• Mardin15 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım ve Orman Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine Coronavirus tedbiri
29 Mart 2020 Pazar 13:48

Tarım ve Orman Bakanlığından mevsimlik tarım işçilerine Coronavirus tedbiri

Tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesinde önemli görev üstlenen mevsimlik tarım işçilerinin, Coronavirus nedeniyle hijyen ve koruyucu malzemelere erişimi ile nakil ve barınma koşullarının iyileştirilmesi için 81 il müdürlüğüne talimat verildi.
İllerdeki tarım takviminin dikkate alınarak bitkisel üretim faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği halinde gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması vurgulanan talimatta, herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda ise bakanlığa bilgi verilmesi istendi.
 
Bakanlık tarafından 81 İl Tarım Müdürlüğüne gönderilen talimatta, “Buna göre, bitkisel üretim faaliyetlerinin gereği olan ekim, dikim, gübreleme, sulama, ilaçlama, çapalama, bakım faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için çiftçilerin veya tarım işçilerinin, işletmelere (tarla, bahçe, sera) alınan tedbirler çerçevesinde erişimleri sağlanacak. Salgın nedeniyle tarım işçilerinin hijyen ve koruyucu malzemelere erişiminde aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirler alınacak. Mevsimlik tarım işçilerinin faaliyetlerine devam edecek şekilde nakilleri ve barınma koşulları düzenlenecek. Gübre, tohum ve ilaç gibi tarımsal girdilere erişim veya dağıtımda bir sorun oluşmaması için tedbirler alınacak. Bu kapsamda gübre bayilerinde etkin stok kontrolü ve denetim de yapılacak.” denildi.
 
Talimatın sonunda ise, hasat edilen ürünlerin aşırı fiyat artışlarına izin vermeyecek şekilde pazara arzının sağlanması için de tedbir alınmasını istendi. (İLKHA)
Bu haber toplam 594 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Midyat'ta neyin eksik olduğunu düşünüyorsunuz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2020 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA