• Mardin6 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Teoman Duralı ebediyete uğurlandı
08 Aralık 2021 Çarşamba 10:08

Prof. Dr. Teoman Duralı ebediyete uğurlandı

Felsefe profesörü, biyolog, akademisyen ve düşünür Prof. Dr. Teoman Duralı, İstanbul'da kılınan cenaze namazı ile ebediyete uğurlandı.
Fatih Camii'nde ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazına, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Görmez, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, çok sayıda siyasi parti yetkilisi, yazar, akademisyen ve Prof. Dr. Duralı'nın öğrencileri ile binlerce seveni katıldı.
 
Cenaze namazı öncesinde gazetecilere konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Prof. Dr. Teoman Duralı'nın fikir ve eserleriyle unutulmayacak bir iz bıraktığını söyledi.
 
"Hocamızın hem Türkiye'ye hem de İslam dünyasına çok katkıları oldu"
 
Merhum Duralı ile çok yakın bir ilişkilerinin olduğunu söyleyen İbn Haldun Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Doç. Dr. Burhan Köroğlu, "Hocamız bir taraftan çok ağır bir hastalıkla mücadele ederken diğer taratan da bütün akademik görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştı. Bir entelektüel olarak, bir ağabey olarak hem Türkiye'ye hem İslam dünyasına, hem de üniversiteye çok büyük katkıları oldu. Gerek bölümümüzü kurarken, gerek süreç içinde programlarınızı belirlerken hocanın rehberliğini sürekli hissettik. Zaman zaman eleştirdi zaman zaman yönlendirdi. Bu hastalıktan önce çok gerçekten çok dinç çok enerjik bir insandı." dedi.
 
"Hocamız eserleriyle yaşayacak"
 
Merhum Duralı'nın dünyanın birçok ülkesini gezdiğini, Afganistan'dan Nepal'e kadar birçok bölgede hem hocalık yaptığını hem de STK'lar bünyesinde faaliyetlerinde bulunduğunu hatırlatan Köroğlu, "Türkiye çok büyük bir değer kaybetti ama önemli olan geriye baktığımda birçok siyasetçinin, ilim adamının hocanın öğrencileri olarak görüyorum. Hocanın yaşamasının en büyük yolu öğrencileridir, eserleridir, kitaplarıdır. Ondan dolayı Teoman hocamız ölmeyecek. Onu eserleriyle, düşünceleriyle, fikirleriyle inşallah bizler ve daha çok genç öğrencileri yaşatacak. Şu anda bizim üniversitemizde 17-18 yaşında öğrencileri de var. Onlar da çok derin üzüntü içerisindeler. Tabi Cenabı hakkın huzuruna kavuştu. Bu dünyadaki acıları bitti. Bizler için de tek teselli mirasının yaşayacak olmasıdır." diye konuştu.
 
"Zonguldaklı filozof olarak bilinirdi"
 
Prof. Dr. Duralı'nın talebelerinden Veysel Bircan, "Teoman Duralı hocamız Türkiye'nin son yüzyılda yetiştirdiği en önemli düşünür, yaşayan tek Türk filozofuydu. Hocamıza doğduğu şehre ithafen Zonguldaklı filozof diyorduk. Hocamız bilgisi, birikimi, irfanı, ahlakı, yaşam biçimi ve duruşuyla toplumun tüm bireylerine örnek olabilecek nitelikte bir insandı. Şu anda belki en çok ihtiyacımız olan şey bu tarzda insanları ve onları model alacak yeni kuşaklar yetiştirmektir." şeklinde konuştu.
 
Prof. Dr. Duralı'nın naaşı, ikindi namazına müteakiben Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedildi. (İLKHA)
Bu haber toplam 105 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA