• Mardin41 °C
  • Diyarbakır40 °C
  • Batman43 °C
  • Şırnak41 °C
  • İstanbul34 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?
30 Ocak 2024 Salı 09:37

Sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?

Sedef hastalığının belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgi veren Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serpil Şener, insanları psikolojik anlamda ciddi anlamda etkileyen ve hayattan soğutan sedef hastalığı ile ilgili önemli konulara değindi.
Sedef hastalığının belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgi veren Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serpil Şener, insanları psikolojik anlamda ciddi anlamda etkileyen ve hayattan soğutan sedef hastalığı ile ilgili önemli konulara değindi.
 
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Şener, Sedef hastalığı nedir belirtileri nelerdir? Sedef hastalığına ne neden olur, tedavisi nedir? Kaplıcaların sedef hastalığının tedavisinde yeri var mıdır? Sedef hastalığına yakalananlar nelere dikkat etmelidir? Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır, en çok hangi yaşlılarda görülür? İle ilgili İLKHA Muhabirinin sorularını yanıtladı.
 
Sedef hastalığı nedir belirtileri nelerdir?
 
Sedef hastalığı derimizde bulunan bazı hücrelerin aşırı çoğalmasıyla oluşan bir cilt hastalığı. Genetik faktörlerin etkisiyle çevresel birtakım faktörler, stres gibi çevre kirliliği, travma, bazı ilaçlar gibi faktörlerin de tetiklediği zeminde oluşan bir cilt hastalığı. Fakat aynı zamanda sedef romatizmasına da sebep olabiliyor. Bunun gibi belli birkaç tutulum da yapabiliyor. En sık belirtileri daha çok diz, dirsek, saçlı derimiz ve kalçalarda görülen kızarık, üzeri böyle sedef hastalığı ismini de oradan alıyor zaten. Sedef rengi kepeklerle kaplı döküntüler yapıyor vücutta. Bu şekilde belirtiler veriyor. Yine tırnak tutulumları yapabiliyor. Tırnaklarda bozulmalar, renk değişiklikleri, çukurlaşmalar yapabiliyor.
 
Sedef hastalığına ne neden olur, tedavisi nedir?
 
Sedef hastalığının dediğim gibi genetik yatkınlık olan bireylerde oluşuyor. Ama sadece genetik yatkınlık tek sebep değil. Bunun yanında çevresel birçok faktör de etkiliyor. En başta psikolojik ve fiziksel travmalar, stresler, bunun dışında yine ilaçlar hastanın bulunmuş olduğu ortam hastalığın gelişmesinde etkili oluyor. Hastaların tedavisi günümüze kadar oldukça sınırlıydı. Birtakım bağışıklığı baskılayan ilaçlar kullanılıyordu. Fakat günümüzde artık sedef hastalığının tedavisi biraz daha işimizi kolaylaştırdı. Birtakım biyolojik dediğimiz akıllı ilaçlar bulundu. Bu ilaçlar ayda bir, iki veya üç ayda bir kullanılmakla beraber kullanımı kolay hem de yan etkileri diğer eski ilaçlara göre biraz daha konforlu ilaçlar, yan etkileri de oldukça az. O yüzden sedef hastalığı günümüzde tedavi edilebilir bir hale geldi.
 
Kaplıcaların sedef hastalığının tedavisinde yeri var mıdır?
 
Sedef hastalığında aslında birçok tedavi yöntemleri internette veya bu işin uzmanı olmayan kişiler tarafından birçok tedaviler söyleniyor ve insanlara bu şekilde umut pazarlanabiliyor. Aslında kaplıcalar da bunun gibi. Kaplıcaların geçici olarak kısa süreli bir iyileşme sağlasa da uzun vadede daha kötü yan etkileri, oralarda hastanın enfekte olması veya travmatize olması hastaya daha da zarar verebiliyor.
 
Sedef hastalığına yakalananlar nelere dikkat etmelidir?
 
Sedef hastalığına yakalanan kişiler öncelikle hem psikolojik hem de fiziksel travmalardan uzak durmalı, hayatlarından stresi çıkarmalı yine sadece beslenmeyle alakalı değil ama bu hastaların sağlıklı bir yaşam tarzı olması gerekmekte. Bunun dışında kullanmış oldukları ilaçlara dikkat etmeleri gerekiyor. Bu gibi önlemlerle sedef hastalığı hafifletilebilir. Sedef hastalarında bir de sık gördüğümüz işte hastalığın tedavi edilmiyor. Artık bu hastalığın çaresi yok. Ömür boyu sürecek şeklinde düşündükleri için bu onları hem psikoso anlamda da geri çekilmeye yetiyor. Kesinlikle böyle düşünmemeliler. Hastalığın günümüzde tedavisi var. Tedavilerini olsunlar. Uzman dermatologlara veya üniversite hastanelerine başvurarak bir tedavi programı başlasınlar.
 
Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır, en çok hangi yaşlılarda görülür?
 
Sedef hastalığı aslında bebeklikten yaşlılığa kadar her yaşta görülebilir. Ama en sık başladığı yaşlar özellikle 20, 30, 50 ve 60'lı yaşlarda sık başladığını görüyoruz. Ama her yaşta da görülebilir sedef hastalığı. Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Fiziksel temasla O yüzden sedef hastalarından kesinlikle kaçınmamak, uzak durmamak, onları soyutlamamamız, onları toplum içinde bir yere koymamız mutlaka gerekli.
 
Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
 
Sedef hastaları kesinlikle hastalığın kronik olması onlara ümitsizliğe düşürmesin. Günümüzde akıllı ilaçlarla sedef hastalığının tedavisi oldukça kolaylaştı. Bunun için mutlaka bir dermatoloğa başvurup bir tedavi planı oluşturmalarını tavsiye ediyorum. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA