• Mardin40 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman40 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, İsveç ve NATO görüşecek
05 Haziran 2023 Pazartesi 08:23

Türkiye, İsveç ve NATO görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstanbul'daki görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu. NATO Genel Sekreteri, üçlü zirveyle ilgili açıklamalarda bulundu.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstanbul'daki görüşme sonrası önemli açıklamalarda bulundu. NATO Genel Sekreteri, üçlü zirveyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve başlama törenine katılmak üzere Türkiye'ye geldi.
 
Bugün Erdoğan ile Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelen Stoltenberg, yaklaşık 1 saat süren görüşmeden sonra açıklamalarda bulunan Stoltenberg, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine değindi. 
 
Türkiye'nin ve askeri ittifakın katılımıyla Stockholm yönetimiyle toplantı yapılacağını söyleyen Stoltenberg, "12 Haziran haftasında İsveç, Türkiye ve NATO bir araya gelecek." açıklamasını yaptı.
 
Konuşmasına Kosova'daki durumla ilgili gelişmelere de değinen Stoltenberg, "Türkiye son derece önemli ve değerli bir NATO müttefikidir. İttifaka kritik katkılar sağlıyor. Bu katkılar, son olarak Kosova'daki Barışı Koruma Misyonu'na sağlanan birlikleri de kapsıyor. Gerilimin yükseldiği durumda son derece önem arz ediyor. Türkiye'ye, birlikler gönderdiği için teşekkür ediyorum.
 
Türkiye, aynı zamanda Irak'ın kuvvetlerinin NATO kapsamındaki eğitimine destek sağlıyor. Türkiye, Ukrayna'ya da güçlü destek veriyor. Bu, Karadeniz Tahıl Girişimi'ndeki liderliğini de kapsıyor. Buraya korkunç yıkıma neden olan depreme yönelik dayanışmamı göstermek için de gelmiştim.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan görüşmemde kendisini yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettim. Seçimlere yüksek katılımdan dolayı Türk milletine saygılarımı sundum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben, NATO'nun önümüzdeki ay Vilnius'ta yapılacak zirvesinde gündeme alınacak konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.
 
NATO'nun Ukrayna'ya güçlü desteğine, caydırıcılık ve savunmamızı daha da güçlendirmemiz için atılacak adımları, Kosova'daki varlığımızın önemini ve terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle olan mücadelemizi ele aldık." dedi.
 
Stoltenberg, İsveç'in NATO'ya üyeliğine yönelik süreci de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ele aldıklarını dile getirerek, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri var. Hiçbir müttefik, Türkiye'den daha fazla terörist saldırılara maruz kalmadı." diye kaydetti.
 
NATO Genel Sekreteri, "İsveç, kayda değer ve somut adımlar attı. Türkiye'nin endişelerini karşılamak istiyor. Bunlar, İsveç anayasasının değiştirilmesini, silah ambargosunun sonlandırılmasını, PKK dahil terörizmle mücadelede iş birliğinin artırılmasını kapsıyor." ifadelerine yer verdi.
 
Stoltenberg, NATO'ya üyeliğin İsveç'i daha güçlü yapacağını, ayrıca NATO'yu ve Türkiye'yi de daha güçlü hale getireceğini anlattı. Aynı yetkili, İsveç'le ilgili sürecin bir an önce tamamlanmasını görmeyi arzu ettiğini belirtti. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA