güvene dair her şeyini kaybedeceğini söyleyen Erbaş, şunları kaydetti:
 
“Dolayısıyla bugün emperyalizmin etkin olduğu, güçlünün kendini haklı gördüğü bir dünyada en acil ihtiyaç, adaleti ayakta tutmaktır. Bu bakımdan, küreselleşen dünyanın idrakine İslam’ın adaletini sunmak için öncelikle inanç, tarih, medeniyet bağlamında ve herkes için hukuk ve iyilik zemininde güçlü bir gelecek tasavvuru kurmak önemlidir. Dolayısıyla Müslümanların eğitimden sanata, aileden toplumsal ahlaka, ekonomiden psikolojiye kadar bütün alanlarda yeryüzündeki herkese umut olacak cümleler kurması, teklifler ve vizyon ortaya koyması gerekir. Bunun mihenk taşını ise adalet oluşturmaktadır. Burada özellikle ifade etmek isterim ki Rusya Federasyonu’nun aileyi bozmaya yönelik zararlı akımlar ve insan fıtratına aykırı sapkın tutum ve davranışlara karşı verdiği mücadele ve aldığı önlemler takdire şayandır.”
 
“Adalete dair çabalar arttıkça geleceğe dair umutlar güçlenecektir”
 
Erbaş, “Avrasya İslam Şurası ve bugün düzenlenen Müslüman Forumu gibi inisiyatiflerin başta İslam’ın adalet anlayışının tanıtılması olmak üzere, bir arada yaşama tecrübesinin geliştirilmesi ve bu alanlarda gayret edenlere destek vermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Elbette adalet ve hukuka dair çabalar arttıkça geleceğe dair umutlar da güçlenecektir.” açıklamalarında bulundu.
 
Programa, Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade ve çok sayıda ülkeden Müslüman temsilciler katıldı.
 
Öte yandan Erbaş, Rusya'daki temasları kapsamında Rusya’da 18. Uluslararası Müslüman Forumu’na katılarak ‘Hadislerle İslam’ isimli eserin Rusça çevirisini tanıttı.
 
Eserin hayırlara vesile olmasını dileyen Erbaş, "Eserin yalnızca Rusya Federasyonu’nda yaşayan Müslüman kardeşlerimiz için değil Rusça konuşulan tüm bölge ülkelerinde önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyorum. Hayırlı olsun inşallah." ifadelerini kullandı.
 
Erbaş'ın Rusya'daki temasları kapsamında ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı ile Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi arasında “Fetva Konularında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı. (İLKHA) 
Bu haber toplam 124 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA