• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Varis sorununa dikkat!
17 Ocak 2024 Çarşamba 09:32

Varis sorununa dikkat!

Varisli damarlar, genellikle bacaklarda görülen genişlemiş, bükülmüş damarlardır. Kan akışını düzenlemeye yardımcı olan damarlardaki kapakçıklar zayıfladığında veya hasar gördüğünde gelişir ve damarlarda kan birikmesine neden olur.
Varisli damarlar, genellikle bacaklarda görülen genişlemiş, bükülmüş damarlardır. Kan akışını düzenlemeye yardımcı olan damarlardaki kapakçıklar zayıfladığında veya hasar gördüğünde gelişir ve damarlarda kan birikmesine neden olur.
 
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muharrem Arslandağ konu hakkında şu bilgileri verdi:  
 
"Çeşitli faktörler varis gelişimine katkıda bulunabilir:
 
Yaş: İnsanlar yaşlandıkça damarlarının esnekliği doğal olarak azalır ve bu da onları varisli olmaya daha yatkın hale getirir.
 
Genetik: Ailede varis öyküsü olması varis gelişme olasılığını artırabilir. Ebeveynlerinizde veya büyükanne ve büyükbabanızda varis varsa, daha yüksek risk altında olabilirsiniz.
 
Cinsiyet: Hormonal dalgalanmalar, hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı nedeniyle kadınların varis geliştirme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.
 
Hamilelik: Hamilelik sırasında artan kan hacmi ve büyüyen uterusun pelvik damarlar üzerindeki baskısı varis gelişimine katkıda bulunabilir.
 
Obezite: Aşırı vücut ağırlığı bacaklardaki damarlara ek baskı uygulayarak onları varisleşmeye daha yatkın hale getirir.
 
Uzun süreli ayakta durma veya oturma: Uzun süre ayakta durmayı veya oturmayı gerektiren işler veya faaliyetler bacaklardaki kan akışını engelleyerek varis riskini artırabilir.
 
Hareket eksikliği: Hareketsizlik ve hareketsiz bir yaşam tarzı dolaşımın zayıflamasına ve damarların zayıflamasına yol açarak varis gelişimini teşvik edebilir.
 
Sigara içmek: Sigara içmek kan damarı sağlığını olumsuz etkileyerek varis riskini artırabilir.
 
Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon damarlara daha fazla yük bindirerek potansiyel olarak varisli damarlara yol açabilir.
 
Diğer tıbbi durumlar: Kronik venöz yetmezlik ve derin ven trombozu gibi durumlar varis olasılığını artırabilir.
 
Hormonal değişiklikler: Ergenlik, menopoz ve hormon replasman tedavisi ile ilişkili hormonal değişiklikler damar sağlığını etkileyebilir.
 
Genetik yatkınlığınızı her zaman kontrol edemeseniz de, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı kilonuzu korumak, uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak ve dinlenirken bacaklarınızı yükseltmek gibi sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek varis gelişme riskinizi azaltabilirsiniz. Zaten varisli damarlarınız varsa, semptomları hafifletmek ve damarların görünümünü iyileştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri, kompresyon çorapları ve tıbbi prosedürler de dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur." 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA