• Mardin29 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul21 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİDYAT İL OLSUN ÇİFTE BAYRAM OLSUN

27 Haziran 2023 Salı 17:00

 Kurban bayramında çifte bayramı kutlamak isteyen ondokuz ilçemiz de müjde bekliyor. Türkiye’nin yeni yüzyılın  Cumhurbaşkanından  reisinden İL olması kararını büyük heyecanla bekliyor. Ülkemizin her köşesi ayrı bir güzel ayrı bir cennet toprağıdır. Âmâ il olma koşullarını taşıyan ve İL olmuş olan sonradan değiştirilen ilçe statüsü verilen tek ilçe Midyat tır.Tarihi bilgi ve arşivlerde Liva (İL )  yapılma emri 19 Ağustos 1868 Büyük  Osmanlı döneminde  yayınlanan bir emirle Midyat'ın İL (Liva) olmasına karar verilmişti.Cumhuriyetin Yüzüncü yılında 155 yıl önceki liva (İL ) ünvanı  yeniden verilmesini, vatandaşı, belediyesi, sivil toplumlar, basın ve gazetecisi, hep birlikte Midyat’ın il olmasını istiyor. Cumhuriyet tarihi boyunca Atatürk dahil birçok Cumhurbaşkanı ,başbakan ,devlet başkanlarını ve kralları Midyat misafir etmiştir.Midyat yapısına ,kültürüne,ekonomik gelişimine el sanatına hayran kalınmıştır. İnanç kültürü ile örnek ve gözde bir il olmaya uygun şehirdir.Yatay mimarisi,geniş caddeleri ,nakışlı katori taş konakları,hanları,kilise ve camileri ile bir açık hava müzesi,muhteşem görseli ile bir doğal resim ve sinema  platosu stüdyosu dur. Midyat öncelikli olarak  olmayı doğal olarak hak eden bir şehirdir.Tabii benim arzum ve nacizane görüşüm Midyat kadar iL olmayı hak eden İnegöl,  mobilya üretim merkezi ,Tarsus  Ashab-ı Kehf in kaldığı yurt,,Erciş,Alanya ve Yüksekova ilçelerinde İl olmayı hak ettiklerini düşünüyor arzuluyorum.

   Midyat sokaklarında her gün geçtiğimiz sokaklarda bir çok kez haberci,ses sanatçıları,ünlü oyuncular,ulusal ve uluslararası Tv basın yayınlarını çekim yaparken görüyoruz.Bir hafta önce ünlü bir ses sanatçımız Midyat tarihi sokaklarında figüranları ile birlikte klip çekimlerini yaptığına şahitlik ettik.Anlayacağınız sokakları bile bir sanat stüdyosu olan  şehir Midyat .

Midyat bu yüzden İl olsun, çifte bayram olsun .

 "Yüzüncü yılın ili Midyat “

 İL olma müjdesini büyük bir mutlulukla bekliyor kadim ilçenin kadim sakinleri. Midyat'a İL olmak çok yakışacak.

Midyat ‘ta komşuluk yaptıklarımızın inancı sorgulamadan önyargısız sever sayarız. Ezan sesi , çan sesi bir şehirde bir arada yaşayanların var olduğu nadide bir ilçe ve  kültür çeşitliliği zengin olan tek örnek ilçe.

Midyat'ın ilk yerleşim yeri, tarihi, turistik mahalleleri Akçakaya  , Işıklar  ,Ulu Camii ,Orta çarşı,Anıtlı ,İzbırak ,Gülgöze,Şeyh Eles ,Barıştepe,Bardakçı,Altıntaş,Doğançay ,Güven,Yemişli,Mercimekli,Oyuklu ,Gülveren,Narlı,gibi bir çok mahallesinde bulunan kültürel ve tarihi yer üstü – yer altı yapıların bulunduğu  alanlardır.

Midyat görsel güzelliği ile sadece " Kumsal  Turizm " alanları gibi değil, bir kuşağa hitap eden bir şehir asla değildir. Midyat X, Y, Z ve Alfa kuşağı dahil hitap eden bir şehirdir.Sosyal fenomenlerin ve sosyal medya aleminde kendisine çok büyük bir yer verilen tarih ve kültür merkezidir. Şu anda bu yazıyı okuyan ve okumayan binlerce kişi Tarihi mekanları gezmek görmek dokunmak ve ölümsüz bir anı resmetmek için rezervasyon yapmıştır.Bayramda gezilecek en  güzel öncelikli bir şehirdir.Midyat'ta gezmeye şu anda  yola çıkanlarda vardır.Milyonlarca insanın geldiği konakladığı,gezdiği,görmek için güzergahını Midyat’ta çeviren binlerce insan var.

Osmanlı'dan sonra ilk olarak merhum Adnan Menderes, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit gibi siyasi liderlerden talep edildi, girişimler yapıldı ama ne yazık ki tarihi Liva (İL) hakkı iade edilmedi. Bugün 21. yy ve Cumhuriyetimizin ikinci 100.yılı bu yüzyılında olsun artık.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘dan il olma kararının müjdesini bekliyoruz.#midyatilolsun

Midyat il olsun ,çifte Bayram olsun.

"Midyat herkesi kendine hayran bırakan bir şehir …

“ Kurban bayramınızı tebrik ediyorum .”

SEVDİKLERİNİZ İLE BİRLİKTE  MUTLU,NEŞELİ,ŞEKER TADINDA NİCE BAYRAMLAR GEÇİRMENİZİ DİLİYORUM .

#Midyatilosun 100.yılda  #çiftebayramolsun

RIFAT DİREKÇİ

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  • Sosyal medyadan 'vergi ihbarı'na cezanın yüzde 10'u ikramiye olarak verilecek
  • Camii İmamından Örnek Davranış
  • Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Düzenlendi
  • Vali Tuncay Akkoyun, Geleneksel Kan Bağışı Kampanyasına Katıldı
  • Midyat'ta hamleleriyle hayran bırakan satranç şov
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA