• Mardin14 °C
  • Diyarbakır13 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak13 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ve Somali arasında Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması
12 Şubat 2024 Pazartesi 10:51

Türkiye ve Somali arasında "Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması"

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması'nın ikili askerî ilişkilerimizin daha da gelişmesine vesile olacağına yürekten inanıyorum." dedi.
Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, "Bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması'nın ikili askerî ilişkilerimizin daha da gelişmesine vesile olacağına yürekten inanıyorum." dedi.
 
Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmî davetlisi olarak Ankara'ya gelen Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur'u askerî törenle karşıladı. Her iki Bakan, ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda; iki ülke arasında Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması da imzalandı.
 
Görüşmelerin ardından her iki Bakan toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Yaşar Güler, heyetler arası görüşmeye ilişkin şunları söyledi:
 
"Somali Sayın Bakanı, Sayın Abdulkadir Muhammed Nur, değerli kardeşim. Sizi ve kıymetli heyetinizi ülkemizde ağırlıyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Somali, Türkiye'nin Afrika'da önemli bir ortağıdır. Mevkidaşım ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ve ilişkilerimizi daha da güçlendiren görüşmelerimizde Somali'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemi yineledik. İkili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunduk. İkili askeri iş birliğimizi daha da güçlendirme kararlılığımızı dile getirdik. Bugün imzaladığımız Savunma ve Ekonomik İş birliği Çerçeve Anlaşması'nın ikili askerî ilişkilerimizin daha da gelişmesine vesile olacağına yürekten inanıyorum. Somali vatan sevgisiyle dolu gençlerini eğitmek suretiyle hazırladığı Gorgor Taburlarıyla millî ordu oluşum sürecinde önemli bir başarı elde etmiş ve Afrika coğrafyasında önemli bir rol model olmuştur. Türkiye olarak da Somalili kardeşlerimizin bu başarı tablosunda resmin bir parçası olmaktan büyük bir gurur duyuyoruz. İlişkilerimizin önümüzdeki dönemde de artarak sürmesi ortak temennimizdir."
 
Somali Savunma Bakanı Abdulkadir Muhammed Nur ise sıcak karşılama ve samimi ev sahipliği için Bakan Yaşar Güler'e teşekkür ederek sözlerine başladı. Türkiye ve Somali arasında güçlü ve güzel bir ilişki bulunduğuna dikkat çeken konuk Bakan, "Bu ilişki 2011'de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Somali'yi ziyaretinden sonra daha da güçlendi. Ayrıca her iki bakanlık arasındaki var olan ilişkilerin yanı sıra bugün imzaladığımız yeni anlaşma terörle mücadeleyi ve askerî mali iş birliğini içeriyor. Bu anlaşmanın da Somali'ye çok katkı sağlayacağına inanıyoruz" diye konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA