• Mardin27 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman25 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maymun çiçeği virüsünün belirtileri nelerdir?
23 Mayıs 2022 Pazartesi 09:29

Maymun çiçeği virüsünün belirtileri nelerdir?

​Dünya Covid-19'dan kurtulmaya çalışırken gündeme düşen "Maymun Çiçeği Virüsü" toplumda ciddi endişelere sebep oluyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Servet Öztürk açıklamalarda bulundu.
Yaz ayları ile birlikte hastalığın yayılma sıklığı, iyileşme süreci, ölüm oranlarına ilişkin bilgilendirmede bulunan Öztürk, ölüm oranlarının yüzde 1 seviyelerinde olduğunu, ciltte şişlik ve deri döküntüsü olarak kendisini gösteren hastalığın ortalama 3 hafta içerisinde son bulduğunu söyledi.
 
Maymun çiçeği virüsü nerede görüldü?
 
Öztürk, "Maymun çiçeği ortopoks virüsü tarafından meydana gelen Batı-Orta Afrika’da endemik bir virüs hastalığıdır. Son yıllarda hayvanların seyahat ve ithalatıyla bağlantılı vakalar bildirilmiştir. Şu anda rapor edilen vakalar, yaklaşık yüzde1'lik daha düşük bir ölüm oranı ile ilişkili olan Batı Afrika maymun çiçeği türüne aittir.  İngiltere, İspanya ve Portekiz'de maymun çiçeği vakaları bildirmektedir. İsveç, İtalya, Belçika, ABD ve Kanada'dan izole edilmiş teyit edilmiş vakalar bildirilmektedir. Bu vakaların çoğu, Batı-Orta Afrika'daki endemik bölgelere seyahat etmekle bağlantılı değildir ve bu bölgelerdeki topluluklar arasında yerel bulaşma olma olasılığı giderek artmaktadır." dedi.
 
Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir?
 
Virüsün çiçek hastalığına benzediğini ancak buna kıyasla ölüm oranlarının daha az oluğunu kaydeden Öztürk, "Yakın temasla kişiler arasında bulaşma zincirleri olduğu görülmektedir. Maymun çiçeği semptomları, maruziyetten 5-21 gün sonra (ortalama 6-16 gün) ateş, halsizlik, lenf bezlerinde şişlik ve ağrı ve baş ağrısı ile başlar. İlk belirtilerden 1-5 gün sonra, genellikle yüzde veya genital bölgede başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, özellikle kol ve bacaklara yayılan bir döküntü gelişir. Enfeksiyon, maymun çiçeği cilt lezyonları veya kabukları ile doğrudan temas, kontamine giysiler veya çarşaflar ile temas veya damlacık iletimi yoluyla yayılabilir. Cinsel yolla bulaşmanın da katkıda bulunup bulunmayacağı belirsizdir. Spesifik bir tedavisi olmayan hastalık hakkında önümüzdeki süreçte hastalık ve bulaş yolları hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız." diye konuştu. (İLKHA)
Bu haber toplam 139 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
Türkiye'nin en iyi ve en güven veren lideri kim?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2022 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA