• Mardin25 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mesleki eğitim merkezlerine talep artıyor
09 Ocak 2022 Pazar 11:26

Mesleki eğitim merkezlerine talep artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısının yüzde 57 artarak 250 bine ulaştığını açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığının sitesinden yapılan açılamada mesleki eğitim merkezleri hakkında bilgi verildi.
 
Açıklamada 2021 yılı Aralık ayı sonunda Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişikliklerin meyvesini vermeye başladığı, yapılan düzenleme sonrası mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısının, 159 binden yüzde 57'lik artışla 250 bine yükseldiği belirtildi.
 
Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan birinci değişiklik ile merkezlerde eğitim gören öğrencilerin her ay aldıkları asgari ücretin üçte biri kadar ücretin tamamının artık devlet tarafından ödeneceği ifade edildi.
 
İkinci değişiklik de ise üçüncü sınıf sonunda kalfa olan öğrencilerin aldıkları ücretin, asgari ücretin üçte birinden, asgari ücretin yarısına yükseltildiği belirtildi.
 
Açıklamada, mesleki eğitim merkezlerine en fazla ilginin 22 bin 34 öğrenci ile İstanbul'da olduğu ifade edildi. 8 bin 312 öğrenci artışının gerçekleştiği İstanbul'u 5 bin 43 öğrenci artışı ile Ankara ve 4 bin 548 öğrenci artışı ile Adana izledi.
 
Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söyledi:
 
"3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu'nda yapılan yeni düzenlemeler, mesleki eğitim merkezlerini güçlendirerek iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde yeni bir dönem başlattı. Artık mesleki eğitim merkezleri hem işverenler hem de kısa sürede işgücü piyasasına geçmek isteyen gençler için çok cazip bir model hâline geldi. İlk kez mesleki eğitimde hem işveren hem de gençler için cazip bir mekanizma oluşturulmuş oldu. Bu, ülkemiz için istihdamı artıracak tarihî bir adımdır. Bu cazibe hemen öğrenci sayılarına yansıdı. Kısa sürede öğrenci sayısı yüzde 57 arttı. Tüm OSB'lerde mesleki eğitim merkezleri ve irtibat noktalarının kurulumlarını da tamamladık. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda sayı çok daha fazla artacaktır. Özellikle genç işsizliğin azaltılmasında çok önemli bir fırsat mesleki eğitim merkezleri üzerinden ortaya çıkmış oldu. Bu sürece büyük emek veren çalışma arkadaşlarıma ve 81 il yöneticilerimize teşekkür ediyorum." (İLKHA)
Bu haber toplam 379 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA