• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C

Abdulaziz ALTEKİN / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAZMAK

07 Nisan 2018 Cumartesi 12:50

Yazmanın amacı ne ya da herhangi bir amaç taşıyor mu? Büyük bir muamma!

İlk yazı yazmaya başladığım günler geldi aklıma. Şiirden bir dörtlük yazabilmek için ne çok uğraşmıştım. Heyecan ve stres kaplamıştı bedenimle birlikte ruhumu. Engel oluyordu, duygularımın dışa vurulmasına. Ve aradan geçen haftalardan sonra ortaya çıkan dörtlüğü sahiplenişim, dün gibi canlanır gözümün önünde. Bir annenin doğum sancısından sonra eline aldığı bebeğin kokusunu içine çekmesi, ekinleri için günlerce dua eden köylülerin yağmuru gördüğü ilk an ve anlatılmayan tüm duygular gibi bir şeydi.

Tarifsiz bir mutluluk!

 Neden yazmıştım bunu? O zaman hiç düşünmedim. Bugün, üç romanın altına imza attığım bugün, bir düğüm olarak takıldı kafama. Bu, çözülmesi imkânsız bir düğüm değil şüphesiz.

Bazıları hariç, okunmak için yazılır yazılar. Şimdi diyeceksiniz ki “Neden bazıları hariç?” Cevabı biraz karışık. Ama açıklamaya çalışayım. İlk yazmaya başlamam, içimdekilerin taşmasının sonucuydu. Bilerek ve ya isteyerek yazılmadılar. Yazılmasaydı içten içe nefesim kesilirdi. Ruhum daralır, çevremdeki herkes zarar görürdü benim elimden. Bu yöntemle hem insan rahatlıyor hem de kendi eserine her bakışında gizli bir gurur duyuyor. Öyle yaptım ve şiir yazmaya devam ettim. Ta ki kaybedene kadar.

Kara bulutlar sarmıştı etrafımı. Çocuklarımı kaybetmiştim. Şah damarım kesilmişti. Bir şekilde nefes alıyordum; ama varlığımla yokluğum belli değildi. Hayata karşı küsmüştüm. Sırtımdan vurmuştu beni. Benliğim büyük bir çıkmaza girmişti. Şiir yazmayacaktım bir daha. İlham bir yana kalemim kırılmıştı.

Zaman her şeyin ilacıdır derler ya. İşte tam da öyle bir şey oldu. Aradan geçen iki yıl beni huzursuzluğun pençesinde hapsetmişti. Yazılar biriktikçe birikiyordu. Daha fazla direnemedim. Ve romana yöneldim. Şiir, içten gelen duyguların dışa vurulmasıyken roman, etrafımda cereyan eden haksızlıkların duyurulması oldu. Şiirde olduğu gibi artık kendim için yazmayacak herkese gösterecektim bunları. Ve tekrar başladım yazmaya…

YAZAR HAKKINDA: 1992 yılının ekim ayında dünyaya gelen yazarımız, ilk ve ortaokulu Midyat’ta okumuş liseyi Mardin’de bitirmiştir. Selçuk Üniversitesinde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünü bitiren yazarımız şu an Midyat’ta ikamet etmektedir. Hali hazırda “NESRİN” ve “MÜHÜRLÜ KALPLER TUFANI” adlı iki romanı yayımlanmış, “BİR DAMLA AŞK DÜŞTÜ YÜREĞİME” adlı romanı da basım için gün saymaktadır.

Abdulaziz Altekin bundan sonra Midyat Habur Gazetesi ailesinde olacaktır. Kendisini aramızda görmekten duyduğumuz mutluluğu siz değerli okuyucularımızla paylaşmaktan şeref duyarız.

Sorumlu yazı işleri müdürü: Mehmet Mahsum İŞ

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA