• Mardin8 °C
  • Diyarbakır1 °C
  • Batman3 °C
  • Şırnak5 °C
  • İstanbul1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı
11 Nisan 2021 Pazar 12:07

Şırnak’ta Tunç Çağı’na ait izlere rastlandı

Şırnak’ı İdil İlçesine Bağlı Kozluca Köyü yakınlarında, Tunç Çağı’na ait olduğu değerlendirilen insan ve hayvan figürlerinin kazındığı kaya parçaları dikkat çekerken, köy halkı bölgenin korunmaya alınmasını istiyor.
Suriye sınırının sıfır noktasında arazide insan, deve ve at figürlerinin kazındığı kayalar dikkat çekiyor.
 
Mardin İl Kültür Turizm Müdürlüğünden gelen arkeologlar, yaptıkları inceleme ile figürlerin Tunç Çağı’na ait olduğunu değerlendirdiklerini bildirdiler.
 
Figürleri kayıt altına alan arkeologlar, bölgenin sit alanı ilan edilerek korunmaya alınması için hazırladıkları raporu Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacaklarını belirttiler.
 
Tarihi İpekyolu yakınında bulunan kayaların korunmaya alınmasını isteyen köylüler, yapılacak bir çalışma ile başka bulgulara rastlanabileceğini söylediler.
 
 
Çocukluğundan beri figürleri gördüğünü belirten köylülerden Ali Çiçek, “Küçüklüğümüzde hayvan otlatmaya gelirken bu figürleri görüyorduk. Buraya gelip bu figürlerin ne olduğu konusunda hasbihal ediyorduk.” dedi.
 
Arkeologların figürlerin Tunç Çağı’na ait olabileceğini aktardıklarını ifade eden Çiçek, “Geçen günlerde Mardin’den gelen arkeologlar bu kayalar üzerindeki figürlerin tarihinin 5 bin yıl öncesi Tunç Çağı’na kadar dayandığını söylediler. Herkeste olduğu gibi biz de merak içerisindeyiz. Acaba bunların tarihi ne zamana kadar dayanıyor.” şeklinde konuştu.
 
Yapılacak çalışma ile başka bulguların da ortaya çıkarılabileceğini dile getiren Çiçek, köylüler olarak bölgenin Kültür ve Turizm Bakanlığınca birinci derece sit alanı ilan edilerek, akabinde çalışmaların yapılmasını istediklerini söyledi. (İLKHA)
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA