• Mardin38 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman39 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
RTÜK: Yerel seçim öncesinde yayınlar tarafsızlık ve doğruluk ilkelerine uygun olmalı
26 Mart 2024 Salı 08:43

RTÜK: Yerel seçim öncesinde yayınlar tarafsızlık ve doğruluk ilkelerine uygun olmalı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesinde son 10 günlük sürece girildiğine işaret ederek, yayıncı kuruluşlara " tarafsızlık ve doğruluk" hatırlatmasında bulundu.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesinde son 10 günlük sürece girildiğine işaret ederek, yayıncı kuruluşlara " tarafsızlık ve doğruluk" hatırlatmasında bulundu.
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçim öncesinde son 10 günlük sürece girilmesinden dolayı radyo ve televizyon yayınlarıyla alakalı bazı hatırlatmaları yapmayı faydalı görüyoruz.
 
Seçimlerde siyasi partilerin ve adayların yayınlar yoluyla yapacakları propagandaların kuralları Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenerek ilan edilmiştir.
 
Ancak, yoğun seçim gündeminde yayıncı kuruluşlarımızın bazen belirlenen kuralları ihlal ettiği, RTÜK İzleme Uzmanlarının titiz yayın denetimleri esnasında görülmüştür. 
 
Bu çerçevede;
 
Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar, 30 Mart 2024 saat 18.00'e kadar medya aracılığıyla sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabileceklerdir.
 
Medya hizmet sağlayıcılarının 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59'a kadar siyasi reklam yayınlamasında sakınca yoktur.
 
Oy verme gününden önceki 10 gün içinde ise yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve bunların herhangi bir surette dağıtılması yasaktır.
 
Ayrıca, seçim gününe kadar yapılacak yayınların tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması çok önemlidir.
 
Özellikle haber bültenlerinde, konuk ve yorumcu davet edilen haber programlarında, Siyasi Parti Genel Başkanlarına, seçime katılacak adaylara iftira ya da hakaret içeren ithamlarda bulunulmaması gerekmektedir.
 
Belli bir seçmen kitlesini hedef alan, aşağılayıcı, eleştiri sınırlarını aşan yorum ve açıklamalara yayınlarda yer verilmemelidir.
 
Bu süreçte yayıncılar ve haberciler, evrensel basın meslek ilkeleri ışığında hareket etmeli ve taraf olmamalıdır." (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA