• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu başlıyor
15 Eylül 2022 Perşembe 08:01

Uluslararası Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu başlıyor

Türkçe Kürtçe, Arapça, Boşnakça, Kazakçı, Çerkezce ve Gürcüce olmak üzere 8 dilde Mevlid-i Şerif okunacağı sempozyum 16-17 Eylül tarihlerinde düzenlenecek.
UNESCO da 2022 yılı süresince yapılacak programlara Süleyman Çelebi’yi anma etkinliklerini de ekledi.
 
Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dil Kurumu (TDK), Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin de katkısıyla 16-17 Eylül tarihlerinde Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Süleyman Çelebi ve Mevlit Geleneği Sempozyumu düzenleniyor.
 
Süleyman Çelebi ve Vesîletü’n-Necât, Mevlid Edebiyatımız: Şerhler, Nazireler ve Yansımalar, Mevlid Geleneği: Kültür ve Sanat Dünyamızda İzler, Gönül Coğrafyamızda Mevlid: Türk Dünyası ve Rumeli’ye Açılan Pencere, Şehre Dönmek: Bursalı Mevlit Şairleri, Şairler ve Eserler, Yeniden Okumak: Sosyal ve Beşerî Bilimler Penceresinden Vesiletü’n-Necât başlıklı altı oturumun yapılacağı sempozyum düzenlenecek.
 
"Gönül coğrafyamızın sesi: Mevlid-i Şerif"
 
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Bu yıl Bursa’nın manevi şahsiyetlerinden biri olan, Ulucami’nin ilk imamı, Mevlid-i Şerif’in yazarı ve Mevlid geleneğinin öncü ismi Süleyman Çelebi Hazretleri’nin vefatının 600. yılı. 2022 yılı UNESCO  tarafından 'Süleyman Çelebi Yılı' ilan edildi. Bu kapsamda; 16-17 Eylül tarihlerinde bir dizi program icra ediyoruz. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde Türk Dil Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi ve Uludağ Üniversite’mizle birlikte bir sempozyum düzenliyoruz. Farklı ülkelerden mevlidhanların katılımıyla 8 ayrı dilde Mevlid-i Şerif’in okunacağı gönül coğrafyamızın sesi Mevlid-i Şerif programıyla da Mevlid-i Şerif coşkusunu zirveye taşıyoruz." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 343 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA