• Mardin20 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siirt’te “Sağlığın İçin ve Kansere İnat Hareket Et” etkinliği düzenlendi
11 Mayıs 2022 Çarşamba 09:31

Siirt’te “Sağlığın İçin ve Kansere İnat Hareket Et” etkinliği düzenlendi

Siirt İl Sağlık Müdürlüğü ve Herkes İçin Spor Federasyonu Siirt il temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte yürüyüş ve fiziksel aktiviteler yapıldı.
Sağlık Müdürlüğü önünde başlayan yürüyüş 15 Temmuz Demokrasi Meydanı üzerinden Atatürk stadyumunda son buldu.
 
Burada müzik eşliğinde fiziksel aktiviteler gerçekleştirildi.
 
Etkinlik boyunca “Sağlığın İçin ve Kansere İnat Hareket Et” şeklinde sloganlar atıldı.
 
“Hareketsiz hayat birçok hastalığın tetikleyicisi”
 
Hareketsiz hayatın birçok hastalığın tetikleyicisi olduğunu belirten Siirt İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür “Dünya sağlık örgütü tarafından organize edilen ve dünyanın birçok ülkesinde kutlanan bir gün. Vatandaşlarımıza tüm toplumda hareketli yaşamı fiziksel aktiviteyi arttırmayı ve obeziteyi önlemeyi ve farkındalık yaratmayı düşündüğümüz bir gün. Bizler bugün valiliğimiz önderliğinde Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık İçin Spor Federasyonu İl Temsilcisi Ayhan Mergen Bey ve Sağlık Müdürlüğü olarak hep beraber bir farkındalık etkinliği yapmak istedik.” dedi.
 
“Dünya nüfusunun üçte biri hareketsiz”
 
Obezite hastalığının gelişmekte olan ülkelerde bir sağlık sıkıntısı haline gelmeye başladığını ifade eden Ömür, “Artık bunu halk sağlığı sorunu olarak kabul ediyoruz, dünya nüfusunun üçte biri, Kadınlarında ise dörtte biri hareketsiz. Yani vatandaşlarımızın hareket etmeyerek yetersiz aktivitelerin getirdiği obezite birçok sorunlara neden oluyor. Başta kanser olmak üzere şeker hastalığı, hiper tansiyon, depresyon gibi bütün hastalıkları sayabiliriz.  Ülkemizde bu hastalıkların tedavisi için milyonlarca dolar parayı biz dışarıya veriyoruz. Bizler vatandaşlarımızı dengeli beslenme ve fiziksel aktivite ve uyum konusunda farkındalık oluşturarak bu tür hastalıkların önüne geçmek ve sağlıklı nesiller oluşturmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Herkes İçin Spor Federasyonu İl Temsilcisi Ayhan Mergen, insanların hangi yaşta olurlarsa olsunlar mutlaka yapabilecekleri bir sportif aktivitesi olduğunu belirterek, herkesi spor yapmaya davet etti.
 
Etkinliğe öğrenciler, öğretmenler sağlık müdürlüğü personeli ve vatandaşlar katıldı. (İLKHA)
Bu haber toplam 128 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA