• Mardin24 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite kampüslerinde trafik kuralları yaya öncelikli
05 Şubat 2024 Pazartesi 08:49

Üniversite kampüslerinde trafik kuralları yaya öncelikli

Kampüslerinde yayaların güvenliğini sağlayacak düzenlemeler yapan üniversiteler, bu konuda farkındalık oluşturmak ve yaya önceliği bilincinin yaygınlaştırılması için yaya geçidi, hız kesici ve uyarı tabelalarıyla sürücüleri kurallara uymaya teşvik ediyor.
Kampüslerinde yayaların güvenliğini sağlayacak düzenlemeler yapan üniversiteler, bu konuda farkındalık oluşturmak ve yaya önceliği bilincinin yaygınlaştırılması için yaya geçidi, hız kesici ve uyarı tabelalarıyla sürücüleri kurallara uymaya teşvik ediyor.
 
Kampüslerdeki ulaşım ağlarını, yaya güvenliğini ve önceliğini esas alarak tasarlayan üniversiteler, bu konuda öncülük yapıyor. Özellikle öğrenci sayısı fazla olan üniversitelerin kampüslerinde yaya yoğunluğu yaşanan yerlerde trafik yönlendirme ve hız sınırı tabelaları, hız kesiciler, yaya geçitleri ve uyarı levhalarıyla sürücülere geçiş üstünlüğünün yayalarda olduğunu hatırlatılıyor.
 
Yaya önceliği bilincinin oluşması ve yaya geçidi kullanımını sağlamak amacıyla farkındalık çalışmaları yapan üniversitelerde "Yaya Öncelikli Trafik Sistemi" uygulaması yerleştirildi.
 
Uygulamaya ilk başlayan üniversitelerin başında Akdeniz, Anadolu, Çukurova, Ege, Ortadoğu Teknik, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Erzurum Teknik, Sakarya, Selçuk, İhsan Doğramacı Bilkent, Başkent üniversiteleri geliyor. Son olarak Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi kampüsünü yaya öncelikli olarak düzenleyip haberi öğrencilerine duyurdu.
 
Kampüslerdeki kuralları üniversite senatoları belirliyor
 
Üniversitelerin yerleşkeleri dahilindeki motorlu taşıtlar trafiği, mevcut kanunların yanı sıra senatoların belirledikleri yönergelerle düzenleniyor.
 
Yönergelerde yerleşkelere giriş çıkışlar başta olmak üzere, kampüs içinde otopark kullanımı, kaldırım, bisiklet yolu, otobüs durağı, trafik işaretleri, uyarı levhaları gibi konularda yayalara öncelik esasıyla can ve mal güvenliğini sağlayacak düzenlemeler yer alıyor.
 
Bu çerçevede başta akademik ve idari personel ile öğrenciler, ziyaretçiler ve diğer kullanıcılar kurallara uymakla yükümlü tutuluyor.
 
Kurallara uyulmaması durumunda oluşturulan ceza, puan sistemine göre uygulanıyor. Kural ihlali yapanların taşıt kartları ceza puanlarına göre süreli veya süresiz iptal edilebiliyor.
 
Ayrıca, kurallara uymamakta ısrar eden ziyaretçi ve ticari araç sürücülerin kampüse girmelerine izin verilmiyor. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Tayakısı: Tarım sektörünün ayakta kalabilmesi için çiftçi yüzde yüz desteklenmeli
  • Mide üşütmesine ne iyi gelir?
  • Diz kireçlenmesine karşı öneriler
  • Yağış nedeniyle süt ve peynirde bolluk oluştu
  • Afrika'dan gelen çöl tozu 2 gün etkili olacak
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA