• Mardin29 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım Bakanlığı: Ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler doğru değildir
16 Mayıs 2022 Pazartesi 08:49

Tarım Bakanlığı: Ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler doğru değildir

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal ettiği iddialarını yalanlayarak, "Buğday krizi yaşanacağı, Ukrayna ve Rusya'dan da buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler de doğru değildir." dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal ettiğine ilişkin iddialara yanıt verdi.
 
Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Bazı basın ve yayın organlarında ortaya atılan Türkiye'nin Hindistan'dan buğday ithal ettiğine dair iddialarla ilgili haberler gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.
 
Bilakis, dünyanın ilk 10 tarım ülkesinden biri olan Türkiye'nin, güçlü tarımsal alt yapısı ile her geçen gün artan ülke nüfusunun gıda ihtiyacını karşıladığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye'nin ayrıca 25 milyar dolar tarım ve gıda ürünleri ihracatı ile net ihracatçı konumda olduğu hatırlatıldı.
 
"Ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler de doğru değil"
 
Açıklamada, "Hindistan'ın ülkede yaşanan aşırı sıcaklardan dolayı buğday ihracatını yasaklaması üzerine kamuoyunda ülkemizde buğday krizi yaşanacağı, Ukrayna ve Rusya'dan da buğday alamadığımız için ekmek fiyatlarının yükseleceğine ilişkin haberler de doğru değildir. Hindistan dünyanın önemli buğday üretici ülkeleri içerisinde yer almakla birlikte, üretiminin büyük çoğunluğunu iç tüketimde kullanmaktadır." denildi.
 
Türkiye'nin bu süreçte Hindistan'dan herhangi bir buğday talebinin olmadığına işaret edilen açıklamada, "Ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ithalat ihalelerinde Hindistan menşeli bir ürün için teklif de almamıştır. Nitekim Hindistan'ın buğday arzını durdurmasının, kendi iç piyasasında yükselen enflasyon ile mücadele için alınmış bir tedbir olduğu bilinmektedir." ifadelerine yer verildi.
 
"Dünya un ihracatında birinciyiz"
 
Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜIK) verilerine göre 2020-2021 piyasa yılında yeterlilik oranlarımız, ekmeklik buğdayda yüzde 89,2, makarnalık buğdayda yüzde 259 olup buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102,3'dür. Buğday ithalatı büyük çoğunlukla buğday mamulleri ihracatı amacıyla yapılmaktadır.
2021 yılında 2,44 milyar dolarlık buğday ithalatına karşılık 3,23 milyar dolarlık buğday mamulleri (un, makarna, vb) ihracatı yapılmıştır. Böylece buğdayda 795 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edilmiştir. Türkiye dünya un ihracatında birinci, makarna ihracatında ise ikinci sıradadır.
 
Hububat piyasasında olduğu gibi baklagil piyasasında da Türkiye dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. 2021 yılında ülkemizde 305 bin ton kuru fasulye üretimi ile tüm zamanların üretim rekoru kırılmıştır. Ülkemiz dünya nohut üretiminde 2'inci sırada, mercimek üretimde ise 4'üncü sıradadır.
 
2021 yılında 64 bin ton kuru fasulye ve 168 bin ton nohut ihracatı gerçekleştirilmiştir.
 
Covid-19 salgını, iklim değişikliği ve Rusya-Ukrayna savaşının, küresel boyutta tarım ve gıda sektörünü de etkilediğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Bakanlığımız, içinde bulunduğumuz süreçte yaşanan bu gelişmeleri yakından takip etmektedir. Gerek üreticilerimizin gerekse tüketicilerimizin olumsuz etkilenmemesi için gereken her türlü tedbir alınmaktadır." denildi. (İLKHA)
Bu haber toplam 178 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA