• Mardin8 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman11 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şanlıurfada ürünleri stoklayan ve fahiş fiyat uygulayanlara ceza kesilecek
08 Şubat 2023 Çarşamba 10:20

Şanlıurfa'da ürünleri stoklayan ve fahiş fiyat uygulayanlara ceza kesilecek

Şanlıurfa Valiliği, depremi fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara ve üründe stokçuluk yapanlara cezai işlem uygulanacağını açıkladı.
Şanlıurfa Valiliği, depremi fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara ve üründe stokçuluk yapanlara cezai işlem uygulanacağını açıkladı.
 
Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana gelen depremden şiddetli derecede etkilenen illerden birisi de Şanlıurfa olmuştur. Meydana gelen zayiatları ve olumsuzlukları kenetlenerek, birlik ve beraberlik içerisinde geçirmemiz gerekmektedir. Böylesi zor günlerde birey olarak değil, yekpare bir vücut gibi koordineyle hareket etmemiz önem taşımaktadır. Yaşadığımız bu zor günlerde en birincil ihtiyaçlarımız olan beslenme ve barınma ihtiyaçlarını elimizden geldiğince tedarik etme gayretini gütsek de yaşanan felaketin büyüklüğü sebebiyle eldeki imkânlar tek başına yeterli olamamaktadır. Bu yüzden bütün halkımızın, esnafımızın, fırıncılarımızın, market sahiplerimizin özveri ile vazifelerini gerçekleştirmeleri büyük önem taşımaktadır.
 
Risk taşımayan bütün fırınların çalıştırılarak ekmek üretimine devam edilmesi, aynı zamanda halkımızın ihtiyaçlarını temin edebilmesi için bütün marketlerin de faaliyette olması gerekmektedir. Üretim yapmasına engel bir durumu olmadığı halde üretimi durduran ekmek fırınları ve satış yapmasına engel durumu olmadığı halde satış yapmayan gıda işletmelerinin tespiti yapılarak gerekli yasal işlemler yapılacaktır.
 
İl Müdürlüğümüz tarafından, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında haksız fiyat artışı (fahiş fiyatlar) ve fiyat etiketi ile ilgili denetimler gerçekleştirilmektedir. Ancak ne yazık ki ilimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin depremi fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirler alınacaktır."
 
Açıklamanın devamında, "Bu itibarla kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla; ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması, satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması, ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması, tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir.Başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde yukarıda belirtilen mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA