• Mardin8 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzmanlar: Kombiler yanlış kullanılıyor, faturalar artıyor!
31 Ocak 2023 Salı 09:27

Uzmanlar: Kombiler yanlış kullanılıyor, faturalar artıyor!

Uzmanlar, kış aylarının etkisini giderek hissettirmeye başladığı bu günlerde, evleri ısıtmak için kullanılan kombilerin, yapılan hatalardan dolayı cep yakabildiğini belirtiyor.
Uzmanlar, kış aylarının etkisini giderek hissettirmeye başladığı bu günlerde, evleri ısıtmak için kullanılan kombilerin, yapılan hatalardan dolayı cep yakabildiğini belirtiyor.
 
Makine Mühendisi Muhammet Emin NAS, doğal gazın doğru kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.
 
Isınma ve sıcak su ihtiyaçları için kombi kullanan hanelerin, alacağı küçük önlemlerle tasarruf edilebileceğini vurgulayan Nas, tasarruf yapabilmek için alınacak önlemlere açıklık getirdi.
 
Kombilerin yanlış kullanımı daha yüksek enerji tüketimine ve daha yüksek faturalara neden olabileceğini belirten Nas, birkaç basit yönergeyi izleyerek faturalardan ciddi anlamda tasarruf edilebileceğini dile getirdi. Nas, yapılacak tasarrufun çevreye de olumlu katkı sağlayacağının altını çizdi.  
 
Doğalgaz ile ısınan hanelerin henüz yolun başında yanlış yapabildiğini dile getiren Nas, kişilerin en sık yaptığı hatanın ihtiyaçlarına göre çok küçük ya da çok büyük bir model kombi ile ısınmaya çalışması olduğunu söyledi. Nas, "Kombi kullanan kişilerin en sık yaptığı hatalardan biri de ihtiyaçlarına göre çok küçük ya da çok büyük bir model seçmektir. Kombinizin doğru kapasitede olduğundan emin olmak için, yetkili bir teknisyen tarafından profesyonelce monte edilmesi önemlidir." dedi.
 
"Evlerde yapılan en büyük hatalardan birisi de kombiyi kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmak"
 
Kombinin sürekli olarak açılıp, kapanması söz konusu olduğuna işaret eden Muhammet Emin Nas, evde olunmadığı dönemlerde kombilerin kapatılmaması gerektiğinin altını çizdi. 
 
"Evlerde yapılan en büyük hatalardan birisi de kombiyi kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmaktır. Bu, enerji tasarrufu sağlayacak gibi görünse de aslında ortamın soğumasına neden olabilir ve bu da onu tekrar istenen sıcaklığa getirmek için daha fazla enerji gerektirecektir. Bunun yanı sıra kullanım suyunu optimum sıcaklıkta tutmak, tasarruf sağlayacaktır." şeklinde ifade etti.
 
Ortam sıcaklığını 1 derece dâhi düşürmek tasarrufu artırıyor!
 
Kombinin sıcaklığının doğru bir şekilde ayarlamasının, enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olabileceğini söyleyen Nas, sözlerine şöyle devam etti: "Ortam sıcaklığını sadece bir derece düşürmek, gaz tüketiminizden yüzde 6 ile yüzde 7 arasında tasarruf etmenizi sağlayabilir. 
 
Ayrıca radyatörlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanılması, sıcaklığın istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olarak yüzde 15'e varan tasarruf sağlama potansiyeline sahiptir. 
 
Son olarak, kombinizin bakımını düzenli olarak profesyonelce yaptırmanız ve binanızın uygun şekilde yalıtıldığından emin olmanız da önemli. Bu ipuçlarını takip ederek enerji faturalarınızdan tasarruf edebilir ve karbon ayak izinizi de azaltabilirsiniz." (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA