• Mardin35 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman41 °C
  • Şırnak41 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MİDYAT ZİRAAT ODASIN’DAN BASIN AÇIKLAMASI
12 Ocak 2022 Çarşamba 15:33

MİDYAT ZİRAAT ODASIN’DAN BASIN AÇIKLAMASI

GİRDİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞA DUR DENİLMELİ ÇİFTÇİMİZ DESTEKLENMELİDİR.

Son bir yıldır bazı kalemlerde yüzde iki yüzü aşan gübre, mazot, zirai ilaç ve enerji fiyatlarındaki yüksek artışlar, çiftçimizi tarımsal üretimden vazgeçirme noktasına getirmiştir.

Mardin çiftçisi teknik tarım yapmakta, modern tarım alet ekipman kullanmakta, modern sulama sistemleri kullanılmaktadır. Yıllık gelire baktığımızda elde edilen para iştah kabartıcı ama kar maliyet analizi yapılınca çiftçinin elinde kalan maalesef bir hiç, verilen emek bu kadar yatırım iş gücü ve en önemlisi alın teri sadece ve sadece girdi sağlayan firmalara para kazandırmaktadır.

Gider maliyetlerindeki bu artışları ülkedeki çiftçilerin olumsuz etkilediği Mardin çiftçimizi de olumsuz etkilemiş olup son gübre zamları ile birlikte daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakmıştır. Yüksek fiyat artışlarından dolayı çiftçilerimiz gübre ve ilaç kullanımında kısıtlamaya gitmiştir buda tarımsal üretimindeki rekolteyi düşürecektir. Tarımsal üretimin ve verimliliğin düşmesi, ülkemizde hem gıda fiyatlarının artmasına neden olacağı gibi gıda ihtiyacını karşılamada tamamıyla dışa bağımlı hale gelmemize sebep olacaktır. Girdi fiyatlarındaki artışı sadece çiftçileri değil bütün sektörleri olumsuz etkileyecektir.

Tarımsal üretimi ve verimliliği artırmak, tarımsal maliyeti düşürmek, çiftçilerimizi üretimin içinde tutmak için tarımsal destekler artırılmalı, zamanında ödenmelidir. Özellikle ucuz gübre temini için zaman geçirmeden çalışmalar başlatılmalı, gübrede taban fiyat uygulanması getirmelidir.

Tarımdan kullanılan enerjiye yeni yıl itibarıyla yapılan zamlardan sonra sulu tarımda özelikle ilimizde elektrik kullanımı ile tarımsal üretim yapılamaz hale geldi. Hem enerji birim fiyatı artı hem de devlet katkı payı düştü bu durum gübre fiyatından da daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Tarımda kullanılan enerjinin birim fiyatı makul bir seviyeye çekilmeli ve devlet katkı payı eskisi gibi en az yüzde ellilere yükseltilmelidir.

Mazot fiyatları üç katına çıkmıştır. İyi bir tarımsal üretim için iyi bir arazi sürümü bakımı gerektiği aşikârdır. Çiftçimiz bundan da kısıtlamaya gidilmiştir. Bu da verimi olumsuz etkileyecektir. Tarımsal üretim için kullanılacak olan yakıt fiyatlarında düzenlemeye gidilmeli verilen destekleme miktarı artırılmalıdır.

Dünyayı saran salgın hastalık ile beraber tarım bütün dünyada savunma sanayisinden daha önemli hale gelmiş iken çiftçimizin üretime kazandırılması için tarımsal destekleme miktarlarının artırılması, enerji şirketlerine değil direk olarak çiftçiye ihtiyaç duyduğu zamanında verilmelidir. Özellikle basınçlı sulama sistemleri için verilen hibelere enerji şirketleri el koymamalı bu konu bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır.

Tarımda Dışa Bağımlı Hiçbir Ülke Gelişemez İlerleyemez

Devletimiz çiftçinin sesini artık duymalı ve ülkemizin refahı için çiftçimiz desteklenmeli çiftçimiz üretime teşvik edilmeli çiftçi girdi sağlayan firmalar denetlenmelidir.

 

Bu haber toplam 274 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Bu Pazar Genel Seçim Olursa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA