• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C

Sadullah GÜNEŞ / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VATAN SAĞLIĞA BENZER, DEĞERİ KAYBEDİLİNCE ANLAŞILIR

19 Mayıs 2024 Pazar 13:47

İnsanoğlu bir arada yaşamak üzere yaratılmış bir varlık olarak birbirine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak kurumlar ve topluluklar oluştururken, bunların güvenliğini ve denetimini sağlamak içinde devlet yönetimine gereksinim duyar.

İslam'ın çağrısının ilk duyulduğu yer olan Mekke dönemi ile, devlet yapısına kavuşulan Medine dönemine baktığımız zaman bunun inanç açısından da ne kadar önemli olduğunu görürüz.

Nitekim Mekke döneminde iman esasları üzerine vahiy inerken, Medine döneminde uygulanması ancak devlet yapısı ile mümkün olan ahkâm ayetlerinin indiğini görürüz.

Bu açıdan bakıldığında dinin yaşanması ve insanların buna uyum sağlaması için İslam'ı yaşatma çabasında olacak bir devlete ihtiyaç olduğu bir gerçektir.

İnsanların bir vatana sahip olmaları kolay değildir. Sahip olduktan sonra onu korumak daha da zordur. Atalarımız vatanımızı korumak için tarih boyunca her türlü fedakarlığa katlanmışlar, binlerce şehit vermişlerdir. Adeta her karış toprağını şehit kanıyla sulamışlardır.

Cenab-ı hak:Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilâkis onlar diridirler; Allah’ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleriyle sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehid kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.

Allah yolunda yaralanan bir kimse, kıyamet gününde yarasından kan akarak Allah'ın huzuruna gelir. Renk, kan rengi, koku ise misk kokusudur.

Böylesine değerli bir müjdeye erişmek için nice yiğit canından geçmiş ve o güzel makama erişmiştir.

İşte bu müjdeydi; Halid Bin Velid'i yüzlerce ok ve kılıç yarası aldıran, Ebu Eyyüp El Ensari'yi İstanbul'a kadar koşturan, Bu aşktı Sultan Alparslan'ı Bizans ordusuna yalın kılıç daldıran ve bu hedefti Fatih'i denize atını koşturan.

İşte bunu İfade eder Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy:

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı,

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. ,

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı,

Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Vatan denen toprak parçasının değerini belki şimdi farkında değiliz ama!

Toprağını kaybedip de vatansız kalanlardan sormak gerekir bu kutsal değerin manasını...

Rabbim kimseyi vatansız, bayraksız ve ezansız bırakmasın.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA