• Mardin16 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali Erin: “Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayalım”
22 Eylül 2020 Salı 06:55

Vali Erin: “Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayalım”

Yapılan denetim ve etkili iletişimle salgının üstesinden gelinebileceğini hatırlatan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, vaka sayılarında bir miktar azalma olduğunu ancak bu noktadan sonra herkesin daha çok duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade etti.
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Coronavirus salgını sürecinden haziran ayına varana kadar Şanlıurfa’nın nüfusa oranla en iyi olan iller arasında yer aldığını belirterek, haziran ayından itibaren başlayan kontrollü sosyal hayat dönemi ile birlikte vaka sayılarında artışlar yaşandığını ve ağustos ayındaki sıkı tedbirler sonucu günlük vaka sayısında düşüş yaşandığını söyledi.
 
Hastanelerde alınan tedbirler sayesinde gerek yoğun bakım gerekse yataklı servislerde şimdiye kadar bir sorun yaşanmadığını kaydeden Vali Erin, mart ayından itibaren uygulanan pandemi planında öngörüldüğü şekilde gerçekleştiğini ifade etti.
 
İyi denetim, iyi kontrol ve etkili bir iletişimle salgının üstesinden gelinebileceğini hatırlatan Erin, vaka sayılarında bir miktar azalma olduğunu ancak bu noktadan sonra herkesin daha çok duyarlılık göstermesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Salgının tekrar tetiklenmesine neden olabilecek her türlü etkinlikten uzak durulması, kalabalık yerlere girilmemesi, maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına daha çok uyulması gereken bir dönem yaşandığını ifade eden Vali Erin, “Bir haftalık yanlışlar silsilesi, on gün sonra çok büyük vakalarla karşımıza çıkabiliyor. Ciddiye almamız gereken bir salgının olduğunu ifade etmemize gerek yok. Hayatını kaybeden insanlarımız var.” diye konuştu.
 
Şanlıurfa’da izolasyon tedbirlerini ihlal ettiği belirlenen kişilerin yurtlarda zorunlu olarak tutulmaya başladığını da hatırlatan Vali Erin, halen 21 pozitif vakanın öğrenci yurdunda zorunlu izolasyona tabi tutulduğunu söyledi.
 
Tüm vatandaşların büyük bir sorumluluk içerisinde hareket etmesi, maske konusunda tavizsiz olmaları gerektiğini dile getiren Vali Erin, “İnsanlarımız mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmasınlar. 65 yaş üzeri vatandaşlarımız da mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamalı.” dedi.
 
Salgınla mücadelenin sadece sağlık çalışanlarının omzuna bırakılacak bir yük olmadığını, bu nedenle sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla kamu personellerinin de katılımıyla sayısı 3 bine ulaşan denetim ekipleri oluşturduklarını belirten Vali Erin, “Ekiplerimiz rutin olarak denetimlerini yapmaya devam ediyor. Özellikle izolasyona tabi tutulan vatandaşlarımızı neredeyse her gün kontrol ediyoruz. Salgınla mücadelede bilinçlendirme ve duyarlılığı artırmada son derece önemli bir görev icra eden tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 
“Şanlıurfa’da her gün 2 bin 661 kişiyle denetim yapılıyor”
 
Şanlıurfa’da ağustos ayından itibaren başlayan ve 2 bin 500 ile 3 bin kişi arasında değişen personelin günlük olarak katıldığı Covid-19 denetimleri, haftanın son günü 2 bin 661 personel ile devam etti. İşyeri ve alan denetimlerinde görev alan bin 22 personel, 225 ekip halinde işyerleri, alışveriş merkezleri, düğün salonları ile park ve bahçelerde denetim yaptı. Bin 639 personelin ise izolasyon denetimleri gerçekleştirdiği Şanlıurfa genelinde, pazar günü 86 vatandaşa mobil sağlık hizmeti verildi. (İLKHA)
Bu haber toplam 480 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA