• Mardin12 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şanlıurfada madde bağımlılığıyla mücadele paneli düzenlendi
31 Ocak 2023 Salı 10:02

Şanlıurfa'da madde bağımlılığıyla mücadele paneli düzenlendi

Hür Gençlik Şanlıurfa tarafından düzenlenen madde bağımlılığı ile mücadele panelinde bağımlılığın zararlarına ve kurtulma yollarına dikkat çekildi.
Hür Gençlik Şanlıurfa tarafından düzenlenen madde bağımlılığı ile mücadele panelinde bağımlılığın zararlarına ve kurtulma yollarına dikkat çekildi.
 
Hür Gençlik Şanlıurfa tarafından madde bağımlılığı ile mücadele paneli gerçekleştirildi.
 
Panel, Recep Tayyip Erdoğan Kültür Merkezi Konferans salonunda gerçekleştirildi.
 
Sunuculuğunu Mehmet Beyaz'ın üstlendiği program, Hafız Müslüm Aşık tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
 
"Gençlerin heba edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz"
 
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Yıldırım
 
Programda açılış konuşması yapan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Yıldırım, "Bizler HÜDA PAR Ve Hür Gençlik olarak gelecek nesil ve toplumların mayası olan günümüz gençlerinin çeşitli yöntemlerle heba edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bu ve benzeri program ve etkinliklerle kamuoyu oluşturup meselenin üzerinde durarak üstüne gideceğiz. Gençliğimizin ve toplumumuzun esaret altına alınmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu doğrultuda bizimle aynı gaye ve hedefi taşıdığına inandığımız ve bizleri kırmayıp programa katılan değerli hocalarıma ve siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, programımızın hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinizi tekrar muhabbetle selamlıyorum." dedi.
 
"Uyuşturucu üreten ve sevkiyatını sağlayanlara idam cezası getirilsin!"
 
HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan
 
Uyuşturucuyla mücadelede yasal bir boşluk olduğuna dikkat çeken HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, "Yoksulluk ve işsizlik maalesef gençlerimizi uyuşturucu bataklığına doğrudan götüren sebeplerden bazılarıdır. Hemen arkasından yalnızlık hissi geliyor. Bu ülkede maalesef yasal boşluk olduğundan dolayı uyuşturucu ile mücadele çok da başarılı olmuyor. Güvenlik görevlileri sokakta yakalıyor. Belki hepimiz hâkimi, savcıları suçluyoruz ama aslında onların çok yapabilecekleri bir şey yok. Hâkim ve savcılar da önündeki yasaya göre hareket etmek zorunda. Yasal bir boşluk var. Uyuşturucu maddeye bulaşan, alan ve özellikle satıcılar mahkemeye çıkıyor; kimisi birkaç gün, kimisi birkaç ay, kimisi de birkaç yıl yatıp çıkıyor. Çıktıktan sonra daha fazlasına devam ediyor. Bu demek oluyor ki ıslah olmamış demek ki sistemde bir sorun var. Gelin yasağı boşluğu giderelim ve bir kanun çıkaralım. Uyuşturucu üreten ve sevkiyatını sağlayan uyuşturucu baronlarına ya idam cezası getirilsin ya da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilsin. İndirimsiz bir şekilde gitsin cezaevinde yatsın." şeklinde konuştu.
 
Panele davet edilen Harran Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Mehmet Emin Çiftçi, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi eski Başkanı Muharrem Çelik, AMATEM Sorumlusu Hasan Çalışcı ve Uzman Psikolog Yeşilay Eğitimcisi Hüseyin Bengi madde bağımlılığı ile ilgili bilgilendirme yaptı.
 
Katılımcılar, madde bağımlılığı ile ilgili paneli düzenleyen HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığına ve Gençlik Kollarına teşekkür ettiler.
 
"Bağımlılık bir kişinin değil herkesin meselesidir"
 
Hüseyin Bengi
 
Bağımlılıktan kurtulanların sayısının az olduğunu belirten Uzman Psikolog ve Yeşilay Eğitimcisi Hüseyin Bengi, "Madde bağımlısı olanlar başka bir dünyada yaşıyormuş gibi düşünüyoruz. Bağımlılık başka dünyada yaşayan insanların meselesiymiş gibi insanların kafasında kalıyor. Hâlbuki öyle değil. Bağımlı kişiler ile biz her an karşılaşabiliyoruz. Her ortamda bu kişiler ile karşılaşabiliriz. Dolayısıyla bağımlılar ile aynı dünyada aynı ülkede ve aynı şehrin içerisinde yaşıyoruz. Bundan dolayı bağımlılık bir kişinin değil herkesin meselesidir. Araştırmalarda 100 kişiden 3-4 kişi bağımlı olduktan sonra kurtulabiliyor. Bu rakam çok korkunç bir rakamdır." dedi.
 
"Aileler çözüm olarak bağımlı erkek çocuklarını evlendiriyor"
 
Muharrem Çelik
 
Madde bağımlılarının evlendirilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Yeşilay Şubesi eski Başkanı Muharrem Çelik, "Aileler perişan, ne yapacağını bilmiyor. Aileler çözüm olarak bağımlı erkek çocuklarını evlendiriyor. Geleneksel yöntemlere başvuruyorlar. 'Oğlumuz evlenirse kurtulur' diyorlar. Hayır, başkasının hayatını da karartır. Kendi yakınlarını da aynı hatayı yapanlar oldu. Çocuğu olanların çocukları perişan oldu. Şanlıurfa da hala bu zihniyet var. Şeyhe götürmek, okutmak olmaz. İlk önce arınması temizlenmesi lazım." diye konuştu.
 
"Ailelere gerçekten büyük iş düşmektedir"
 
Hasan Çalışçı
 
Madde bağımlılığı konusunda ailelere büyük görevlerin düştüğünün altını çizen AMATEM Sorumlusu Hasan Çalışçı,"Madde bağımlılarının yüzde 2-3'ü tedavi oluyor, fark edebiliyoruz. Tedavi sonrası kişilerin gerçekten Allah yardımcısı olsun. Ailelere gerçekten büyük iş düşmektedir. Özellikle sizlerin aracılığı ile annelere seslenmek istiyorum. Kimse evladına veya kendisine yakıştıramıyor bu illeti, ağzına bile dolamak istemiyor. Danışma gereği bile duymuyor. Evladına ve kendisine yakıştıramadığı için bu işler bir şekilde öteleniyor. Bağımlı olduktan sonra iş işten maalesef geçiyor. Çocuğunuzun ruhsal değişikliklerini fark ettiğinizde lütfen en yakın sağlık kuruluşlarına başvurun." ifadelerine yer verdi.
 
"Toplumumuz bunu gizliyor ve saklıyor"
 
Mehmet Emin Çiftçi
 
Dindar ailelerde bile madde bağımlısı olabildiğini ifade eden Harran Üniversitesi Doktor Öğretim Görevlisi Mehmet Emin Çiftçi, "Bağımlılıkla mücadele konusunu son dönemlerde hepimiz yaşamaktayız. Ya bir dostumuz ya da bir yakınımız bir şekilde bağımlı olmuştur. Toplumumuz bunu gizliyor ve saklıyor. İnsanlar bilmesin, ayıplamasın düşüncesi vardır. Cezaevine gittik, oradaki durumu görünce de gerçekten insan üzülüyor. Yaş ortalaması 20-21 olan gençlerimizin isimleri Muhammed, Mahmut,  Mustafa, Hasan ve Hüseyin'dir. Ailesi dindar, bir tarikata mensup olanlar 'çocuğuma zarar gelmez, bana bir şey olmaz' düşüncesi ile hareket etmiş ve bir ailede 2 evlat cezaevine bağımlılıktan dolayı düşmüş. Yapmamız gereken her neyse namazımızdan orucumuzdan ibadetimizden alıkoyuyorsa o da bağımlılıktır. Farklı bağımlılık yapan şeyler vardır." dedi. (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA