• Mardin20 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman19 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Parmak delerek kan ölçümü yapan diyabet hastası çocukları sevindiren haber
28 Haziran 2022 Salı 08:50

Parmak delerek kan ölçümü yapan diyabet hastası çocukları sevindiren haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millette Sesleniş konuşmasında 0-14 yaş tip 1 diyabet hastası çocuklar için sensörlü glikoz ölçüm cihazını temin edeceklerini ifade etti.
Erdoğan konuşmasında, "Tip 1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımız ile ilgili de bir müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak amacıyla yaklaşık 11 bin 500 kişiye sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesi bir cihaz temin edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
Tip 1 diyabet teşhisi konulan hastalar ömür boyu insüline bağımlı olarak bir hayat sürdürüyor.
 
Tip 1 diyabet hastaları, günde defalarca kez parmaklarını delerek kan ölçümü yapmak ve çıkan kan sonucuna göre uygun dozda vücutlarına insülin enjekte etmek zorunda kalıyor.
 
Bu durum parmakların harap olmasına ve çocuk ile ailesinde çeşitli psikolojik sorunlara neden oluyordu.
 
Günümüzün teknolojileri sayesinde kola takılan 1 TL madeni para büyüklüğündeki cihaz ile kan ölçümü günde defalarca kez parmak delmeden yapılabiliyor.
 
Avrupa'nın birçok ülkesinde glikoz ölçüm cihazları devlet tarafından karşılanırken, Türkiye'de ise bu konuda gerekli adımlar atılmamıştı.
 
Sosyal medyada #parmağımdelinmesin etiketi ile bir araya gelen tip 1 diyabet hastası çocukların yakınları, glikoz ölçüm cihazının SGK tarafından karşılanması için mücadele ediyordu.
 
"0-18 yaş arasındaki tüm hastaları kapsamalı"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından 0-14 yaş arasındaki tip 1 diyabet hastası çocukların glikoz ölçüm cihazları devlet tarafından karşılanacak. Tip 1 diyabet hastası çocukların yakınları ise 0-18 yaş arasındaki tüm çocukların sensörlü glikoz ölçüm cihazlarının SGK tarafından karşılanmasını talep ediyor. (İLKHA)
Bu haber toplam 160 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA