• Mardin41 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman43 °C
  • Şırnak41 °C
  • İstanbul34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım Fakültesinden Çiftçilere “Anız Yakma” Uyarısı
26 Haziran 2024 Çarşamba 15:27

Tarım Fakültesinden Çiftçilere “Anız Yakma” Uyarısı

Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden hasat sonrası tarımsal faaliyetlerde gündeme gelen “anız yakma” olayı hakkında çiftçilere uyarı geldi.

Kırsal kesimlerde yaygın olarak başvurulan geleneksel bir yöntem olan anız yakmanın yarardan çok zarar verdiğinin belirtildiği açıklamada Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu’nun görüşlerine yer verildi.

Anız Yakmak Toprağın Verimini Azaltıyor

Tarımsal üretimin yapıldığı toprağın yapısında önemli bozulmalara neden olan anız yakmanın toprağın verimini azalttığını ifade eden Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, anız yakmanın tarlayı otlardan temizlediği ve yeni üretime tarlayı hızlıca hazır hale getirdiği şeklindeki düşüncenin son derece yanlış olduğunu belirtti.

Hasat sonrası yakılan alandaki ısı nedeniyle toprak için birçok yararlı fonksiyonu yerine getiren doğal maddelerin yok olması sonucu toprağın dengesinin bozulduğunu hatırlatan Dekan Dayısoylu, toprağa karışıp verimi arttıracak ve toprağa ihtiyaç duyacağı besin katkılarını sağlayabilecek birçok maddenin de yangınla beraber yok olduğunu ve anız yakmanın toprağın koruyucu örtüsünü de yok ederek toprağı korumasız bıraktığını sözlerine ekledi.

Anız Yangınları Doğanın Dengesini Bozuyor

Anız yakmanın yakılan tarlada meydana getirdiği zararların yanında çevre için de çok tehlikeli olduğunu sözlerine ekleyen Tarım Fakültesi Dekanı Dayısoylu, çevredeki hasat edilmemiş tarlaların, tarım araçlarının, yerleşim alanları ve yeşil alanların da anız yakma nedeniyle ormanlar yangın riskiyle karşı karşıya kalabildiğini açıkladı.

Anız yakma işleminin doğanın dengesini bozduğu ve doğal çevrede yaşayan birçok yabani hayvanın ya yok olduğunu ya da doğal yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldıkları hususu da Mardin Artuklu Üniversitesi Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden yapılan açıklamada yer aldı.

Rektör Özcoşar: Bu Yıl Eğitime Başlayacak Tarım Fakültesi Tarımsal Sorunlara Çözümler Geliştirecek

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Sosyal Bilimler + 6T Vizyonunun odak noktalarından olan Tarım konusunda çalışmalara ivme katılması ve bilinçli yöntemlerle verimin arttırılması için Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin kurulduğunu ve ilk günden tarım çalışmalarına katkı vermeye başladığını hatırlatan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, fakülteleri bünyesinde 2024 yılı itibariyle açılan Tarla Bitkileri ve Bitki Koruma Bölümlerinin, yörede özellikle anız yakma ile meydana gelen zararları bertaraf edecek alternatif koruyucu tarım ve diğer iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılmasına büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Rektör Özcoşar, Bu yıl öğrenci alımı yapacak olan Kızıltepe Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin Tarla Bitkileri Bölümünün yürüteceği eğitim ve araştırma faaliyetleri kapsamında bölge çiftçileriyle uygulama sahalarında bir araya gelinerek hem nitelikli öğrenci yetişmesinin hem de yörede tarımla iştigal eden kesimin sorunlarına çözümler üretilmesinin sağlanacağını anlattı.

MAÜ Tarım Fakültesi Anız Yakma Sorununu Gündemine Alıyor

Rektör Özcoşar, doğru bilinen yanlışları ve faydalı düşünülen zararlarıyla kırsal alanlarda başvurulan babadan/dededen kalma bir yöntem olan anız yakmanın Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültelerinin gündemine alınacağı ve konuya dair bilgilendirme ve bilinçlendirme süreci başlatılmasının kararlaştırıldığı bilgisini de verdi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA