• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerimizde 4 milyonu örgün olmak üzere 7 milyon öğrencimiz var
22 Nisan 2024 Pazartesi 09:45

YÖK Başkanı Özvar: Üniversitelerimizde 4 milyonu örgün olmak üzere 7 milyon öğrencimiz var

Bursa'da konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde 4 milyonu örgün eğitim olmak üzere 7 milyon öğrenci olduğunu söyledi.
Bursa'da konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversitelerde 4 milyonu örgün eğitim olmak üzere 7 milyon öğrenci olduğunu söyledi. 
 
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu ‘Arama Konferansı’ programına katılmak için Bursa’ya geldi.
 
Bursa Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Arama Konferansı" Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bursa Vali Vekili Hamdi Bolat, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz,  İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, Arama Konferansı Koordinatörü Prof. Dr. Ercan Öztemel ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Üniversitelerimizde 4 milyonu örgün olmak üzere toplam 7 milyon öğrencimiz var
 
Konferansta konuşan YÖK Başkanı Erol Özvar, "Yükseköğretim Kurulu olarak, mümkün olan her fırsatta Yükseköğretim Sistemi’nin paydaşlarıyla bir araya gelmeye ve fikir alışverişinde bulunmaya büyük bir gayret verdiğimi söyleyebilirim. Başlıca hedefimiz olan yükseköğretiminin dünya üzerinde rekabetçi, yenilikçi, sürdürülebilir ve nitelikli bir yapıya sahip olması için ortaya koyulan her türlü görüş ve önerinin çalışmalara katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Burada da fevkalade neticeler alacağımızın kanaatindeyim. Bugün ülkemiz 208 üniversitesi yaklaşık 185 bin akademisyeni ve 4 milyonu örgün eğitim olmak üzere 7 milyona ulaşan öğrencisi ile son derece büyük bir kapasiteye ulaşmıştır. Bu kapasite ile Avrupa üniversiteler alanının en önemli paydaşlarından bir tanesidir.” dedi.
 
2023 yılında 3 buçuk milyondan fazla öğrenci üniversite sınavlarına başvurdu
 
Ülkede, yükseköğretime erişim talebi güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Özvar, “2023 yılında 3 buçuk milyondan fazla öğrencimiz üniversite sınavlarına başvurmuş, üniversite kontenjanlarının doluluk oranı yüzde 99.8 gibi son derece yüksek bir seviyeye ulaşmıştır. Bu yoğun ve güçlü talebe, doğru politikalar ile cevap vermek Yükseköğretim Kurulu’nun en temel hedeflerinden biridir. YÖK olarak bir taraftan ülkemizin yükseköğretimde sahip olduğu kapasitenin ve gücün önemini vurgularken, diğer yandan yükseköğretimimizin kalitesini daha da yükseltme irademizi her platformda ifade etmeye devam ediyorum.” diye belirtti. 
 
Hedefimiz üniversitelerimizin uluslararası alandaki saygınlıklarını ve görünürlüklerini artırmak
 
Özvar, “Üniversitelerimizin uluslararası alandaki saygınlıklarını ve görünürlüklerini yükseltmek, akademisyenlerimizin projelerini artırmak AR-GE faaliyetlerini teşvik etmek ve nihayetinde ülkemizin her alanda ihtiyaç duyduğu nitelikli beşeri sermayeyi artırmak başta olmak üzere kaliteyi önceleyen bir anlayış ile YÖK olarak hareket ettiğimizi buradan paylaşmak isterim.” diye konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA