• Mardin8 °C
  • Diyarbakır6 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul5 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NEDEN ?

05 Eylül 2022 Pazartesi 09:09

12 Eylül Pazartesi 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi başlıyor. Yeni dönemde tüm  öğrenci ve eğitimcilere başarılar diliyorum.

Bu yazı dizisini okuyan ilgili birim yöneticilerinde belki şöyle bir düşünce haiz olabilir düşüncelerinde  "İhtiyaçlar sınırsız imkanlar sınırlı diyebilirsiniz." Evet ama bu  her  kesim için olmalıdır .

Akçakaya Mahallesi için umut ediyoruz ki 2023-2024 yılında ilk adımlar atılır ve eksiklikler giderilir ve  hizmet adil ve eşit bir şekilde halka ulaştırılır. Tabii ki mahalleyi temsil eden taşra birimi vazifesini ifa edenlerinde eksikliği gözardı edilemez.

Midyat'ın ilk yerleşim yeri, tarihi, turistik Mahallesi Akçakaya Mahallesidir. Peki kadim ilçemizin kadim mahallesinin neden 

bir ilköğretimi , lisesi , sosyal tesisi ve bir çocuk parkı yok ! su şebekesi neden haftada bir, ya da iki haftada bir içme suyu akıyor? Neden altyapı eksik, neden bir mesire alanı yok, neden  gençler , bayanlar ve yetişkinler için bir sosyal yaşam merkezi yok? Neden Akçakaya'da doğalgaz yok, neden bazı mahallelerde yenilenen muazzam yapılar gibi Akçakaya Mahallesinde de bulunan tarihi ibadethanelere aynı hassasiyetle değinilmiyor? Midyat mimarî katori taşı  ile yapılan yapılar gibi buradaki yapılar neden yapılmıyor. Neden çevre temizliği eksik, neden turizmin merkezi olan mahallede çöp konteynerleri açıkta ve kötü kokusu çevreye yayılıyor. Neden kanalizasyonu olmayan sokaklar halen var.

Biz önce ilçeydik, sonrada büyükşehir olduk! ama çok şey değişmediğine  şahit olduk.

Mahalle sakinlerinin beklentisi ,anayasal bir hak olan doğal talepleri ,huzur ve güven içinde yaşama hakkı  talebidir.

Midyat Tarihi Akçakaya  Mahallesi  kamu ve yerel yönetim hizmetlerinden eşit ve adil  yararlanmayı bekliyor.

Ne seçilen, ne de daha önce seçilen kendisinden başkasına bir faydası olmadı ne yazık ki ! AKÇAKAYA Mahallesi senin kaderin elbet bir gün değişecektir.

****

ADIN  AKÇAKAYA

Akçakaya ,sende bir gün bir başka güzel,  Sabah güneş doğmadan ezan sesi  ,

Güneşin doğuşuyla çan sesi ,

Yanar ışığı çıranın ,ateşi ışık saçar livana

Adın  Akçakayadır senin

İsmin gibi taş evlerin beyaz kayadan.

Tarihe tanıklık ettin,inananlara yurt, Lisanslara konak oldun

Adın  Akçakaya senin.

Rıfat DİREKÇİ

NEDEN ?  - KAY ? ÇİMA?

Akçakaya da çocuk parkı yok! sosyal yaşam alanı yok! düzenli şebeke suyu yok, düzenli ilaçlama yok! Tarihe tanıklık eden , eserlerin uzak diyarlardan, ırak kentlerden görmeye gelenleri olan tek mahalle. En önemlisi  dünya mirasının ve  Tur Abdin  bölgesinin incisi olan , geç antik ve ortaçağ döneminden kalan kiliseleri, manastırları, camileri, medreseleri, konakları, hanları, abbaraları, livanları, mağaraları ile zamana meydan okuyan  ve bugünde yaşamakta ,ihtişamın ile ayaktasın fakat  ne yazık ki sokak temizliğin eksik,yerelden aldığın hizmet eksik, şu anda bir ilköğretim okulun bile yok. Fakat  bir okulu vardı! Oda bürokrasiye kurban edildi. Akçakaya Mahallesindeki çocuklar için yapılan okul başka bir amaca tahsis edildi. Şimdi yeni bir binaya taşınacak şimdiki Yüksek okul. Sonra da  kullanılmış ,eskimiş, yıpranmış binayı nimetmiş gibi alın başınıza ç…n. Derler!

2000'li  yıllardan bugüne kadar 6 bin ile 5 bin arasında nüfusa sahip ve ne yazık ki bir ortaöğretim okulu (lise) yapılmadı. Mardin çevre yolu üzerinde bulunan bölgede kümelenmiş liselere öğrencilerin ulaşımı sıkıntısı içinde okula gidip gelmekte ve belki de korkarım ki yeni dönemde de devam edecek.

Şu an da liselerin olduğu arsalar pazarlanınca konum prestijinden övgüyle bahsedenler. "orda B.. Lisesi var, F… lisesi, T… lisesi var, deyip arsaya  fahiş bir değer biçiyor. Şimdi bir lise olursa ne farkeder ki diyebilirsiniz. Empati derim …

**

Hizmetin kişi başı dağılımı adil ve eşit değildir. Bazı mahalleler ile diğer mahallelerde hizmet sunumunda büyük bir fark vardır. Adem -i merkeziyet hizmetleri Akçakaya Mahallesi ve sakinleri diğer kardeş mahallelerde verilen hizmeti almıyor ne yazık ki.

Yeşil alan derken iki mahalleyi birleştiren bir sosyal tesis var o da sağolsun Yusuf Türker'in kendi bireysel çabası  ile yaptığı park yeşil alanda çocuklar ve ilçemizde Mahallede ikamet edenlere hizmet vermekte "Tevdi " . Oda olmasaydı nereye giderdik.Parkın  bulunduğu yer iki kardeş mahalleyi birleştiren noktada  Mor Hobil  Mor Abrohom kilisenin bahçesinde.

Ve Midyat'ın  genelinde yaşanan eksiklikler, aksaklık, ihmaller ve mağduriyetlerin varlığını hatırlatmak, yapılması için gerekli çalışmaların yapılması için bir daha ilçenin, mahallenin ne gibi sorunları olduğunu duyurmak için sözleri yazıya döktük. Dünya mirası ilçemiz Midyat 'ta daha fazla hizmet verilmelidir.

Yıllara göre Akçakaya Mahallesinin nüfus hareketliliği yaz aylarında tatil beldeleri gibi %30 /%40 artış olur. Yıllar içinde ikamet eden 2021/ 4.611, 2020/ 5850, 2019 /5.031, 2018 / 5.695, 2017/ 5850 - 6.032, 2015​/6.071, 2014/ 6.086, 2013 /6.396…

Köy gibi küçük yerleşim yerlerinde olsun daha büyük nüfusa sahip ilçe ve kentlerde olsun, mahalli ihtiyaçları karşılama görevi merkezi yönetim yerine yerel yönetimlere bırakılmıştır.

Okula haftanın beş günü gidecek öğrenciler sağlıklı yaşam ve stresini üzerinden atmak için ne yapsın bu çocuklar, cadde ve sokaklarda oyunlar oynamaya devam mı etsinler. Onlarda hak etmiyorlar mı modern bir park, bir sosyal tesiste neşeyle oynamayı. Demode olmuş bir hizmet değil, modern bir hizmet olmalı.

Örnek https://www.gaziantep.bel.tr/tr/haberler/buyuksehir-0-3-yas-cocuklarin-bedensel-ve-zihinsel-sagligini-gaziantep-95-ile-guclendiriyor

Bu sorunlar dile geldi. Şimdi yetkililere duyurmak gerek.

Sonuç : uzun zamandır süren sorunlar biran önce çözülmeli, çözüm planı hazırlanmalı.

" Sağlıklı, güven içinde, mutlu ve huzurlu yaşam alanları dileğiyle. "RIFAT DİREKÇİ

Beş sorulu ankete, beş  dakika katalırmısınız?

Beş soru, bir dakika, bir cevap!

1.Midyat'ta her mahallede Sosyal tesis çocuk parkı  vb. Tesisler varmı?

Var ????

Yok ????

2.Midyat altyapı sorunu var mı?

Var ????

Yok ????

3.Midyat' ın içme suyu ,alt yapı sorunu var mı?

Var ????

Yok ????

4.Midyat'ta sağlık hizmeti eksiği var mı?

Var ????

Yok ????

5.Midyat sokak, cadde ve mahallelerde çevre  temizliği eksikliği var mı?

Var ????

Yok ????

sablon.jpg

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • 4 ilde eşzamanlı uyuşturucu operasyonu: 223 gözaltı
  • İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği askıya alındı
  • Hac başvuruları bugün sona eriyor
  • Çocuklar neden çok soru sorar?
  • EYT yasa teklifi perşembe günü komisyonda görüşülecek
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA