• Mardin6 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şanlıurfada Covid-19 Takip Merkezi açıldı
03 Aralık 2021 Cuma 10:21

Şanlıurfa'da Covid-19 Takip Merkezi açıldı

Şanlıurfa'da, Coronavirus geçirmiş hastaların sağlık durumlarının kontrolünün ve takibinin yapılması amacıyla Covid-19 Takip Merkezi açıldı.
Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda Covid-19 geçirmiş hastalarda sonraki süreçte oluşacak komplikasyonları tespit ve zamanında müdahale etmek amacıyla Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Covid-19 Takip Merkezi hizmete girdi.
 
Coronavirus geçirenlerin Covid-19 Takip Merkezi'nden faydalanabilmesi için gönüllü olması şartı aranıyor.
 
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ömer Çadırcı
 
"Sağlık politikaları geliştirilmesi hedeflenmektedir"
 
Coronavirus geçirmiş bazı hastalarda çeşitli sağlık sorunlarının görüldüğünü ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ömer Çadırcı, "Coronavirus hastalığı geçirmiş bireylerin, tıbbi izlemlerinin yapılabilmesine yönelik tüm dünyada çalışmalar başlatılmıştır. Coronavirus geçirmiş bazı bireylerde çeşitli sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu amaçla; ülkemizde de bu bireylerin izlemlerini gerçekleştirmek için takip sürecine ihtiyaç duyulmuştur. Covid-19 hastalığı geçiren bireylerin mevcut durumlarına ilişkin tespit yapılması, izlemlerinin en az 2 yıl süreyle standart ve multidisipliner şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, bu bireylerin tıbbi izlemlerinde belirlenen ve müdahale edilmesini gerektiren sağlık durumlarının erken dönemde belirlenmesi ve gereken tıbbi hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak amacıyla sağlık politikaları geliştirilmesi hedeflenmektedir." dedi.
 
"Doğabilecek komplikasyonları önleyerek tedavileri geliştireceğiz"
 
Yatarak Covid-19 tedavi görmüş hastalarını Covid-19 Takip Merkezine davet eden Uzman Doktor Ömer Çadırcı, "Coronavirus'ü ağır geçirmiş, yoğun bakımda ve hastanede yatarak tedavi gören hastalar tedavilerinin bitiminden en az bir ay geçmiş olması şartıyla tarafımızca merkezimize davet edilmektedir. İlk takipten itibaren 1,3,6,12,18 ve 24. ay kontrollere çağrılarak mevcut sağlık durumlarına ilişkin muayene ve tetkik işlemleri yapılarak hastalığın bıraktığı hasar varsa tespit etmeye çalışacağız. Rutin kontrollerde herhangi bir şey tespit edersek de erken tedbir alarak iyileştirme şansına sahip olacağız. Özellikle yatarak tedavi görmüş hastalarımızı bu merkezden faydalanmaya davet ediyorum. Teknoloji ve bilim hızlı bir şekilde ilerliyor. Hem aşılanma sayesinde Coronavirus ile mücadele ediyoruz hem de Covid-19 takip merkezleri ile hastalığı tanıdığımız için hastalıktan doğabilecek komplikasyonları önleyerek tedavileri geliştireceğiz." şeklinde konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
  • D-100 kara yolunda ulaşım kontrollü sağlanıyor
  • 3 ilde 1356 köy yolu ulaşıma kapandı
  • Doğalgaz kesintisi 3 sektör için kalktı
  • İstanbul'da kar 3 gün daha sürecek
  • 30 ilde hamile ve engelliler idari izinli sayıldı
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA