• Mardin22 °C
  • Diyarbakır21 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak24 °C
  • İstanbul14 °C

Halil EL / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MARGİSAD TALEP VE İHTİYAÇ RAPORU

02 Mart 2024 Cumartesi 15:46

SEKTÖR TALEP VE TESPİT RAPORU

1-İşletmelerimizin ek istihdamına eskiden olduğu gibi prim desteği verilmesini istiyoruz.

2-İşbaşı eğitim programı ile mesleki eğitim kursu kontenjanlarının ayrı ayrı değerlendirilip işletmelerin kurs ve işbaşı programından aynı anda istifade etmelerinin sağlanması, bir önceki uygulamada olduğu gibi.

3- İşbaşı eğitim programı ile mesleki eğitim kurslarından istifade etmek için aranan şartlardan olan beş sigortalı sayısının ikiye düşürülmesi son derece yararlı, tabana yayılan bir imkan olacak ve istihdama ciddi katkısı olacaktır.

4-Halihazırda Midyat’ta sigortalı sayımız yirmiyedibin civarında. Bu nedenle Midyat, Dargeçit ve çevresine hizmet verebilecek İşkur hizmet merkezi müdürlüğünün Midyat’ta kurulması elzemdir. Zira Midyat tekstil sektörünün kümelendiği önemli bir merkez haline gelmiştir. Yoğun emek sektörünün kümelenmiş bir yer olması hasebiyle iş ve zaman kaybını ve işkur ile iletişimi etkin sağlamak adına Midyat işkur hizmet müdürlüğünün kurulmasında kamu yararı olduğunu düşünüyoruz.

5-Konjöktürün etkisiyle tekstil sektörü başta olmak üzere yoğun emek sektörlerindeki maliyetler işletmeleri zorlamaktadır. Bu nedenle taleplerimizin dikkate alınmasını istirham ediyoruz.

6-Midyat organize sanayi bölgesinin bir an önce açılması, ayrıca Midyat tekstil kent ihtisas organize sanayi bölgesi çalışmalarının başlatılması.

7-SOSYAL YARDIM- İSTİHDAM BAĞLANTISI  etkin şekilde yapılmalı, Bu şekilde  vatandaşlarımız sürekli bir işe ve gelire kavuşacak; ayrıca  dezavantajlı  gurupların sosyal entegrasyonu sağlanmış olacaktır.

8-Teşvik kanunları çerçevesinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların resmi işlemleri uzun sürmekte. Bu nedenle Midyat’ta ve diğer yatırım bölgelerimizde kaymakamlıkların ve Valiliklerin riyasetinde TEK ADIMDA YATIRIM BİRİMİ başvuru merkezleri kurulmalı; bu merkezlerde her kurumun temsilcisi görevlendirilerek işlemler neticelendirip yatırımcıya yardımcı olunmalı, bu şekilde emek ve zaman kaybı önlenmelidir.

9-Gündemde çalışma saatlerinin düşürülmesi ile ilgili bazı haberler yayılmakta, kalkınmakta olan, verimlilikle, maliyetlerle sorunumuzun olduğu aşikar iken böyle bir uygulamanın yoğun emek sektörüne, ihracatımıza zarar verecektir.

Zira yoğun emek sektörlerimiz; başta TEKSTİL ve HAZIR GİYİM sektörleri olmak üzere maliyetin görece daha uygun olduğu, Mısır, Kamboçya, Vietnam, Bangladeş gibi ülkelere gİttiğine şahit oluyoruz. Bunun yerine part-time çalışma modellerinin geliştirilmesi yararlı olur. İsteyen istediği kadar saat çalışmalı, ona göre saatlik ücret almalı prensibi benimsenebilir. Ayrıca asgari ücrette saatlik ücret uygulamasına geçilmeli. Bir çok ülkenin uygulamalarında olduğu gibi.

10-Çalışma barışının sağlanması, herkesin tazminat imkanından faydalanması adına tazminat fonunun oluşturulması elzemdir.

TEKSTİL VE HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ ÜRETİMİ İÇİN NEDEN MİDYAT ve MARDİN ?

1-Çünkü Midyat ve Mardin Dicle havzasının en önemli kentleri. Bir çok yerleşim yerine eşit mesafede olan doğal bir lokasyonlardır.

2- Mardin Büyükşehir belediyesi ile Midyat Belediyesi altyapı ve yol çalışmaları ile 50 km çaptaki tüm çevresi ile günü birlik çalışma için ilçe, belde ve köylerinde yaşayan vatandaşları istihdam edebilme kabiliyetine sahiptir.

3-Ayrıca genç çalışabilir nüfusu diğer yerlere görece daha fazladır.

4-Nüfusunun çok önemli bir kısmı tekstil sektörü ile haşir neşir olup sektörü tanımaktadır.

5-Mardin ve Midyat büyük bir istihdam alanı olma potansiyeline sahiptir.

önemli bir nüfusun ulaşabileceği bir istihdam havzasıdır.

6-Çok sayıda kurulmuş işletmesi bulunmaktadır.

7-Bir çok ihracat ürünü üretebilme kabiliyeti kazanmıştır.

8-Ülkemizde iç-dış tekstil üretimi yapan firmalarca tanınmaktadır.

9-Yirmi senedir tekstil ve hazır giyim üretimi bulunmaktadır.

10-Halihazırda sektörün kümelenmesi ile alakalı önemli gelişmeler sağlanmış olup, örme ve dokuma, çorap üretimi, iplik üretimi, baskı, makine ve teknik servis, yedek parça işletmeleri açılmıştır. Bu işletmelerin üretimlerini devam ettirmeleri hayati derecede önemlidir.

11- Midyat ve Mardin Irak ve Ortadoğu  pazarı’nın yanı başında olması hasebiyle nakliye ve işgücü avantajlarıyla ciddi ihracat fırsatını yakalayabilme özelliğine sahiptir. Şöyle ki;

Midyat ve Mardin lojistik olarak çok avantajlı durumdadır; ülkemizin bir çok üretim merkezinden Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerine günlük binlere nakliye tır’ ı yük götürmektedir. Bu araçlar boş olarak döndüğün’ den, Midyat’tan, Mardin'den alacakları yükleri mersin limanıyla buluşturmaları daha makul maliyetlerle gerçekleşecek ve nakliyeci esnafımız için ciddi bir katkı da sağlanmış olacaktır.

Halil EL

Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Mardin nöbetçi eczaneleri
ANKET
Midyat'ın İl Olmasını İstiyor musunuz.?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2024 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA