• Mardin33 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul20 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NEDEN LÜBNAN ? ACABA SIRADA HANGİ İSLAM BELDESİ VAR ?

06 Ağustos 2020 Perşembe 06:16

Dün akşam(04.8.2020) saatler 18.06'yı gösterdiğinde Beyrut'ta kıyamet koptu, dünyanın birinci gündem maddesi haline gelen bir patlama meydana geldi.

Son dakika haberi olarak dünyaya duyuran medyada servis edildi. Son dakika... LÜBNAN'DA ÇOK BÜYÜK BİR PATLAMA! NÜKLEER BOMBA GİBİ… Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda bir havai fişek fabrikasındaki patlamada ilk açıklamalardan sonra kesin olmayan sonuçlar sayı daha da arta bilir, 100 kişi hayatını kaybederken 2000'den fazla kişi de yaralandı.

Patlamadan sonraki gün yorumlar ve görüşler:

Patlamanın ardından açıklamada bulunan Lübnan Başbakanı DİYAB , "Büyük felaket Lübnan'ı vurdu. Sorumlular bugün yaşananlar için bedel ödeyecek" dedi. Lübnan Sağlık Bakanlığı patlamada ilk belirlemelere göre 73 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 binden fazla kişinin de yaralandığını ifade etti. Son dakika haberine göre Yüksek Savunma Konseyi, başkent Beyrut'u "felaket bölgesi" ilan etti. Yüksek Savunma Konseyi, başkentte 2 hafta olağanüstü hal (OHAL) kararı aldı.

Reuters’in üst düzey güvenlik yetkililerini kaynak gösterdiği haberde, 2 bin 750 ton amonyum nitratın patlamaya sebep olduğu ifade edildi.

Ürdün Sismolojik Gözlemevi, Beyrut'ta meydana gelen patlamanın Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğünde bir depreme eş olduğunu paylaştı. Ama! Bu 4,5'lük bir depremden çok daha fazla can aldı, yıkıma sebep verdi."

Cumhurbaşkanı Avn sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 2 bin 750 ton amonyum nitratın güvenlik önlemleri alınmadan depo içinde tutulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı "Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti."

Olay limanda gerçekleşti ama patlamanın olduğu depo Başbakan Hariri'nin evinin hemen karşısında. Patlamanın olduğu çevrede çok büyük zarar var. Bütün evlerin camları kırılmış ve birçok evin duvarları yıkılmış durumda. Tabii, ölü ve yararlı sayısı belli değil. Liman çok işlek. Beyrut Limanı, Akdeniz'de en işlek 4 limandan biri. Limanda hali hazırda yaklaşık 20 tane geminin indir-boşalt yaptığı söyleniyor.  '12 no'lu depo' diye belirtilen ana depo. Bu depo patlayıcı maddelerin olduğu bir depoymuş. İndir-bindir yapılırken bu patlamanın olduğu tahmin ediliyor.

Patlamanın neredeyse tüm şehirden duyulduğu ve patlama bölgesinden kilometrelerce uzaktaki binaların bile camlarının kırıldığı belirtildi. Lübnan Emniyet Müdürü tarafından yapılan açıklamada, patlamanın limanda bulunan patlayıcı özelliği bulunan ve yıllar önce el konulan maddeler nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diledi. Kardeş Lübnan halkına geçmiş olsun temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan insani yardım için ne gerekiyorsa sağlık başta olmak üzere ihtiyaç duyulan her konuda destek vermeye hazır olduklarını belirtti twitter hesabından.

Başkent Beyrut'taki hastanelerin kan ihtiyacı çok ,kan bağışı için halka çağrı yapıyor. Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, "Büyük felaket Lübnan'ı vurdu. Sorumlular bugün yaşananlar için bedel ödeyecek. 2014'ten bu yana orada bulunan bu tehlikeli depoyla ilgili tüm gerçekleri açığa çıkaracağız. Lübnan Kızılhaçı'ndan yapılan açıklamada "Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 100'e, yaralananların sayısı 4 bine yükseldi" ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Trump, bir gazetecinin olayı neden "saldırı" olarak nitelendirdiğini sorması üzerine, "Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu bir tür üretim patlaması falan değildi" yanıtını verdi.Trump hızlı bir mesaj yayınlamış. Düşündürücü bir bildiğimi var acep. Yoksa iz kaybetme hamlesimi?

İsrailli yetkililer Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki patlamayla Tel Aviv'in bir ilgisinin olmadığını iddia etti. Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, "patlamanın kaza olabileceğini" ifade etmişler. Bu büyük patlamadan henüz birkaç saat geçmiş ve (patlama kaza sonucu) patlama meydana gelmiş… Olabilir açıklaması da bulundular.

Lübnan'da Hizbullah'ı başkent Beyrut'taki patlamanın kaynağının, İsrail tarafından kendilerine ait silah depolarına yönelik gerçekleştirilen bir saldırı olduğu iddiasını yalanladı.(açıklamanın doğruluğu iler ki günlerde belli olacak)

ABD elçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "patlamada zehirli gazların açığa çıktığına dair haberlerin olduğu belirtildi ve vatandaşlara evlerinde kalmaları ve mümkünse maske kullanmaları uyarısı yapıldı. Bu nasıl bir kaza mümkün mü böylesi bir kaza olamaz.

Hendek'te havai fişek fabrikasında patlama meydana gelmişti. Patlama sırasında fabrikada 189 işçinin çalıştığı, 7 kişinin yaşamını yitirdiği,  114 kişinin yaralandığı öğrenildi yaralıların daha sonra taburcu edildi. Patlamanın gerçekleştiği anda görgü tanıklarına göre sesi yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki kentin birçok noktasından duyulduğu söylendi. Yani havai fişek üretim yerleri yasal tedbirlere uyulmadığı açığa çıkmıştır. Havai fişek fabrikaların varlığı ve kötü niyetli kişilere malzeme olabilir. Tedbirler ülkemizde ve bütün İslam ülkelerinde sıkı tutulmalı.

Fransa cumhurbaşkanı;

Bu akşam Beyrut'ta çok fazla kurban ve hasar oldu. Patlamadan sonra Lübnanlılarla kardeşlik dayanışmamı ifade ediyorum. Fransa, Lübnan'ın yanında duruyor. Her zaman. Sahaya Fransız yardımı ve kaynakları ulaştırılıyor dile getirdi. 

Avrupa ülkelerinden açıklama bile yapmayanlar var. Kimi ülkeler başta Türkiye olmak üzere insani yardımlarını gönderip Geçmiş olsun dilekleri yansıra tıbbi ve diğer ihtiyaçlarda destek oldular. Türkiye yaralıları uçakla tedavi için ülkeye getirdiler.

ORTADOĞU'DA YİNE KATLİAM VAR!

Lübnan'ın başkenti Beyrüt 'teki Patlama şimdilik geçti ama asıl şimdi etkisi ve tesiri ortaya çıktı işte Beyrut valisi bir açıklama yaptı bugün(5.8.2020) :

Beyrut valisi Marwan Abboud patlama sonucu en az 300 bin insan evsiz kaldığını açıklandı. Hasarın maliyetini en az 3 milyar dolar olarak açıkladı. Limanda bulunan tahıl  ofisi ambarları  ve içindeki tahıl kullanılamaz hale geldi. Felaketin çok büyük olduğu, her yerde ölüm var. Kovid-19 salgını nedeniyle ülkenin ekonomik durumu kötüleşmiş ve bankacılık sektörü çöktüğü söylenmektedir. Patlama öncesi havai fişek deposunda kaynak sırasında çıkan kıvılcımdan ötürü yangın çıktığı ve ardında patlayıcı madde olan depoda patlama meydana geldi.

Biraz tarihi araştırırken Lübnan’da iç savaş döneminde, 1983 ABD'ye ait askeri kışlaya araçla bombalı saldırı düzenlendi, saldırıda 241 kişi öldü. Ayni saatlerde Fransız askerlerinin bulunduğu bir binaya aracı bombalı saldırı düzenlendi saldırıda 58 kişi öldü. Saldırıdan sonra iki ülke askeri güçlerini ülkeden çıkardı. 1990'lı yıllarda iç savaşla büyük sıkıntı yaşadı. İsrail güneyinden topraklarını almıştı. Kozmopolitik bir yönetimle 30 yıldır yaşamlarını sürdürüyorlardı. Şimdi iç savaşa sürükleme ve bir daha toprak ele geçirme hesapları olabilir. Orda ki bombalama sebebi şayet Müslümanlarsa diğer halk kin besler öc alma içgüdüsü ile hareket ettirilir. Eğer ki Hristiyanlar ise sebep bu seferde Müslümanlar öc alma içgüdüleri devreye girer. Lübnan halkı suçlu ile suçu olmayanı iyi ayırt etmelidir. Tahrik var, birbirine kırdırma var aman dikkat oyunlara malzeme olmayın ey ehli kitap halklar..

İnsani yardım, sağlık desteği tedavi, yaşam malzemesi gıda, barınma, tıbbi malzeme, tahıl vs. gibi acil ihtiyaçlar var. Destek için seferber olunmalı dünyanın önde gelen ülkeleri. İslam ülkeleri bu bir doğal afetten daha vahim bir durum.

Allah yardımcıları olsun, vefat edenlere Allah rahmet etsin, mekânıları cennet eylesin, yaralılara acil Şifalar diliyorum.

Geçmiş olsun Lübnan,

Geçmiş olsun Beyrut,

Geçmiş olsun kardeş ülke Lübnan.

whatsapp-image-2020-08-05-at-19.58.23-(1)-001.jpeg

whatsapp-image-2020-08-05-at-19.58.23.jpeg

 

Bu yazı toplam 5065 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • DARGEÇİT’İN KIRSAL MAHALLELERİ ASFALTLANIYOR
  • Mardin Beton Yapılarından Arınıyor
  • STK’lardan Rektör Özcoşar’a Ziyaret
  • Vali Demirtaş Tarihi Çarşılarda İncelemelerde Bulundu
  • Evlat Nöbetinde Bekleyen Ailelerden Vali Demirtaş’a Ziyaret
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2021 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA