• Mardin27 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Şanlıurfada 67 milyon liralık 5 projenin açılışına katıldı
28 Haziran 2021 Pazartesi 09:28

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Şanlıurfa'da 67 milyon liralık 5 projenin açılışına katıldı

Bir dizi temaslarda bulunmak, açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen toplu açılış töreni ve temel atma törenine katıldı.
Bakan Varank, törende yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın kalkınması ve refahının artması için hizmet ettiklerini belirterek, kente son 19 yılda başta tarım, şehircilik, sosyal hizmetler ve eğitim konularında olmak üzere birçok alanda 70 milyar lirayı bulan yatırım yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine gösterdiği hedefler doğrultusunda çalıştıklarını dile getiren Varank, "Bugün de Urfa'mız, bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli 5 projenin resmi açılışı ve temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bu 5 projenin toplam yatırım bedeli yaklaşık 67 milyon lirayı buluyor. Sanayi, teknoloji, girişimcilik, eğitim ve turizm konularında, özellikle genç kardeşlerimize hizmet edecek bu projeler, Şanlıurfa ekonomisinin gücüne güç katacak." dedi.
 
Varank, projelerden ilkinin Şanlıurfa Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği ile birlikte geliştirdikleri Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi olduğunu ifade ederek, şehrin sahip olduğu genç, dinamik iş gücü ve teşvik sistemindeki yeri sayesinde emek yoğun sektörler için cazip bir yatırım alanı olduğunu bildirdi.
 
 
"Proje tamamlandığında 10 bin kişilik istihdam oluşacak"
 
Yaklaşık 23 milyon lira yatırımla OSB'de yer alan 65 dönümlük alanda 13 fabrika binasını yatırımcıların hizmetine sundukları bilgisini veren Varank, "Proje, yatırımcılarımızdan inanılmaz ilgi gördü. Kurduğumuz tesisler hızlı bir şekilde doldu. Bölgeye yatırım yapan firmalarda istihdam edilenlerin sayısı, pandemiye rağmen 2 bine ulaştı. 30 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesi olan projede, 10 milyon çiftlik üretimi hızlı bir sürede yakaladık. Bunun yarısını ihraç etmeye başladık. Proje tamamlandığında, çarpan etkisiyle birlikte 10 bin kişilik istihdam oluşturmasını bekliyoruz." diye konuştu.
 
 
"2 bin kişilik istihdam oluşturacak" 
 
Yoğun ilgi nedeniyle projeyi genişletme kararı aldıklarını belirten Varank, "Yaklaşık 19 milyon liralık ilave yatırımla Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin 6 fabrikalık ikinci etabının temelini de bugün atıyoruz. Burası da tamamlanıp faaliyete geçtiğinde inşallah ilave 2 bin kişilik istihdam oluşturacak." ifadelerini kullandı. 
 
Tekno-Girişim ve İnovasyon Merkezi
 
Varank, açılışı yapılan Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri "Şanlıurfa Tekno-Girişim ve İnovasyon Merkezi'ne değinerek, projeyi ilde yenilikçilik ve teknolojik girişimciliği yaygınlaştırmak, nitelikli ekosistem oluşturmak ve gençlerin kendi işletmelerini kurmasını sağlamak amacıyla geliştirdiklerini anlattı.
 
 
Gençlere çağrı
 
Bölgedeki gençlere, merkezden faydalanma çağrısında bulunan Varank "Girişimcilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak için GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve bölgedeki 3 kalkınma ajansımızla birlikte bir melek yatırımcı ağı kurduk. GAP BAN adını verdiğimiz bu oluşum, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki yenilikçi iş fikirlerini, melek yatırımcılarla buluşturacak. Bu sayede girişimciler tecrübeli ve varlıklı iş insanlarının desteklerinden faydalanabilecek." şeklinde konuştu.
 
 
 Tekno-İşgem
 
Üçüncü projenin Şanlıurfa Teknokent ile birlikte yürüttükleri ve teknolojik girişimciliği geliştirmek üzere kurdukları "Tekno İŞGEM" olduğunu belirten Varank, tesiste yeni kurulan teknoloji tabanlı firmalara cazip fırsatlar ve destekler sunduklarını anlattı. Varank, merkezin yarısının dolduğuna işaret ederek, "Yüksek katma değerli mal üreten, Ar-Ge ve inovasyon potansiyeli olan işletmelerimize ortalama 3 yıl süreyle uygun kiralı iş yeri, işlik, ortak ofis, danışmanlık, eğitim, finansa erişim gibi hizmetler sağlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 
 
 
Dünya çapında turizm destinasyonu adayı
 
4'üncü projenin önemli bir otel yatırımı olduğunu kaydeden Varank, Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dünya çapında bir turizm destinasyonu adayı olduğuna dikkati çekti. Varank, başta Göbeklitepe olmak üzere şehirde bulunan birçok tarihi ve kültürel varlığın yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğuna dikkati çekerek, "Şanlıurfa Valiliği ile birlikte yürüttüğümüz ve kültür adası ismini verdiğimiz bu projede 16 milyon liralık yatırımla 13 eski Şanlıurfa evini butik otele dönüştürdük. Doğal yapıya uygun olarak yaptığımız restorasyon ve tefrişat sonrasında projeyi Vilayetler Evi ile birlikte işletmeye başladık. Yatırımcıların yoğun ilgisine cevap verebilmek adına il merkezinde değişik lokasyonlarda yeni kültür adaları oluşturmak için çalışmalara başladık." dedi.
 
 Stem Akademi ve Kariyer Merkezleri
 
Son projenin de eğitim alanında olduğunu aktaran Varank, projenin gençlerin çağın gerektirdiği teknolojileri anlamasına, bunlara adapte olmasına ve söz konusu teknolojileri geliştirebilmesine yönelik olduğunu bildirdi. Varank, 4,3 milyon liralık yatırımla Şanlıurfa'nın 11 ilçesinde Valilik ile iş birliğinde STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerini kurduklarını anlatarak, "Bu merkezlerde öğrencilerimize ve öğretmenlerimize en modern araçları ve yöntemleri kullanarak bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında eğitimler veriyoruz. Oluşturduğumuz gezici STEM otobüsüyle bu hizmete erişemeyen dezavantajlı bölgelerin ayağına gidiyoruz. 3D yazıcıyla modelleme, robotik kodlama, mobil yazılım, tasarım, zekâ oyunları, mental aritmetik bu merkezlerde verilen eğitimlerden yalnızca birkaçı." ifadelerini kullandı. 
 
 
Şanlıurfa’nın gelişimi için Karacadağ Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi, KOSGEB aracılığıyla verilen destekleri ve bölgeye sağlanan yatırım teşvik verilerini anlatan Varank, söz konusu projelerin her birinin hacmi, çarpan etkisi ve sonuçlarıyla bölgenin ekonomik dinamizmini perçinlediğini bildirdi.
 
Konuşmalarının ardından, Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi'nin ikinci etabının temel atma töreni ve yatırımların toplu açılışı gerçekleştirildi.
 
Törene, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Zemzem Gülender Açanal ile Mehmet Ali Cevheri, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, FLO Mağazacılık Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral da katıldı. (İLKHA)
Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • HÜDA PAR’dan Milli Eğitim Müdürü Altay'a Ziyaret
  • Tarihi Çarşıların Canlandırılması 2. Etap Çalışmaları Başladı
  • “Mardin Foto Maraton 2021” Heyecanı Bu Hafta Başlıyor
  • Orman yolu yaptırılacaktır
  • Mardin Ticaret ve Sanayi Odası gayrimenkul satılacak
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA