• Mardin33 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul20 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÜÇ BAYRAM SONRA ÖZLENEN BAYRAM…

21 Temmuz 2021 Çarşamba 13:18

"2021 yılın Kurban Bayramını tüm İslâm alemine ve insanlığa huzur ve esenlik getirmesini Yüce Allah'tan temenni ediyorum.

Bayramınız kutlu olsun."

2020 yılında dünyanın düzenini bozan salgın hastalık (Covid-19) ve pandemi tedbirlerinde dini özel günler kutlanmadı. İnsanlar evden çıkamadı. Özellikle 65 yaş üstü büyüklerimiz ve kronik hastalar bir buçuk yıldır sosyal yaşamdan uzak ve mahrum kaldı. Çocuklar okuldan uzak kaldı. Dedeler torunlara ve torunlar dedelerine ninelerine hasret kaldı.  Bölgemizde geleneklerimiz, örf ve adetlerimiz, akrabalık bağlarımız, aile yaşantımız alışkın olmadığımız bir değişime ve hasrete dönüştü.

Dünyada ve metropollerde unutulan ve yaşanmayan duygular, bölgemize has olan akraba ve aile bağları örf, adet, gelenekleri, kültürümüzü ve sosyal iletişimimize şimdi kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Yolculuk yapacaklar! Sevdiklerinin bayramını üç bayram hasretinden sonra bir arada bir bayram yaşayacaksınız. Sevinciniz gölgelenmesin trafikte kurallara uyalım, hız limitini aşmadan sevdiklerinizle aranızdaki mesafeleri uzatmayın. Yorgun ve uykusuz araç kullanmayın. Sevdiklerinizin gözleri yolda hasretle beklerken Geç geldiniz desinler! ama geçmiş olsun demesinler.

Ben bu uzun bayram tatilleri haberlerine sevinemiyorum. Ülkemizin tüm il ve ilçelerinden uzun tatilden fırsatla seyahat edilmekte. Bu sebepten karayolları başta olmak üzere ,seyahat yol ve hizmet  veren alanlarda aşırı yoğunluk yaşanmakta.

Tabii ki üç bayramdan sonra bu kurban bayramında hasretleri bir nebze olsa da azaltmak için sıla-i rahim ziyareti yapmak gerekir. Ama daha dikkatli ve kurallara riayet ederek seyahatlerimizin gidiş ve dönüş yolunda üzücü olaylara sebep olmamalıyız.

Dokuz günlük bayram tatili ve okul tatillerinde bölgelere göre tatil tarihlerinin kanunlaşmasının uygun olacağının düşüncesindeyim. #Okullarbölgeseltatilolsun

#Ülkemizde bölgeler arasında iklim geçişleri zamansal farkla yaşanmakta bununla birlikte güney, doğu, batı ve kuzey bölgelerde okullar ortak tarihle tatil edilmekte. Bu konunun en kısa zamanda mecliste gündeme gelmesini ve olumlu sonuçlanmasını arzulamaktayım. Cumhurbaşkanımız, ilgili bakanlık ve vekillerimizden destek bekliyoruz. Bu kanunun ulaşımda, tatil beldelerinde, iş dünyasında, ekonomide, gerginliklerin ve olumsuz kazaların büyük bir oranda önlenmesine vesile olacaktır.

 2020 de bütün yıl,2021 yılında altı ay felaketler yaşandı. Rabbim beterinden muhafaza etsin inşallah. Doğanın, doğasına zarar verdik ve doğanın intikamı ağır oldu. Daha güzel bir dünya için gelecek nesillere güzel örnek olmak için doğanın doğallığına zarar vermeyelim.

Doğayı doğal tabiatıyla bırakacak olan insan, bozan da insan.

ESKİ GÜZEL BAYRAMLAR

Eski yaşanmış güzel bayramlarda insanların eseri, eski bayramlara hasret kalanda insanoğludur.

Bayramlarda sahillere, tatil beldelerine, yaylalara, tabii veya suni  tabiat parklarda, hobi bahçelerinde gb. yerlerde zaman harcamak için değildir. Sıla-i  rahim ziyaretleri, yakın akraba, uzak akraba, hasta, kabir, komşu ziyaretlerimiz için mükemmel bir nimet ve fırsat olarak görmeliyiz.

Evet bu bayramda benim için üzücü yanı her yıl #islamınbeş şartından biri olan ve maddi gücü yeten her Müslümana farz olan Hac ibadeti yapmak için kimseyi kutsal mekanlara yolculuk için uğurlanmayacak. Salgın tedbirleri kapsamında 2020 ve 2021 yılında hacı adaylarına kapalı oldu. Zemzem ve hurma ikramı bayram sonrasında olmayacak.

Dünyada sahip olduğumuz maddi ve manevi değerlerimize şükredelim, sahip çıkalım.

Hasretini çektiğimiz eski bayramlarda neler, yapıldığını hatırlayalım ve bizlerde o güzel günleri bugün de yaşamaya gayret edelim.

BAYRAM HAZIRLIĞI TATLI BİR TELAŞ

Arefe günü bayram günü için son hazırlıklar yapılır ;Ev temizliği, ikramlıklar, şekerler, yeni kıyafetler, saçlara ,çocukların ellerine kına yakılır, baklava alınır, baklava açılır, meyve, meşrubatlar  hazırlanır, ölülerin hayrına komşulara ekmek dağıtılır. İkindi namazı sonrasında kabristan ziyaret edilir ve Kuran-ı Kerim okunur. Bayram sabahı ilk olarak camide bayram namazı kılındıktan sonra camide bayramlaşma başlar. Ardından evde aile büyüklerinin bayramı kutlanır, çocuklar eline aldığı poşetle mahallede şeker toplamaya çıkar. Büyükler kurban keser kurbanlık etlerini dağıtır. Sıla-i rahim ziyaretleri başlar. Kurban Bayramı dört gün sürmektedir. İşte güzel tatlı hazırlıklar sonrasında huzurlu bir bayram geçirmek beklentisiyle bir zaman geçer.

Teşrik tekbiri,

“Allahu Ekber Allahu Ekber

La ilahe illellahu

Allahu ekber,

Allahu ekber velillahil hamd”

Kurban teslimiyet ve Hac bayramıdır. Bu bayramın huzurun, birlik ve beraberliğin, esenliğin ve hoşgörünün bayramı olmasını diliyorum. Bayramlar, beşeri ilişkilerde ve insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının güncellendiği günlerdir. Bayram bir fırsattır, insanların birbirleriyle olan kırgınlıklarını barışla taçlandırmak gerekir. Bu vesileyle milletimizin ve tüm İslam âleminin, esnaf ve sanatkârlarımızın Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor; Yüce Allah'tan kardeşliğimizi daim kılmasını ve bir arada geçireceğimiz nice bayramlar dilerim. Selam ve dua ile

 

Bu yazı toplam 315 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • DARGEÇİT’İN KIRSAL MAHALLELERİ ASFALTLANIYOR
  • Mardin Beton Yapılarından Arınıyor
  • STK’lardan Rektör Özcoşar’a Ziyaret
  • Vali Demirtaş Tarihi Çarşılarda İncelemelerde Bulundu
  • Evlat Nöbetinde Bekleyen Ailelerden Vali Demirtaş’a Ziyaret
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA