• Mardin12 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzmanlar: Romatizmal hastalıklar elde fonksiyon kayıplarına sebep olur
27 Ekim 2023 Cuma 09:24

Uzmanlar: Romatizmal hastalıklar elde fonksiyon kayıplarına sebep olur

Tendon kesileri, ezilme, yanık, travma ya da romatizma gibi çeşitli durumlar sonucu ellerde yaşanan güç kaybına karşı rehabilitasyon yöntemleri ile hastaların yaşadığı ağrı, şişlik, eklem sertliği gibi problemler azaltılırken ellerin fonksiyonel kullanımı
Tendon kesileri, ezilme, yanık, travma ya da romatizma gibi çeşitli durumlar sonucu ellerde yaşanan güç kaybına karşı rehabilitasyon yöntemleri ile hastaların yaşadığı ağrı, şişlik, eklem sertliği gibi problemler azaltılırken ellerin fonksiyonel kullanımı sağlanıyor.
 
Yakın süreçte el rehabilitasyonu ünitesini genişlettiklerinin bilgisini veren Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Zübeyde Kurtoğlu, ünitede günde ortalama 60 kişiye tedavi hizmeti sunduklarını dile getirdi.
 
Fizyoterapist Cemile Doğan ise, el rehabilitasyonun yalnızca el ve parmakları değil; dirsek ve omuzu da içine alan geniş kapsamlı bir tedavi şekli olduğunu belirtti.
 
"Romatizmal hastalıklar elde fonksiyon kayıplarına sebep olur"
 
Ellerin objeleri tutma, kavrama, alet kullanma gibi kuvvet ve hassasiyet gerektiren çeşitli fonksiyonları üstlendiğini vurgulayan Doğan, "Doğumsal anomaliler, ezilme, burkulma, kırık, çıkık gibi travmalar, travma sonrası cerrahi işlemler, tendon ve sinir yaralanmaları, yanıklar, amputasyonlar ile çeşitli romatizmal hastalıklar, elde fonksiyon kayıplarına sebep olur. Kişiler de günlük yaşamda bağımsızlığını devam ettirebilmek için ya da yeniden kazanabilmek için el rehabilitasyonuna ihtiyaç duyar." dedi.
 
"Yaşam kalitesi artıyor"
 
El rehabilitasyon tedavisinde uygulanan tedavilerin hastanın ihtiyacına göre farklılıklar gösterdiğine dikkat çeken Doğan, "Tedavide telepatik egzersizler, manipülasyon mobilizasyon teknikleri, duyu eğitimleri, ısı, soğuk, elektro teknik gibi fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bantlama, splintleme hastanın ihtiyacına göre yapılmaktadır. Ayrıca hastaya evde uygulaması gereken egzersizler öğretilerek, kişinin iyileşme süreci hızlandırılmaktadır. Tedavide temel amacımız, ağrı, şişlik, eklem sertliği, duyu ve dolaşım problemlerinin azaltılması kas kuvvetinin ve fonksiyonelliğinin arttırılmasıdır. Böylece kişi günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık kazanır ve yaşam kalitesi de artırılmış olur." şeklinde konuştu.
 
"Kısa sürede hizmet alınıyor"
 
El rehabilitasyonu hizmetinden faydalanabilmek için hastanede görev yapan 12 fizik tedavi uzmanı hekimden MHRS ile randevu alarak başvurulabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Zübeyde Kurtoğlu, “Yanık, kırık, kesi ya da herhangi bir nedenle elinde kısıtlılık olan vatandaşlarımız bize başvurdukları takdirde ftr uzmanı gördükten kısa süre sonra el rehabilitasyon hizmetine başlayabiliriz." diye konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mahallerde Su Sorunu Çözüme Kavuşuyor
  • “Her gün İki Dakika, Ömür Boyu Sağlıklı Dişler” Etkinliği Düzenliyor
  • Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz vekâlet edecek
  • Köpek dövüştüren 37 kişi yakalandı
  • Göç İdaresi Başkanlığınca "düzensiz göçmenlerin serbest bırakıldığı" iddiası yalanlandı
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA