• Mardin9 °C
  • Diyarbakır5 °C
  • Batman7 °C
  • Şırnak5 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek göz tansiyonu kalıcı körlüğe yol açabilir!
29 Eylül 2022 Perşembe 08:07

Yüksek göz tansiyonu kalıcı körlüğe yol açabilir!

Uzmanlar, genel kan basıncına dikkat edildiği kadar göz tansiyonunda dikkat etmesi gerektiğini belirterek, tedavi edilmediğinde kalıcı körlüğe yol açabildiğini söylüyor.
Yüksek göz tansiyonu rahatsızlığını ancak doğru seçimlerle tedavi edilebileceğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım konu hakkında şu bilgileri verdi:
 
"Göz tansiyonu mu?
 
Göz tansiyonu da aslında temel olarak göz içi basıncının yükselip görme sinirini tahrip etmesi durumudur. Normal bir gözde göz sıvısı sürekli üretilir ve sonrasında dengeli bir şekilde boşaltılır. Bu sayede göz içi basıncı olması gereken seviyede kalır. Göz içi basıncı artarsa göz sinirleri ve damarları üzerinde baskı da artar. Göz siniri zamanla zayıflar ve körlüğe yol açar. 
 
İleri yaşlarda daha fzla risk olmasına rağmen 40 yaş üstü dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Belirtilere dikkat!
 
Görme duyusunun azalması,
Gözde kızarıklık,
Şiddetli göz ağrısı,
Bulanık görme,
Mide bulantısı,
Kusma göz tansiyonunun belirtilerindendir.
Temelde sorun ne?
 
Özellikle ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. İşte göz tansiyonuna neden olan faktörler;
 
Genetik faktörler,
İnce kornea,
Şeker hastalığı,
Yaşlılık,
Kansızlık,
Miyop veya hipermetrop.
Normal göz tansiyonu değerleri nedir?
 
Göz tansiyonunun normal seviyesi 10-20 mmHg arasındadır. Göz tansiyonu sınırı 20'yi geçerse hastalığa dair belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. En ideal göz tansiyonu değeri ise 17 mHGg olmalıdır.  
 
Tedavi yöntemleri ilaç, lazer ya da cerrahi müdahele
 
Göz tansiyonuna erken tanı koyulduğunda ilaçla tedavisi mümkündür. Göz içi sinirlerinin fazla zarar görmediği durumlarda sinirleri korumak için damla tedavisi uygulanmaktadır. Damlalar hem göz tansiyonunu düşürür hem de göz içinde üretilen sıvının dengelenmesini sağlar. 
 
Damla tedavisinin yetmediği durumlarda lazer tedavisine başvurulmaktadır. Lazer tedavisi ile göz tansiyonu dengelenir ve göz içindeki fazla sıvı boşaltılır.
 
Her iki tedavinin de çözüm olamadığı durumlar da ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Gözde biriken sıvının gözden çıkması için yeni bir kanal açılmaktadır. Göz sinirleri fazlaca tahrip olmuş kişilerde bu yöntem uygulanmaktadır.
 
Beslenme burada da etkili
 
Göz tansiyonu olan kişiler aşırı miktarda olmamak şartıyla düzenli olarak karabaş otu, bakla, domates, havuç, çörekotu tüketerek göz tansiyonlarının dengelenmesini ve göz sağlıklarını korumayı sağlayabilirler." (İLKHA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA