• Mardin29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Siirtte 500 çocuk, camide buluştu
13 Mayıs 2024 Pazartesi 10:06

Siirt'te 500 çocuk, camide buluştu

Siirt'te, okula giden çocukların cami ile bağının kurulmasını sağlamak ve cemaat alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlatılan "Camiyi Seviyorum" projesinin final etkinliği gerçekleştirildi.
Siirt'te, okula giden çocukların cami ile bağının kurulmasını sağlamak ve cemaat alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlatılan "Camiyi Seviyorum" projesinin final etkinliği gerçekleştirildi.
 
"Camiyi Seviyorum", "Namazda Buluşuyorum" projesi kapsamında Siirt'te çocuklar ve gençler camilerde bir araya geliyor. Proje çerçevesinde, din görevlileri gözetiminde çocuklara ve gençlere yönelik çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
 
Programa katılan öğrenciler, ilahi ve şiirler seslendirerek, hocalarından öğrendikleri hadisleri okudular. Daha sonra, Müslüman çocukların katledildiği Filistin'deki duruma dikkat çekmek amacıyla "Bizler vicdan sahibi çocuklarız. Gazze'deki çocuklar öldürülürken israili boykot ediyoruz." şeklinde bir mesaj paylaştılar.
 
Fethi Serin Camii'nde düzenlenen etkinlikte, Siirt İl Müftüsü Şakir Pinal, çocuklarla bir araya geldi ve manevi değerlerin önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.
 
Pinal, gençlere, şu anda yaşadıkları zamanın önemini hatırlatarak, "Yarınların büyükleri olacaksınız. Geleceği inşa edecek olan sizlersiniz." dedi.
 
"Maneviyatımız ve inancımız, bizi hatırlar, ayakta tutar ve ölüm sonrası rehberimiz olur"
 
Pinal, 'Bizi hatırlatacak, ayakta tutacak ve öldükten sonra hayatımızda da ışık tutacak olan şey, manevi yönümüz, inancımız, samimiyetimiz ve ihlasımızdır. Dolayısıyla en önemlisi, giydiklerimiz ve kazandıklarımızla birlikte manevi hayatımızı ayakta tutabilmektir. Bu yüzden camideyiz. En önemli zaman, şu anda yaşadığınız zamandır. Geleceği bilemezsiniz, geçmiş zaten gitmiş, fırsat elden kaçmış. Şimdi, yarınlara dolu dolu hazırlanmalısınız. Yarınların büyükleri olacaksınız. Geleceği inşa edecek olan sizlersiniz. En önemli işiniz öğrenmek, çalışmak ve başarmaktır." şeklinde konuştu.
 
Bu buluşmanın temel amacının çocuklara camiyi sevdirmek ve tanıtmak olduğunu belirten Abdullah Tetik, caminin, İslam'ın temel evrensel değerlerinden biri olduğunu vurguladı.
 
"Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor"
 
"Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor" diyen Tetik, "Asrı Saadette cami nasıl İslam'ın merkezi olduysa, bugün bizim de bu merkezi yeniden canlandırmamız gerekiyor. Peygamber Efendimiz'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) döneminde camiler, taşlısı, genci, çocuğuyla ilim yuvasına dönüştürülmüştü. Peygamberimiz, camiye giderken yolda gördüğü çocukların ellerinden tutup onları camiye götürdüğüne şahit oluyoruz. Tabii ki çocuklar yaramazlık yaptıklarında da onları hoş görmüştür. Cami bizim için çok önemli ve kıymetlidir. Bizler de bir yıl boyunca yaptığımız çalışmaların finalini bu camide yapmaya çalıştık. Cami, mahallenin, sokağın kalbi ve merkezidir. Bu merkezi yeniden canlandırmak gerekiyor. Burada, imam ve cami cemaatine de büyük görevler düşüyor." şeklinde konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Düzenlendi
  • Vali Tuncay Akkoyun, Geleneksel Kan Bağışı Kampanyasına Katıldı
  • Midyat'ta hamleleriyle hayran bırakan satranç şov
  • Türkiye'nin çamaşırları Mardin'de sergileniyor
  • Mardinli genç Almanya'da hayatını kaybetti
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA