• Mardin9 °C
  • Diyarbakır2 °C
  • Batman2 °C
  • Şırnak5 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuşbada Meyveciliğin Geliştirilmesi projesine 4 milyon TLlik destek
28 Ekim 2020 Çarşamba 07:53

"Tuşba'da Meyveciliğin Geliştirilmesi" projesine 4 milyon TL'lik destek

Van Valiliği tarafından 4 milyon TL'lik "Tuşba'da Meyveciliğin Geliştirilmesi" projesinin imza töreni gerçekleştirildi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından hazırlanan projenin imza töreni Büyükşehir Belediyesinde yapıldı.
 
Törene Vali Mehmet Emin Bilmez, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP BKİ) Başkanı Prof. Dr. Osman Demirdöğen ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.
 
Proje kapsamında bölge çiftçisinin tarım sektörünün önemli kollarından biri olan meyveciliğe yönlendirilmesi sağlanacak. Projeyle meyveciliğin kırsal alana yayılarak küçük arazilerin ve âtıl işgücünün değerlendirilmesi, bölgede sürdürülebilir tarımsal üretimin sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.
 
Van Valiliği, Tuşba Kaymakamlığı, Tuşba Tarım ve Orman Müdürlüğünün Van Gölü Havzası içinde yer alan meyveciliğe elverişli Van'ın Tuşba ilçesinde kapama tek çeşit meyve üretimi yapılan elma bahçe tesislerinin kurulmasının desteklenmesi amacıyla; DAP BKİ ve DAKA ile ortak yürüttüğü projenin 4 milyon lira tutarındaki bütçesinin 2 milyon liralık kısmı hibe olarak verilecek.
 
Proje kapsamında Tuşba ilçe kırsalında 20 ile 30 dekar arasında en az 50 adet kapama elma bahçesi tesisi kurulacak, en az 50 çiftçi ve ailesi faydalanacak, projeyle en az 50 kişiye teorik ve pratik eğitimler verilecek. Meyve bahçelerinin kurulum ve bakım aşamalarında mevsimlik olarak 150 kişiye ek istihdam sağlanması bekleniyor.
 
Tuşba Meyve Üretici Birliği kurularak üreticiler arasında iş birliği ve dayanışma kültüründe artış sağlanmasının amaçlandığı projede, tarıma dayalı sanayi ve kümelenme altyapısının geliştirilmesine zemin hazırlanarak Tuşba ilçesinde kapama elma bahçesi kurulumu farkındalığının artmasının sağlanacağı belirtildi.
 
Vali Mehmet Emin Bilmez, projenin çok önemli olduğunu ve ekonomik anlamda Van’a büyük katkı sunacağını ifade ederek, projede emeği geçenlere teşekkür etti. (İLKHA)
Bu haber toplam 90 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA