• Mardin20 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C

Sadullah GÜNEŞ / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ve meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. (Bakara sûresi 34)

21 Ocak 2022 Cuma 12:59

Hz. Adem’in adı Kur’an-ı Kerim’in 25 farklı yerinde geçmektedir. Bu kapsamda Hz. Adem “Ülü-l-azm” yani en yüksek derecedeki peygamberler arasında yer almaktadır.

Hz. Adem, Allah tarafından yaratılan ilk insan ve ilk peygamber olma niteliği taşımaktadır. Bu kapsamda Allah önce Hz. Adem’i sonra da Havva annemizi yaratmış ve onları birbirine nikahlamıştır. Allah’ın verdiği emir üzerine şeytan dışındaki tüm melekler Hz. Adem’e secde etmiştir. Bu olaydan sonra şeytan Allah’ın huzurundan kovulmuştur. Şeytan secde etmeme gerekçesini kabul ettirebilmek için Allah’tan izin istedi ve insanları yoldan çıkarmaya başladı. Böylece de şeytan ile insanın savaşı başlamış oldu.

Hz. Adem ve Havva cennette kendilerine yasak kılınan meyveyi yedikten sonra, Allah tarafından dünyaya gönderilmişlerdir. İnsanoğlu için hayatın başlangıcı da bu nokta olarak kabul edilmektedir. Hz. Adem ve Hz. Havva dünyaya geldikten sonra uzun yıllar birbirlerinden ayrı kalmışlardır. Ancak tövbe ettikten sonra Allah onları affederek, birbirlerine kavuşmalarına izin vermiştir. Bu kapsamda Hz. Adem, toprağı işlemiş ve tarım yaparak neslini burada devam ettirmistir.

 Dünya üzerinde işlenen ilk cinayet, Hz. Adem’in oğulları arasında yaşanmıştır. Buna göre, Kabil, kardeşi Habil’i öldürerek ilk cinayeti işlemiştir. Bundan sonra Hz. Adem’e salih bir evlat olarak Hz. Şit (A.S) gönderilmiştir. Hz. Şit Kur’an-ı Kerim’de adı yer almayan peygamberler arasındadır. Ancak kendisine 50 sahife indirilmiştir. Hz. Adem vefatından önce Hz. Şit’i yanına çağırmış ve ona Tufan vakti de dahil olmak üzere bazı bilgiler öğretmiştir. Hz. Adem’in 930 ya da 1000 yaşına kadar yaşadığına dair farklı rivayetler bulunmaktadır. Buna ek olarak Hz. Adem’in kabrinin de Ebukubeys Mağarası ya da Nevz Dağı’nda olduğu düşünülmektedir.

Hz. Adem’e Allah tarafından yeryüzünden kullanacağı tüm kelimeler öğretilmiştir. Hz. Adem, dünyadaki yaşamına toprakla ve tarım işleri yaparak devam etmiştir

 

Bu yazı toplam 487 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA