• Mardin36 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Miraç Gecesi dualarla idrak edildi
18 Şubat 2023 Cumartesi 10:05

Miraç Gecesi dualarla idrak edildi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde düzenlenen “Miraç Gecesi Özel Programı”na katılarak, başta depremden etkilenenler olmak üzere İslam âlemi ve tüm insanlık için dua etti
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde düzenlenen “Miraç Gecesi Özel Programı”na katılarak, başta depremden etkilenenler olmak üzere İslam âlemi ve tüm insanlık için dua etti
 
Recep ayının 27’nci gecesi olarak bilinen Miraç gecesi ülke genelinde dualarla idrak edildi. Camilerde yatsı namazı sonrası düzenlenen programlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programlarda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapıldı, salavatlar getirildi, ilahiler okundu.
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Miraç Gecesi Özel Programı”nda başta depremden etkilenenler olmak üzere İslam âlemi ve tüm insanlık için dua etti
 
Başkan Erbaş, duasında, şu niyazda bulundu:
 
“Ey sonsuz kudretiyle, kainatı ve bütün mevcudatı yaratan Yüce Rabbimiz! Sana sonsuz hamd-ü senalar ediyoruz, hamdimizi, senamızı kabul eyle, bizleri dergah-ı ulûhiyetinden boş çevirme Allah’ım!
 
Ya Rab! Atamız Hazreti Adem ve annemiz Hazreti Havva’nın affına vesile olan niyazlarıyla Sana yalvarıyoruz: ‘Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.’
 
Huzuruna geldik, el açtık, boyun büktük, sonsuz merhametine sığındık. İnanıyoruz ki Sen affedicisin, affetmeyi seversin. Senden affımızı diliyoruz, merhamet, mağfiret ve lütfunu istiyoruz, ellerimizi ve gönüllerimizi boş çevirme Allah’ım!
 
Ya Rab! Hata ve günahlarımızdan nedamet duyup tövbe ve istiğfar ediyoruz. Sen tövbeleri çokça kabul eden ve çok merhametli olansın, tövbelerimizi kabul eyle!
 
Ya Rabb! Sana ortak koşmadıkça bütün günahların bağışlanacağı, mümin ve muvahhid olarak vefat edenlerin sonunda cennete girecekleri müjdesini verdiğin bu gecede, ellerimizi mağfiretine açtık, rahmetine güvenip affını umarak Sana yalvarıyoruz. Bizleri affettiğin kulların arasına dâhil eyle Allah’ım!
 
Ey darda kalanların imdadına yetişen Allah’ım! Bugünlerde milletimizi derinden yaralayan büyük bir afetin yürekleri yakan acısını yaşıyoruz. Milyonlarca insanımızı tarifi imkânsız acılara gark eden eşi görülmemiş şiddetli depremlerin ağır sonuçlarıyla mücadele içerisindeyiz. Bir afetle, on binlerce kardeşimizin vefatıyla sarsıldık. Çocuklar yetim, anneler evlatsız, babalar çaresiz kaldı. Yetim kullarının sahibi Sensin, mahzun kullarının sahibi Sensin, garip kullarının sahibi Sensin. Sana Hazreti Yakub’un kelimeleriyle iltica ediyoruz. Sıkıntı, keder ve hüznümüzü sadece Sana arz ediyoruz. Bizlere imdat eyle Allah’ım.
 
Rabbimiz! İçinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda bizlere sabır ve metanet ihsan eyle. Yolunda ayaklarımızı sabit kıl. Bizlere kudretinde inayet eyle Allah’ım!
 
İlahi Ya Rabbi! Bu mübarek vakitte huzurunda ellerimizi açtık, kendisinden dert ve sıkıntı olarak ne varsa giderdiğin Hazreti Eyyüb (aleyhisselam) gibi Sana dua ediyoruz.
 
Bizler de bir musibete duçar olduk. Şüphesiz Sen merhametlilerin en merhametlisi olansın. Bizlere nusretinle inayet eyle. Bizleri darda ve zorda bırakma. Bu büyük felaketin yaralarını sarmak için bize güç ver Allah’ım!
 
Ya Rabbi! Kur’an-ı Kerim’de; ‘Şüphesiz biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık’ buyuruyorsun. Kâinattaki her şey, Senin sonsuz kudretinin ve eşsiz sanatının eseridir. Bizler, Kur’an’ın hayat veren ilkelerine uymakla mükellef olduğumuz kadar, yine Senin bir başka ayetin olan tabiatın kanunlarına, sünnetullaha da uymak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Bizleri sorumluluklarını ibadet şuuruyla yerine getirenlerden eyle. İnsanlığın faydalanması için yarattığın tabiattan ve tüm nimetlerden Sünnetullah’a uygun bir şekilde istifade etmeyi bizlere nasip eyle Ya Rabbi!
 
Ya Rabbel alemin! Bu büyük acının kor ateşiyle yüreklerimiz yanıyor. ‘Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır’ ayetinin sırrınca bizlere, afeti yaşayan kardeşlerimize ve bütün milletimize kolaylıklar ihsan eyle Allah’ım! Bir inşirah vesilesi olan Miraç gecesini idrak ettiğimiz bu günlerde yüreklerimize ferahlık ver, zorluklarımızı kolay kıl, sıkıntılarımızı def-u ref eyle Allah’ım!
 
Evleri yıkılan, yuvaları dağılan, yakınları vefat eden kardeşlerimize sabır ve metanet ihsan eyle Allah’ım! Vefat eden bütün kardeşlerimizi ve cümle geçmişlerimizi affeyle Allah’ım! Yaralı kardeşlerimize, hastalarımıza acil şifalar ihsan eyle Allah’ım! Deprem bölgesinde canla başla gayret gösteren askerimize, polisimize, sağlık görevlilerimize, din görevlisi hocalarımıza, kurtarma gönüllülerimize, bütün kardeşlerimize kuvvet ver, onlara kolaylıklar ihsan eyle Allah’ım!
 
Ya Rabbe’l-alemin! Yüce kitabında, “Müminler ancak kardeştirler” buyurdun. Darlıkta ve bollukta yardımlaşmayı, dayanışmayı, paylaşmayı emrettin. Bu zor zamanlarda Senin emrine uyarak, malını-mülkünü, canını-emeğini seferber eden bütün kardeşlerimizden razı ol! Niyetlerimizi, amellerimizi ve gayretlerimizi makbul eyle Allah’ım! Duamızla, niyazımızla, maddi ve manevi desteklerimizle kardeşlerimizin yanında ve yardımında olma kararlılığımızı daim eyle Allah’ım!
 
Ya Rabb! Sevgili Peygamberimizin de (Sallallahu Aleyhi Vesellem) buyurduğu gibi, iyilikler, sadakalar, yardımlar, bela ve musibetleri def eder. Yapılan yardımları, hayır hasenatı, infakları sadakaları, milletimiz ve memleketimiz için her türlü afet ve felakete karşı kalkan eyle Allah’ım!
 
Ya Rabb! Depremin ilk anlarından itibaren büyük bir azim ve kararlılıkla ortaya koyduğu fedakârlıktan dolayı, civanmert milletimizi ilelebet payidar eyle. İnsanlık için iyilikten başka bir şey düşünmeyen bu aziz milletimizin birlik ve beraberliğini, refah ve huzurunu, hürriyet ve egemenliğini kıyamete kadar daim ve baki eyle Allah’ım! Kalplerimizi Senin sevginde birleştir. Bizlere iyiliğin ve huzurun yollarını göster, aramızdaki küskünlükleri, anlaşmazlıkları, kırgınlıkları ıslah edecek bir şuur ihsan eyle Allah’ım! Bizleri güçsüz ve zayıf düşürecek çekişmelerden, kavgalardan ve tefrikadan uzak eyle. Şeytanları sevindirecek günahlar işlemekten, düşmanları güldürecek işler yapmaktan, dünya ve ahirette rezil-rüsva olmaktan bizleri muhafaza eyle Allah’ım!
 
Bizleri şu anda olduğu gibi zihinleri bir, yürekleri bir, sevgileri bir, hüzünleri bir kardeşler topluluğu olarak daim eyle Allah’ım! Huzurumuzu bozmaya, bizi birbirimize düşürmeye, fitne çıkarmaya çalışanlara fırsat verme Allah’ım! Ülkemizi, İslam beldelerini ve tüm yeryüzünü her türlü rahmetine, bereketine ve inayetine mazhar eyle. Her türlü bela ve musibetten, felaketlerden, hastalıklardan, doğal afetlerden muhafaza eyle Allah’ım!
 
Ya Rabb! Vatanımız ve mukaddesatımız için sınır boylarında, sınır ötelerinde nöbet tutan, canlarını bu aziz vatana siper eden şanlı ordumuzu, askerimizi, polisimizi, tüm güvenlik güçlerimizi her türlü düşman tehlikesinden emin ve muhafaza eyle. Onları, görünmez ordularınla teyit eyle, her daim mensur ve muzaffer eyle Ya Rabbi! Bu cennet vatanımızda ezan dinmesin, bayrak inmesin, vatan bölünmesin, namusumuz çiğnenmesin diye en aziz varlıklarını feda eden bütün şehitlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle Allah’ım! Gazilerimizi sıhhat ve afiyet içerisinde hayırlı bir ömürle muammer eyle Allah’ım!
 
Milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin refah ve huzuru, insanlığın barış ve selameti için mücadele eden devlet büyüklerimize ve güvenlik güçlerimize yardım eyle, onları her türlü tehlike ve tuzaklardan muhafaza eyle Allah’ım! Bizlere, inancına, vatanına, mukaddesatına ve emanetine sahip çıkacak nesiller bahşeyle. Evlatlarımızı bu şuurla yetiştirmeyi nasip ve müyesser eyle Ya Rabbi! Nesillerimize İslam’ı, Kur’an’ı, Peygamberi ve namazı sevdir! Allah’a ve Rasulü’ne itaat eden, ana-babasına hürmet eden, insanlığa hizmet eden hayırlı evlatlar, hayırlı nesiller eyle! Yavrularımızın kalplerini hidayet nurunla tenvir eyle Allah’ım!
 
Ya Rabbe’l-âlemin! Bu mübarek gece vesilesiyle okunan hatm-i şerifleri, zikirleri, tesbihatı, salavatları, dua ve niyazları, dergâh-ı ulûhiyetinde kabul eyle! Onlardan bizlere lütfettiğin sevabı, öncelikle iki cihan serveri Peygamber Efendimizin aziz ruhlarına hediye ediyoruz vasıl eyle Allah’ım! Bütün Peygamberlerin, Efendimizin ehli beytinin, ashabının, âlimlerin, şehitlerin, İslam’a hizmeti olan tüm ehli imanın ruhlarına hediye ediyoruz vasıl eyle Allah’ım! Özellikle deprem sebebiyle Senin sonsuz rahmetine uğurladığımız bütün kardeşlerimizin ruhlarına hediye ediyoruz haberdar eyle Allah’ım! Mekânlarını cennet, makamlarını âli eyle Allah’ım! Onları Peygamber Efendimize komşu eyle! Ailelerine, yakınlarına ve aziz milletimize sabr-ı cemil ihsan eyle Allah’ım! Depremde yaralanan kardeşlerimize de Şafi isminle acil şifalar ihsan eyle Allah’ım!” (İLKHA)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA