• Mardin11 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman12 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof. Dr. Cemalettin Erdemci: Çevre ve doğa bilinci dinin bir gereğidir
12 Kasım 2021 Cuma 10:14

Prof. Dr. Cemalettin Erdemci: Çevre ve doğa bilinci dinin bir gereğidir

Allah’a karşı sorumlulukları yerine getirirken çevre ve doğaya karşı da sorumluluk gerektiğini ifade eden Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Müslümanlarda çevre bilincinin yerleşmesi gerektiğine dikkat çekti.
Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) tabiatın korunmasına büyük önem verdiğini belirten Erdemci, “Ağaç dikme ve yeşillendirme faaliyetlerinde bulunmak kadar onları korumak ve sahiplenmek de sünnettir. Efendimiz, en zor şartlarda bile olsa yeryüzünün ağaçlandırılmasını teşvik etmiş, hatta bu hususta ‘Birinizin elinde bir hurma fidanı varken kıyamet kopuyor olsa bile derhâl onu diksin’ diye buyurmuştur.” dedi.
 
Bitkilerin Allah’ı zikrettiğini belirten Erdemci, “Onları emanet olarak biliriz, nimet olduklarını biliriz, onları gelecek nesillere aktarmanın önemini de biliriz. Böylece Peygamber Efendimiz çevreye verdiği önemi idrak eder bu nazarla çevremize bakarız.” diye konuştu.
 
Müslümanların Allah’a, insanlara ve doğaya karşı sorumlulukları olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Müslümanların fırsat buldukça ağaç dikmesi ve toplumu bilinçlendirmekle vazifeli olduklarına dikkat çekti.
 
“Peygamberimizin çevre ve doğaya zarar verilmemesi konusunda tavsiyeleri var”
 
Peygamberin çevreyi ve doğayı koruma noktasında birçok hadisinin bulunduğunu ifade eden Erdemci, şöyle konuştu:
 
“Hazreti Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyuruyor: ‘Kıyametin kopmasına bir ağacı dikmesi kadar vakit olsa elinizdeki fidanı dikin.’ Bu anlamda Hazreti Peygamberin çevrenin, yeşilin korunması konusunda kendisinden nakledilen birçok rivayet vardır ve onun aynı zamanda Medine’de hurma bahçeleri vardı. Onların korunması ve onlara zarar verilmemesi konusunda tavsiyeleri bulunmaktadır. Biz Müslümanlar olarak Allah’a karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken doğaya karşı da saygılı olmak durumundayız.”
 
“Çevre ve doğa bilincinin bütün zamana ve mekâna yayılması gerekiyor”
 
Fırsat buldukça ağaç dikmenin, çevreyi korumanın ve toplumu bilinçlendirmenin gerektiğini dile getiren Erdemci, şu tavsiyelerde bulundu:
 
“Hayvanlara, bitkilere, ağaca, saygılı olmamız gerekiyor. Özellikle çevremizin yeşil olması insanlara mutluluk, huzur veriyor. Cennet, bahçe, yeşillik demek, içinden ırmaklar akan cennetler denilirken kast edilen budur. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda Müslümanlarda çevre bilincinin, doğa bilincinin dinlerinin bir gereği olarak yerleşmesi gerekiyor.”(İLKHA)
Bu haber toplam 277 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • ​Mardin Valiliğinden "Kürtçe tiyatroya engel" iddialarına açıklama
  • Bakım ve onarım hizmeti alınacaktır
  • 100 Sözleşmeli Personel alınacak
  • Sağlık Bakanlığı'ndan yeniden atama kurası
  • Zabıta memuru alım ilanı
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA