• Mardin5 °C
  • Diyarbakır2 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak2 °C
  • İstanbul0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soğuk havalarda açık alanda çalışanlar nelere dikkat etmeli?
09 Aralık 2021 Perşembe 10:47

Soğuk havalarda açık alanda çalışanlar nelere dikkat etmeli?

​Soğuk havalarda özellikle açık alanda çalışanların işinin daha da zorlaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu konuda alınması gerekin önlemleri sıraladı.
Havalar git gide soğuyor, kış geliyor ve çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Soğuk havalarda özellikle açık alanda çalışanların işi daha da zorlaşıyor.
 
Çalışanlar vücut ısılarını korumaya dikkat etmeli
 
Çalışanların kış mevsiminde donma veya hipotermi gibi tehlikelere maruz kalabileceğine dikkat çeken Türkiye'deki bir endüstriyel çözüm şirketinin Direktörü Murat Şengül, kışın zorlu şartlarda çalışanların dikkat etmesi gereken en önemli konunun vücut ısıları olduğunu belirtti.
 
Soğuk havaların yarattığı en büyük sağlık risklerinin başında ise hipoterminin geldiğini hatırlatan Şengül, "Bir yetişkinin normal vücut ısısı 37 derecedir ve bu ısı 35 derecenin altına düşerse hipotermi yaşanıyor. Hipotermi, özellikle ülkemizin de doğu şehirlerinde çalışanlar için kışın sıkça görülen bir sağlık sorunu haline geliyor. Özellikle donma risklerinin de yaşanarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiği zorlu çalışma ortamlarında el ve ayak parmak uçlarında, burunda, kulaklarda veya yanaklarda donmadan kaynaklı sorunlara karşı önlemlerin alınması gerekiyor." dedi.
 
Soğuk havalarda açık alanlarda çalışanların azami dikkat etmesi gereken risklere dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, oluşabilecek sorunlara karşı şu 5 öneride bulundu:
 
1. Bir çalışma / dinlenme programı yapılmalı. Soğuk havaya uzun süre maruz kalmak çalışan sağlığı açısından yararlı değil. Belli bir süreden sonra vücut gerekli ısıyı koruyamıyor ve sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle doğru planlanmış bir çalışma / dinlenme programının oluşturulması gerekirken, belli aralıklarla kapalı ve sıcak alanlara girilerek vücut ısısının dengelenmesine özen gösterilmeli.
 
2. Doğru iş kıyafetleri giymeye özen gösterilmeli. Kışın soğuk havalarda giyilen iş kıyafetlerinin hava durumuna uygun olması gerekiyor. Soğuk havalarda katmanlar halinde giyinmek çalışanlar için en doğru tercih olacaktır. Gerektiği zaman bir katmanı çıkarabilmek veya giyebilmek, çalışanları bir sıcak bir soğuk ortama girmekten doğan soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyacaktır. İş kıyafetlerinin seçiminde nefes alabilen özelliğe sahip ürünlerin kullanımı da çalışanların konforu bakımından önemli.
 
3. Bere / baret kullanımına dikkat edilmeli. Vücut ısısının büyük bir kısmı kafadan kaybedilir ve kulaklar fazla soğuğa maruz kalırsa donabilir. Bere kullanmak, çalışanların vücut ısılarını dengede tutmalarına yardımcı olacaktır. Baret kullanmak zorunda olan çalışanların baretlerinin uygun bir kışlık astarı olduğundan ya da baret kullanımını engellemeyen baş bandı, bone gibi ürünleri kullandığından emin olması gerekir.
 
4. Kayma riskine karşı gerekli ekipmanlar kullanılmalı. Kışın çok yağmur veya kar yağdığında yüzeylerin kayganlaşması kaçınılmazdır ancak gerekli önlemlerin alınması, karşılaşılan zorluğun en az hasarla atlatılmasına yardımcı olur. Özellikle iskelelerde, çatılarda veya başka tehlikeli iş ortamlarında çalışanların kar veya yağmura karşı buz tutucu tabanlı ve iç yapısı aşırı soğuklara karşı korumalı ayakkabılar gibi doğru ve gerekli ekipmanları kullanmaları çok önemli.
 
5. Olası bir sağlık durumuna karşı hazırlıklı olunmalı. Çok üşüyen bir çalışanın vücudu titremeye başlar ancak bir süre sonra bu titreme kesilir ve bu korkulan bir duruma yol açabilir. Bir çalışanın titremesinin kesilmesi, bilincinin azalması ve göz bebeklerinin büyümesi gibi belirtiler olduğunda acil müdahale edilmesi gerekebilir. Bu belirtileri yaşayanlar genellikle kendi semptomlarını fark edemeyebilirler ve bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlara karşı acil durum sağlık dersleri almalı ve gereken sağlık ekipmanları önden temin edilmelidir. (İLKHA)
Bu haber toplam 122 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA