• Mardin27 °C
  • Diyarbakır24 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
​Siirt Sağlık-Sen Başkanı Eviz 6’ncı dönem toplu sözleşme tekliflerini açıkladı
30 Temmuz 2021 Cuma 08:30

​Siirt Sağlık-Sen Başkanı Eviz 6’ncı dönem toplu sözleşme tekliflerini açıkladı

Siirt Sağlık-Sen Şube Başkanı Vesim Eviz, Memur-Sen tarafından açıklanan 6’ncı dönem toplu sözleşme tekliflerini kamuoyuyla paylaştı.
Toplu sözleşmenin; hak arama, hak alma, hakkı koruma, hakları artırma masası olduğunu vurgulayan Eviz, "Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin; 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17 olmak üzere iki yıllık sürede toplamda yüzde 38 artırılmasını, yüzde 6 da refah payı verilmesini ve mutabakat sağlanamayan 5’nci dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için 600 TL seyyanen zam ile iyileştirilmesini istediklerini belirti.
 
"Eskiler, 'Dünün güneşi ile bugünün çamaşırı kurutulmaz' derler"
 
Yıllardan beri mali, özlük ve sosyal hakları noktasında hep görmezden gelinen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gözü ve kulağının çok daha yüksek bir şekilde bu masada olacağını ifade eden Eviz, şu şekilde konuştu:
 
Sağlık-Sen olarak, onlardan almış olduğumuz güçle, yetkili sendika olarak masadaki yerimizi alarak, sorunların çözümü, haklı taleplerin kabul görmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen, pandemi süreciyle de adeta bellerini büken pek çok sorununu, bu çerçevede değerlendirmek lazım. Açıkça söylemek gerekirse, salgın sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir. Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır.
Sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmenin kamu idaresinin sorumluluğundadır
 
Sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali-özlük ve sosyal haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek olmadığını dile getiren Eviz, sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmenin kamu idaresinin sorumluluğunda olduğunu söyledi.
 
Salgın tehlikesi ortadan kalkmadığını belirten Eviz, "Çalışan memnunsa, huzur ve refah endişesi taşımıyorsa, ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa, ağır iş yükü altında ezilmiyorsa, aile bütünlüğü koruma altındaysa hem verilen hizmet çok daha sağlıklı olur hem de hizmet alanlar yani hastalar memnun olur. Tüm bu nedenlerle de pazartesi başlayacak Toplu Sözleşme görüşmelerini bir fırsat olarak görüyoruz. Ülke olarak kritik bir eşikten geçiyoruz. Bunu biz görüyoruz, hükümet de her fırsatta söylüyor. O halde bu geçişi, sağ salim tamamlamak lazım. Bunun da yolu; sorunları hasıraltı etmemek, yarınlara bırakmamaktır. Böyle bir tavrın hiçbir kimseye faydası olamayacağı gibi ülkemize ve milletimize de fayda getirmeyeceği açıktır. Açıkçası, sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu, icraat bekliyorlar, sorunlarına çözüm istiyorlar, haklı talep ve beklentilerinin karşılanmasını istiyorlar. Peki, hangi icraatlar bunlar, hangi sorunlar ve hangi haklar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunmuş olduğumuz tekliflerimizde bunları tek tek ortaya koyduk." ifadelerini kullandı.
 
Eviz sağlık çalışanları için taleplerini şöyle sıraladı:
 
"Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek ödemeleri en az %40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı.
 
Nöbet ücretleri en az %50 oranında arttırılmalı!
 
4/b süresiz sözleşmeli personeller ile vekil ebe/hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli.
 
3 yılını dolduranlar kadroya alınmalı!
 
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışanların, sosyal hizmet tazminatının kapsamı genişletilerek oranı 50 puana çıkarılmalı!
 
Genel İdari ve Yardımcı Hizmetler sınıfı için döner sermaye tavan oranları %20 arttırılmalı!
 
Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalı!
 
Gelir vergisi %15’i aşmamalı…
 
Tüm sağlık çalışanlarına 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL giyecek yardımı verilmeli!
 
Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalı!
 
Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı.
 
Sağlık çalışanları kamu sosyal tesislerinden ve toplu ulaşımdan %50 indirimli yararlanmalı!
 
İdari izin günlerindeki çalışmaları karşılığında sağlık çalışanlarına nöbet ücreti verilmeli…
 
İcap nöbet ücretleri ödenmeli!
 
Üniversite hastanesi çalışanlarına mazeret tayini (eş durumu, sağlık can güvenliği) ve becayiş hakkı verilmeli!
 
Geçici görev yolluk ücretleri artırılmalı…
 
Adli Tıp Kurumu çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı ödenmeli!
 
Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmeli…
 
657 sayılı devlet memurları kanununda yer alan yardımcı sağlık hizmetleri kavramından "yardımcı" ibaresi çıkartılmalı." (İLKHA)
Bu haber toplam 241 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA