• Mardin28 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman27 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye kendi inverterini üretip ihraç ediyor
21 Temmuz 2022 Perşembe 09:50

Türkiye kendi inverterini üretip ihraç ediyor

Türkiye’nin ilk ve tek yerli solar inverter üreticisi olan Kolarc Makina, güneş panelleri ve kaynak makinaları için farklı güç elektroniği çözümleri geliştiriyor.
Güneşten elde edilen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüp şebekeye uygun hale getiren inverterler, iç pazarın yanı sıra 20’den fazla ülkede alıcı buluyor.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kolarc Makina’nın Ankara Sanayi Odası 2. OSB'deki güç elektroniği fabrikasını ziyaret etti. Türkiye’nin 100 milyon doların üzerinde güneş paneli inverter ithalatı olduğunu kaydeden Bakan Varank, “Bu ithalatı tamamen bitirmek hedefimiz. Güneş panelleri arttıkça inverter yatırımları da artacak. Bu yüzden çok önemli bir yatırım.” dedi.
 
Ziyarette firmanın genel müdürü İlker Olucak, yürüttükleri faaliyetler hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi. Üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Varank’a firmanın dijitalleşmeye yönelik çözümleriyle ilgili sunum yapıldı.
 
İncelemenin ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, şunları söyledi:
 
“Bu firma iş hayatına inverter kaynak makinaları yaparak başlamış, Kolarc markasıyla hem Türkiye'ye satışı var hem ihracat yapan bir firmamız. Güç elektroniği sektörde çok farklı alanlarda kullanıldığı için adımlarını solar panellerin inverterlerini yapmak üzere atmaya başlamışlar. Güç elektroniği alanında çok ciddi üretim yapan bir firmayı ziyaret ediyoruz. Tabii kaynak makinaları sanayinin temelini oluşturuyor. Bu makinaların robot ve endüstriyel otomasyonla yakın iş birliği içerisinde çalışıyor olması üretim süreçlerine çok ciddi katkı sağlıyor.
 
Küçük rakamlarla yani 25-30 kW’lar ile başlayıp şu anda 100 kW güneş paneli inverterlerini piyasaya satıyorlar. 167 kW inverterleri piyasaya sunmaya hazır. Tüm dünyada karbon izinin azaltılmasıyla ilgili büyük bir gayret var. Bunun yolu da yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmaktan geçiyor.”
 
Türkiye’nin dünyada ideal güneş alan bir konumda olduğunu vurgulayan Varank, “Türkiye'nin her tarafında şu anda güneş santralleri, çatılara güneş panelleri, tarımda güneş uygulamaları çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. İşte bu güneş panellerinin tamamlayıcısı aslında inverterler. Bu cihazlar olmazsa o elde ettiğiniz güneş panellerindeki enerjiyi elektriğe dönüştürüp sisteme gönderme şansınız yok.
 
Şu anda Türkiye’de başka yerli üretim yapan bir firmamız yok. 100 milyon doların üzerinde ithalatın olduğu bir sektör. Yerli imkanlarla inverterin Türkiye'de üretilmiş olması, şu anda piyasa satılıyor olması ülkemiz ekonomisi açısından önemli. Biz tabii ki bir markayla da yetinmek istemiyoruz. Halihazırda 100 milyon doların üzerinde seyreden ithalatı kesmek hedefimiz. Yenilenebilir enerji projeleri ile güneş panellerinin sayıları arttıkça inverter yatırımları da Türkiye'de artacak.” dedi.
 
Bakan Varank, işletmenin robotlarla inverter kaynak makinelerinin beraber çalışma, haberleşme ve otomasyonuyla ilgili de çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek “Bu otomasyon da tabii dijitalleşme sürecine katkı sağlayacak. Biz daha önce hep belli ülkelerin modellerini kendimize kopyalamaya çalıştık. İşte Endüstri 4.0. Baktığınızda aslında Almanya'nın bir markası. Ama biz dijitalleşme dediğimizde bugün firmalarımız elektronikte yüksek teknolojili ürünleri kendileri üretebiliyorlar. Ama bunların dijitalleşmesiyle, otomasyonuyla ilgili çözümleri de burada mühendislerimiz kendileri geliştirebiliyorlar” dedi.
 
Koloğlu Holding tarafından kurulan Kolarc Makine ve Solarkol Enerji, uluslararası standartlarda kaynak makinelerini ve solar inverter sistemlerini üretiyor. Ankara Sanayi Odası 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Kolarc Makine, yüzde 100 yerli sermaye ve insan kaynağı ile Ar-Ge, tasarım ve üretim yapıyor. Çoğunluğu kadın 200 çalışanı bulunan şirket, üretiminin yüzde 30’unu ihraç ediyor. Şirket, geçen yıl elde ettiği 6 milyon dolar ihracat rakamını bu sene 3’e katlamayı hedefliyor.
 
İnverter nedir?
 
Doğru akımı, alternatif akıma çeviren inverterler, özellikle güneş enerjisi sistemlerinde ağırlıklı olarak kullanılıyor. Güneş enerjisi, inverterler aracılığıyla elektriğe dönüştürülüp şebekeye uygun hale getirilerek sisteme veriliyor.(İLKHA)
Bu haber toplam 240 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Kuraklığa karşı yer altı barajları inşa ediliyor
  • Erbaş: Peygamber Efendimizin gelişi; insanlık için kurtuluş umudu olmuştur
  • DENEYAP Uygulama Sınavı 42 ilde başladı
  • Sofralık zeytin ihracatı 110 bin tona ulaştı
  • Togg: Spekülatif haberlere itibar edilmesin
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA