• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzmanlar: Nefes darlığı şikâyetiniz varsa vakit kaybetmeyin
19 Ocak 2024 Cuma 10:55

Uzmanlar: Nefes darlığı şikâyetiniz varsa vakit kaybetmeyin

Uzmanlar, kalp ve akciğer bağlantı damarlarındaki artan basınç ve çeşitli nedenlerle akciğerdeki küçük arterlerdeki tıkanıklıktan kaynaklanan değişikliklerin tedavi edilmemesinin ölüm veya kalp yetmezliğiyle sonuçlanabileceğini belirtti.
Uzmanlar, kalp ve akciğer bağlantı damarlarındaki artan basınç ve çeşitli nedenlerle akciğerdeki küçük arterlerdeki tıkanıklıktan kaynaklanan değişikliklerin tedavi edilmemesinin ölüm veya kalp yetmezliğiyle sonuçlanabileceğini belirtti.
 
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği ve Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu birlikteliğinde akciğer tansiyonu olarak bilinen Pulmoner Arteryel Hipertansiyon (PAH) konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlendi.
 
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Biçer, hastane konferans salonunda düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, PAH’ın erken tedaviye başlandığında yüz güldürücü sonuçlar verdiğini hatırlatarak takip ettikleri olgularla ilgili bir sunum yaptı.
 
Türk Kardiyoloji Derneği Pulmoner Vasküler ve Erişkin Doğumsal Kalp Hastalıkları Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ergün Barış Kaya yaptığı konuşmasında, pulmoner hipertansiyon tanısında altın standart yöntem olan sağ kalp kateterizasyonu hakkında bilgi verdi.
 
Kalp ve akciğer bağlantı damarlarındaki artan basınç ve çeşitli nedenlerle akciğerdeki küçük arterlerdeki tıkanıklıktan kaynaklanan değişikliklerin tedavi edilmezse ölüm veya kalp yetmezliğiyle sonuçlanabileceğini belirten Prof. Dr. Asuman Biçer, "Pulmoner hipertansiyon kronik bir hastalık olup, günlük yaşamı sınırlamakta, hastalar yaşam kalitesini azaltan birçok semptomla karşı karşıya kalmaktadır. Hastalar genellikle başlangıçta nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma gibi semptomlar deneyimlerken geç dönemlerde ödem veya bayılma görülebilmektedir. Hastalar nefes darlığına çözüm aramak için doktor doktor gezmekte ve istenilen tedaviyi alamamaktadırlar. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa sonuç o kadar yüz güldürücü olabilmektedir. Bu nedenle belirtilen şikayetleri olan hastaların mutlaka Kardiyolojik değerlendirilerek tedavilerininim başlanılması gerekir." dedi.
 
Biçer, kliniklerinin, nadir görülen hastalıklardan olan akciğerlerdeki damarları ve kalbin sağ tarafındaki odacıkları etkileyen akciğer yüksek tansiyon hastalarının tanı, tedavi ve takiplerinin yapıldığı Şanlıurfa ilinde tek referans merkez olma özelliği gösterdiğini ve hastaların Harran Üniversitesi Hastanesini tercih edebileceklerini ifade etti.
 
Biçer, "Hastalarımızın il dışına gitme ihtiyacı duymadan, Harran Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde tanı, tedavi ve takiplerinin yapılması Şanlıurfa İlimiz adına büyük bir kazanımdır." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA