• Mardin41 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman43 °C
  • Şırnak41 °C
  • İstanbul34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan hicri yılbaşı mesajı
08 Temmuz 2024 Pazartesi 09:22

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan hicri yılbaşı mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yılbaşı münasebetiyle yayınladığı mesajında, "Hicri 1446 senesinin ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için barış, huzur ve bereket dolu bir yıl olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum." ifadesini kullan
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hicri yılbaşı münasebetiyle yayınladığı mesajında, "Hicri 1446 senesinin ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için barış, huzur ve bereket dolu bir yıl olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum." ifadesini kullandı.
 
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 7 Temmuz Pazar günü Hazreti Peygamber Efendimizin Mekke-i Mükerreme’den Medine-i Münevvere’ye hicretini esas alan Hicri Takvim’in 1446. yıl dönümü olduğunu belirtti.
 
Mesajında Erbaş, şu ifadelere yer verdi:
 
"Takvimlerden bir yılın daha eksildiği bu günler, bizlere zamanın anlam ve değeri üzerine yeniden düşünme fırsatı sunmaktadır. Zamanı doğru algılayıp etkili planlamak suretiyle onu en güzel şekilde değerlendirme ve geçmişten ders alarak güzel bir gelecek inşa etme fırsatı sunmaktadır. Her ânı ilahi bir emanet olan zaman, haddizatında değerli bir nimettir. Bu bağlamda yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de zamana ve onun belli vakitlerine yemin edilmesi, bu eşsiz nimetin önemini ve değerini ortaya koyması bakımından dikkat çekicidir. Bununla birlikte bazı olaylar, gerçekleştikleri zamana özel bir anlam ve değer kazandırmaktadır. Bugün idrak ettiğimiz hicri yeni yılın bizlere hatırlattığı en önemli olay, sebep ve sonuçları bakımından insanlık için tarihi bir dönüm noktası olan hicret hadisesidir. Hicri takvime başlangıç kabul edilen bu hadise, Risalet’in ilk günlerinden itibaren akıl almaz zulüm, işkence ve eziyetlere maruz kalan Müslümanların inandıkları değerleri yaşama ve yaşatma uğruna ortaya koydukları büyük bir fedakarlığın adıdır. Bu bağlamda hicret, dünyevi zorluk ve sıkıntılardan bir kaçış değil, bilakis zulmün ve zalimin karşısında dirayetle duran Sevgili Peygamberimizin (s.a.s.) öncülüğünde ve rehberliğinde adaleti, merhameti ve hakkaniyeti ayakta tutma mücadelesidir. İslam’ın değerlerini ve güzel ahlak ilkelerini kuşanarak güçlü bir inanç, sağlam bir irade ve sarsılmaz bir imanla yaşama azmidir. Tevhit inancı ekseninde yeni bir medeniyet kurma gayretidir. Allah Resulü (s.a.s.) ve beraberindekiler, hak, hakikat, adalet, iyilik ve insan onuru gibi yüce değerleri yeryüzüne hakim kılmak için hicret etmiştir. Onların hicretinin özünde yeni bir insan, toplum ve medeniyet inşa etme ideali vardır."
 
"Hicret, aynı zamanda fert ve toplum boyutunda kardeşlik, dayanışma, paylaşma, fedakârlık, isar, vefa, samimiyet, sadakat gibi erdemlerin tebarüz etmesine zemin olması bakımından da müstesna bir hadisedir." diyen Erbaş, "Nitekim hicret esnasında gerek muhacir gerekse onlara ensar olan Müslümanlar, Allah’a teslimiyetin, Peygambere (s.a.s.) sadakatin ve Müslümanca yaşama azminin en büyük örnekliğini sergilemişlerdir. Hicret ettikleri Yesrib’i İslam’ın hayat veren ilkeleriyle yoğurup güven, huzur ve esenlik şehri Medine’ye dönüştürerek adaletin, merhametin, insan onurunun, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı eşsiz bir medeniyet inşa etmişlerdir. Şüphesiz hicreti bu minvalde doğru okumak ve anlamak; yeryüzünü kuşatan her türlü olumsuzluk, kötülük, bela ve musibetlerle mücadele noktasında bizlere azim ve kararlılık aşılayacak, daha güzel bir gelecek inşa etme hususunda büyük ufuklar açacaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin yeni yılını tebrik ediyor, hicri 1446 senesinin ülkemiz, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık için barış, huzur ve bereket dolu bir yıl olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA