• Mardin34 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak39 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SGK Şanlıurfa İl Müdürlüğünden yapılandırma uyarısı
29 Kasım 2021 Pazartesi 16:32

SGK Şanlıurfa İl Müdürlüğünden yapılandırma uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödemelerinin 30 Kasım'da sona ereceğini hatırlatarak, borcu olan vatandaşları ödeme yapmaları noktasında uyardı.
Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarına ilişkin 7326 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan borçların peşin ve ilk taksit ödemeleri 30 Kasım'da sona eriyor.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu Şanlıurfa İl Müdürü İsmail Ünlü, borcu olan vatandaşların kazanılmış haklarının ve avantajlarının kaybolmaması için mutlaka ödeme yapmaları gerektiğini ifade etti.
 
Ünlü, tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, Resmî Gazete'de 9 Haziran 2021'de yayınlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu'na başvurular 30 Eylül itibarıyla sona erdi. Kanun kapsamında Nisan 2021 ve öncesi dönemlere ait kesinleşmiş SGK sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri, işsizlik sigorta primleri, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları ve 4b (Bağ-Kur) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar yapılandırıldı." dedi.
 
"İlk taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar yapılabilecek"
 
Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemeleri 30 Kasım'a kadar yapılabileceğini belirten Ünlü, "İkinci taksitin son ödeme tarihi ise 31 Aralık'ta sona erecek. Yapılandırmanın avantajlarının kaybedilmemesi ve yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi gerekiyor. Yapılandırılmış prim borcu ödemeleri e-Devlet'ten yapılabildiği gibi, SGK' nin anlaşmalı olduğu bankaların şubeleri, ATM'leri, internet veya mobil bankacılık aracılığıyla da gerçekleştirilebiliyor." diye konuştu.
 
"Ödeme gücü olmadığı tespit edilenlerin borcu silinecek"
 
Genel Sağlık Sigortası primlerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezasının ve gecikme zammı silineceğine dikkat çeken Ünlü, "7326 sayılı yapılandırmada başvuru ve borç ödeme süresi geçen ay dolmuştu. GSS prim borcu olanlar daha önce hiç gelir testine girmemişler ise 30 Kasım'a kadar gelir testi yaptırabilecekler. Test sonucu ödeme gücü olmadığı tespit edilenlerin borcu silinecek. 2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek." şeklinde konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 274 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA