• Mardin9 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman7 °C
  • Şırnak5 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Borrell: BM, Rusyanın nükleer silah kullanma tehdidini güçlü bir şekilde kınamak zorunda
23 Eylül 2022 Cuma 07:38

Borrell: BM, Rusya'nın nükleer silah kullanma tehdidini güçlü bir şekilde kınamak zorunda

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Putin Ukrayna'yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarılı olamıyor’’ açıklamasını yaptı.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşma sonrasında basın toplantısı düzenledi. Borrell, “Tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir daimi üyesi, uluslararası kurallara dayalı düzenin en temel direği olan Birleşmiş Milletler Sözleşmesini ihlal ediyor” dedi.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya'nın şu anda işgal ettiği ve yeniden açık bir şekilde kitle imha silahları kullanmakla tehdit ettiği Ukrayna topraklarında yasadışı "referandum" ve Rusya'da kısmi seferberlik ilan ettiğini belirten Borrell, “Rusya'nın bu eylemleri, yalnızca Ukrayna'da değil, Avrupa'da ve başka yerlerde barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ediyor. Artan gıda güvensizliği ve enerji fiyatları şeklinde ciddi küresel sonuçlar doğuruyor. Burada toplanan dünya liderleri bunu kınamak için birleşmelidir’’ ifadelerine yer verdi.
 
Rusya tarafındaki son gelişmeleri sorumsuz ve alaycı olarak niteleyen Borrell, “Bu, Ukrayna'ya verilen kararlı desteği baltalamaya yönelik sorumsuz ve alaycı bir girişimdir. (Vladimir Putin) O, Birleşmiş Milletler'in değerlerine hiç aldırış etmediğini gösterdi. Başkan Putin, Birleşmiş Milletler'in ve bu Konseyin değerlerine tam bir kayıtsızlık göstererek hareket ediyor. Dünya toplumu birlik olmalı, bunu reddetmeli, barış ve ilerleme için çalışmalı. Şimdi Başkan Putin, bu kısmi seferberlik yoluyla savaşın maliyetini Rus nüfusuna doğru daha da genişletmek istiyor. Bir şey açık, Putin Ukrayna'yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarılı olamıyor’’ dedi.
 
Rusya’nın eylemleri nedeniyle kınanması gerektiğini söyleyen Borrell, "Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin dün burada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda söylediği gibi, Savaş isteyen tek kişi Putin. Bu savaş onun savaşıdır. Rusya, benzeri görülmemiş bir ölçekte uluslararası barış ve güvenliği tehlikeye atıyor. Ancak, Ukrayna'nın yanında durma kararlılığımızı, birliğimizi, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini gerektiği kadar savunma yeteneğine kapsamlı desteğimizi sarsmayacaklar. Ama en önemlisi, burada toplanan tüm liderler, Birleşmiş Milletler'de oturan uluslararası toplum, Başkan Putin'in aldığı sorumsuz ve tehlikeli bir pozisyon olan nükleer silah kullanma tehdidini güçlü bir şekilde kınamak zorunda” açıklamasını yaptı. (İLKHA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA