• Mardin12 °C
  • Diyarbakır15 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak9 °C
  • İstanbul5 °C

Rıfat Direkçi / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MİDYAT İL OLMALI ÇÜNKÜ…

25 Eylül 2023 Pazartesi 11:29

2-031.jpg

Midyat “İL “ olmalı ve 82 plaka verilmelidir çünkü; Midyat resimlerde, film, dizi, reklam, sinema, tablo, müzik kliplerinde ve benzeri görsellerden çok çok daha güzel ve hayal gibi bir şehir, otantik, tarihi, mistik, açık bir müze ve bir arada farklı diller, farklı inançlar ve farklı kültürlere sahip olan kadim bir toplum. Beraberce bir vücut gibi bir avluda birlikte yaşamış ve yaşamakta olan ender insanların var olduğu şehirdir.

Midyat il olmalıdır diyorum çünkü;

“Gelen kurban, giden hayran” akıllarda, gönüllerde yer eder. Midyat bir ilçeden çok daha fazlasına sahiptir, tarihte Liva (il) olmuş. Midyat 1868 yıllarında Osmanlı döneminde Liva olmuştur çünkü o zamanda bu mozaik yapıya sahip bir sancaktı livaydı.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte devletin en üst yöneticileri ve hatta Gazi Mustafa Kemal Paşada Midyat ‘ta gelmiş ziyaret etmiş değer vermiştir. Bu asırda da Midyat ‘ta en üst düzeyde devletin başında olan Cumhurbaşkanları, bakanlar, TBMM başkanları, müsteşarlar, konsolosluklar, vekiller, yabancı ülkelerin yöneticileri, uluslararası kuruluşlar NATO, UNESCO, BM gb. Birçok kez heyetlerini misafir etmişler ve hayran kalmışlardır.

Mardin'i bile kendine hayran bırakan şehirdir. Neden derseniz çünkü: Türkülerin nağmelerine insanların ruhlarına sinen, türkülerin hikâyesine konu olan gözdedir şehirdir #Midyat. Asırlar önce dile getirilen bir türküde Midyat’a hayranlığını dile getirir ve şöyle başlar söze; ”Mardinlim gidiyor Midyat yoluna, al fistan yakışmış fidan boyuna, bu güzellik nerden gelmiş soyuna, kurbanlar kestireyim güzel huyuna… Midyat bir başka güzeldir.

Midyat ‘ta gelen her misafirini en güzel misafirperverlikle karşılamış, kurbanlar kesmiş, hayran kalmış ve gitmiştir. Midyat il olsun çünkü;  ilçe geniş ve coğrafi konumu, bölgesel merkezi noktasında olması, tarım, hayvancılık, bağcılık, susuz üretim için bostancılık üretimi, turizim inanç kültür turlarına uygun nadir bir yer olması. Midyat il olsun çünkü; 6 Şubat ‘ta meydana gelen en geniş alan ve onlarca ili olumsuz etkileyen yüreğimizi yakan bir felaket yaşadık ülkemizde. Türkiye bir deprem riski olan bir ülke bunun içinde önlem ve tedbirler almamız zaruri olmuştur. Güvenli alanları  bu günden oluşturmalı, acil afetlerde üst toplanma ve lojistik destek bölgelerini tesis etmeliyiz! Bunun içinde en uygun yer Midyattır. Deprem açısından en az riski olan lojistik sektöründe üssü olabilecek yere sahip olması. Midyat il olsun çünkü; yer altı kaynaklara sahip, petrol, yapı taşı, su ihtiyacı çok az olan orman varlığına sahip olması. Midyat il olsun çünkü; Nitelikli insan gücü %80 civardır birçok meslekte, ayrıca ülke genç nüfusunun üstünde bir genç nüfusa sahiptir. Midyat il olsun çünkü; sanatkarlık mesleği öncü ve sürdürülen mesleklere sahip olması, inşaat sektöründe birinci, taş işleme ve örme mesleği, Taştan konaklar, şadırvanlar, Anıtların yapıldığı yer, takı tasarımda gümüş telkari sanatı, tekstil sektöründe istihdamın en büyük payına sahip olması nedeniyle ve sayamadığımız onlarca özel vasıflara sahip bir şehirdir. Midyat il olmalı çünkü; Merkezi konumu nedeniyle yakın uzak olan ilçelerin Midyat ‘tan günlük, haftalık veya aylık ihtiyaçlarını tedarik ettikleri bir şehirdir. Midyat il olmalı çünkü; Kamu kurumlarından sağlıklı hizmetin başta olmak üzere, Adliye, vatandaşlık, Milli eğitim, Sosyal hizmet SGK, Hayat boyu öğrenme hizmetleri gb. Onlarca hizmetten aldıklarını söylüyor ve şahit oluyoruz.

Eylül ayında yeni bakan hemşerimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat IŞIKHAN ziyarete gelmiş. Midyatlılara samimiyetleri, güler yüzleri ve hoş sohbetleri için teşekkür edip ziyaretin kendisine verdiği memnuniyeti dile getirdikten sonra Midyat tarihi konuk evinde düzenlenen yöresel müzik programına katılarak dört dilde söylenen müzikleri dinledikten sonra ziyaretlerini sona erdirmişlerdir. Kültürümüz dünya mirasıdır.

İL MÜJDESİNİ CUMHURBAŞKANIMIZDAN BEKLİYORUZ

Midyatlı hemşerilerimizin Müslüman, Süryani, Yezidi inancının mensupları yanısıra birde Türk, Süryani, Kürt, Arap halkının Ülkemizde ve Dünyada bir Liva' da bir arada yaşadığı nadide örnek bir yerdir.

Tarihi meclis arşivlerinde ulaştığımız belgelere göre Midyat 19 Ağustos 1868 155 yıl önce Midyat’ın vilayet (Liva) il olma kararı verilmiş.

Midyat’ın bu sosyal ve iktisadi hakkı iade edilmeli  " il " yapılmasını arzuluyoruz. Midyat il yapılmasını talep ediyor desteklerinizi Türkiye Büyük Millet Meclisimizden ve sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘dan müjdeli kararını  heyecanla bekliyoruz.

Son olarak diyoruz ki Midyat il olsun çünkü; Ezan sesi ve çan sesinin bir şehirde bir arada yaşayanların şehridir. Midyat il olmalı çünkü; Kendi kültüründen, inancından farklı olan toplumlara saygı duyan kardeşçe birlikte yaşayanların olduğu nadide bir şehir ve kültür çeşitliliği zengin olan tek örnek ildir.

Sağlıkla kalın Midyat il olsun çünkü; dünya mirası bir şehir. #Midyatilolsun

RİFAT DİREKÇİ

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
2024 Yerel Seçimlerinde Kimi Belediye Başkanı Olarak Görmek istiyorsunuz?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2023 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA