• Mardin1 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yayalaştırılma ve Cumhuriyet Meydanı Projeleri için imzalar atıldı
02 Kasım 2019 Cumartesi 12:31

Yayalaştırılma ve Cumhuriyet Meydanı Projeleri için imzalar atıldı

Mardin Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği, Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) desteklediği Tarihi Mardin'in Yayalaştırılması Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan, Dicle Kalkınma Ajansı’nın desteklediği ve Mardin Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği, "Tarihi Mardin'in Yayalaştırılması Cumhuriyet Meydanı Projesi’ için imza töreni düzenlendi. DİKA Toplantı Salonundaki imza törenine Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, ilgili kurum ve daire başkanları katıldı.

Projede, turizm altyapısı geliştirilmesi, tarihi kentin cazibesi önemli ölçüde artırılması, turizm ziyaretçi deneyiminin geliştirilmesine katkı sağlaması, kalış süresinin arttırılması ile turizm gelirlerine orantılı etki oluşturulması hedeflenmekte.

Proje kapsamında, Diyarbakırkapı Otopark, Cumhuriyet Meydanı ve 21 Kasım İlk Öğretim Okulu Üstü Otopark Projeleri ile yaklaşık bin 700 araç için park imkanı sağlanacak. Kent için düzenlenme ve otomasyon sistemi kurulacak. Toplu taşıma araçları ile kısmi yayalaştırma sağlanacak. Kentsel meydan düzenlenmesi (Cumhuriyet Meydanı) ile engelsiz meydan, modern toplanma alanı, etkinlik alanı, medeniyet köşesi, yön pusulası, su öğeleri, yerden led ışıklandırma, köprü, 71 araçlık özel amaçlı otopark yapılacak.

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Cumhuriyet Meydanı düzenlenmesine biran önce başlayacaklarını belirtti.

Projenin eski Mardin ve Birinci Cadde’ye büyük katkı sağlayacağını söyleyen Yaman, “ Projeye desteği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok kısa süre içerisinde ihale sürecini bitirip meydan düzenlemesine başlamayı düşünüyoruz. Bu proje, merkez Artuklu ilçesine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum çünkü geçen sene 3,5 milyon turist ağırlayan bir şehir, Mardin. Bu sene turist sayısı hedeflediğimizin üzerinde gidiyor. 31 Aralık itibari ile 5,5 milyon turiste ulaşacağız inşallah. Bir milyon civarında yatılı turist olacak” dedi.

Yaman, şunları söyledi: “Mardin bulunun bütün kurumlarımızın hedefi bu rakamları artırmak. Hem alt yapı çalışmalarının tamamlanması eksikliklerinin tamamlanması. Sektöre katkı sağlayacak her çalışmayı desteklememiz bu açıdan önemli. Artuklu mimarisini, şehrin silüetini, şehrin kültürel zenginliğini ve şehrin bu potansiyelini alarak çağımıza uygun hale getirilmiş modern bir proje. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’da çok beğendi ve uygun buldu. Kurulunda onayıyla böyle bir projeyi şehrimize kazandırmış olacağız. Mardin’imize hayırlı uğurlu olsun”

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Mardin, son zamanlarda kendini aşan vizyon projeleri ile gündemde olması turist sayısında artışa sebep oldu. Bu projemiz Mardin’in bir simgesi olacak çünkü şehri şehir yapan meydanlarıdır” diye belirtti.

Konuşmaların ardından imzaların atılmasıyla tören son buldu. 

 

Bu haber toplam 166 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA